گردش در باکو فقط ۴میلیون تومان! +جدول
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۰
کد مطلب: 72358
 
هرسال عید نوروز و موعد سفرهای دوهفته‌ای که از راه می‌رسد عده‌ای از این فرصت برای بالا بردن نرخ سفرها استفاده می‌کنند به گونه‌ای که نرخ برخی از مقاصد برای ایرانی‌ها نجومی شده است
ایام دو هفته‌ای تعطیلات نوروز همیشه با حجم انبوهی از سفرهای خارجی ایرانی‌ها همراه بوده و هر سال میزان این سفرها آنطور که مرزهای خروجی کشور نشان می‌دهد افزایش دارد. هر سال به خصوص در روزهای آخر اسفند ماه حجم ترافیک سفرهای هوایی بالا می‌رود و در ازای آن پایتخت خالی‌تر می‌شود. شاید اگر بررسی شود بیشترین میزان سفرهای خارجی را پایتخت‌نشینان انجام می‌دهند. این زمان بهترین فرصت برای کشورهای خارجی است که ایرانیان را به سمت خود جذب کنند در این راه نیز کم به توفیق نرسیده‌اند و هر چند برای آنها نرخ پروازها را بالا برده‌اند اما باز هم توانسته‌اند که ایرانی‌های زیادی را جذب کشورشان کنند. به خصوص کشورهای همسایه.

در این میان کسی که بهترین نرخ را در این ایام بابت یک سفر خارجی پرداخت خواهد کرد کسی است که در ایام آخر تعطیلات تازه به سفر برود و یا در روزهای پایانی اسفند ماه از سفر خود برگردد. در این زمان نرخ بلیت پروازها به شکل باورنکردنی کاهش می‌یابد. مانند بلیت استانبول به تهران که در روز ۲۹ اسفند ماه تنها ۷۰ هزار تومان نرخ داشت.

سفر به گرجستان در ایام تابستان اگرچه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای چهار شب نرخ داشت و در ایام زمستان این نرخ به ۶۵۰ هزار تومان رسید اما اکنون برای گذراندن پنج روز در شهر تفلیس و اقامت در هتل ۴ ستاره باید هر ایرانی حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه بپردازد.

این روزها سفر به تاجیکستان به دلیل برگزاری مراسم عید نوروز در کشورهای همسایه مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته و آنها خواستار دیدن جشن نوروز در کشورهای دیگر هستند. به همین دلیل و بنا به همین تقاضا، تورهای گردشگری این کشور تا دو میلیون تومان نیز افزایش نرخ داشته است غیر از آن ویزای تاجیکستان که همیشه رقمی‌حدود ۲۰۰ هزار تومان داشت اکنون برای صدور الکترونیکی آن در مدت ۱ تا ۲ روز و برای ۳ ماه اعتبار ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده است و بلیط هواپیمای آن نیز از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در روزهای عادی به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای پرواز در یکی از روزهای عید رسیده است. این پروازها از تهران و مشهد انجام می‌شود روزهای یکشنبه از تهران و روزهای ۵شنبه از مشهد تنها مسیرهای پرواز به شهر دوشنبه هستند. هزینه اقامت در تاجیکستان زیاد نیست اما هزینه وسایل حمل و نقل در این کشور ارزان نیست. امسال آنطور که دولت تاجیکستان اعلام کرده جشن نوروز برگزار می‌شود.

سفر به عمان از طریق خطوط دریایی نیز تجربه دیگری است که گردشگران ایرانی آن را انتخاب کرده‌اند. منتها برای آن دسته از گردشگرانی که به جنوب کشور رفته‌اند و می‌خواهند سری هم به عمان بزنند و گرنه سفر از تهران به مسقط ارزان تر از سفر به قشم، چابهار یا بندرعباس پس از آن بندر خصب و سپس مسقط در می‌آید.

اکنون خطوط دریایی بندر چابهار تا مسقط در کمتر از ۳ ساعت حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه دارد که با احتساب ویزای دریایی ۲۱۰ هزار تومانی می‌توان تا ۱۰ روز از آن استفاده کرد اما ویزای یک ماهه حود ۳۶۰ هزار تومان هزینه دارد. وی هزینه سفر از تهران در این ایام حدود ۳ میلیون تومان قیمت دارد.

ترکیه مقصد دیگر گردشگران ایرانی است. اکنون که سفر به ترکیه به هشدارهای مختلف روبرو بوده و سازمان میراث فرهنگی و وزارت خارجه بارها اعلام کرده اند از سفرهای غیر ضروری به ترکیه خودداری شود. سفر به باکو و گرجستان افزایش یافته است. به نحوی که تمام پروازهای تهران به سمت باکو پایتخت آذربایجان نیز پر شده است تبلیغات سران کشور آذربایجان نیز در این زمینه کم نبوده به نحوی که برنامه‌های ویژه ای برای سفر ایرانی‌ها به کشورشان دارند.

بررسی نرخ تورها و بلیت هواپیماها نشان می‌دهد که کشورهای دیگر نیز از تعطیلات ایران برای به سود رسیدن خود استفاده می‌کنند و اگرچه در کشورشان فصل سفر تمام شده اما نرخ آن را برای ایرانی‌ها بالا می‌برند.

فهرست ده مقصد خارجی پرطرفدار 

مقصد  شرایط سفر  هزینه سفر
سریلانکا ۶ شب اقامت در هتل ۵ ستاره با صبحانه. هزینه ۴۰ دلاری ویزا به پکیج افزوده می‌شود  ۶ میلیون تومان
آذربایجان ۵ شب اقامت در هتل ۴ ستاره با صبحانه و یک گشت شهری بدون هزینه ویزا و وعده‌های غذایی ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
ترکیه ۵ شب هتل ۴ ستاره فول امکانات در شهر استانبول  یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
هند  ۷ شب اقامت در دهلی آگرا و جیپور با سه گشت شهری و پرواز ایرانی ۴ میلیون تومان
امارات ۵ شب اقامت در هتل ۳ ستاره دوبی در هفته اول عید ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
گرجستان ۵ شب اقامت در هتل ۴ ستاره خارج از شهر با صبحانه ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
ارمنستان ۴ شب اقامت در هتل ۴ ستاره زمینی ۱۸۰۰ هوایی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
مالزی ۷ شب کوالالامپور و سنگاپور در هتل ۵ ستاره ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
چین ۷ شب اقامت در هتل ۵ ستاره با سه گشت شهری ۷ میلیون تومان
تایلند ده روز بانکوک پاتایا و پوکت با پرواز داخلی و بدون نرخ ویزا از ۵ میلیون تومان به بالا

اکنون هزینه همه تورهای گردشگری خارجی بدون احتساب نرخ ویزا، عوارض خروج از کشور و برخی دیگر از هزینه‌های جانبی مانند ورودیه‌هاست. باید مسافران در هنگام عقد قرارداد نسبت به این مسئله توجه نشان دهند چرا که در برخی از تورها عنوان شده با همه امکانات اما منظور آژانس مسافرتی پرداخت ورودیه و یا حتی گشت‌های داخل شهری نیست. گاهی هزینه گشت شهر داخل پکیج تور محاسبه می‌شود که در این زمینه نیز باید پرس و جو کرد و در قرارداد ذکر شود.

این نرخ‌های نجومی‌درحالی در ایام عید به مسافر ایرانی ارائه می‌شود که در روزهای پایانی عید و حتی در روزهای پایان فروردین ماه نرخ پروازها و تورهای مسافرتی ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش نرخ خواهد داشت. به نحوی که بلیت هواپیمای ایرانی به سمت باکو که در ایام عید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد در روز ۱۱ فروردین ماه حتی به ۲۵۰ هزار تومان نیز کاهش می‌یابد. برخی از این بلیت‌ها و تورها از هم اکنون در اختیار مسافر قرار می‌گیرد و برخی دیگر از پروازهای لحظه آخری در ساعات پایانی تعطیلات باز هم کاهش خواهد داشت.

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری کشور درباره گرانی سفرهای خارجی در نوروز پیش از این گفته بود: علت گرانی سفرهای خارجی، ظرفیت کم کشورهای مقصد برای ایرانی‌ها در نوروز و محدود بودن پروازهاست. سال‌های قبل تعداد پروازهای چارتری زیاد بود و همین قیمت را پایین می‌آورد، ولی حالا تعداد پروازهای چارتری کمتر شده و هتل هم که محدود است، پس قیمت‌ها بیشتر شده است، مقصدی مانند لبنان را در نظر بگیرید، برای یک هفته سفر به آن باید ۵ میلیون تومان هزینه بپردازید، چرا باید این مقصد تا این حد گران باشد! علت آن نبود پرواز چارتری و بستن قیمت تورها روی پروازهای برنامه ای است که گران‌ترند، هتل‌ها همین وضعیت را دارند.


Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری مهر
کلمات کليدی: تورهای خارجی ، قیمت نجومی ، باکو ، گردشگری ، تعطیلات نوروزی