شرط توتال برای سرمایه‌گذاری در پارس‌جنوبی

خبرگزاری تسنیم , 26 بهمن 1395 ساعت 13:40

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: شرکت‌های خارجی رغبتی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران ندارند.


 
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: شرکت‌های خارجی رغبتی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران ندارند.
 
هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود: قرار بود در فاز 11 پارس‌جنوبی طرف‌های خارجی سرمایه‌گذاری داشته باشند که اخیراً مدیرعامل شرکت توتال اعلام کرده باید منتظر سیاست‌های ترامپ در قبال ایران باشیم تا درباره سرمایه‌گذاری در  این کشور تصمیم‌گیری کنیم.
 
وی با بیان اینکه در کمیسیون انرژی مجلس پیگیر اقدامات دولت برای افزایش تولید نفت از میدان‌های مشترک هستیم، اظهار داشت: در 15 میدان نفتی که در روی خشکی داریم  و همچنین در میدان‌های مشترک نفتی در دریا نیز در برداشت از منابع از سایر کشورها به‌ شدت عقب هستیم.
 
به گزارش تسنیم، 18 آبان ماه امسال موافقت‌نامه اصولی (HOA) طرح توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی به ارزش 4.8 میلیارد دلار میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت پتروپارس امضا شد.
 
توتال رهبری کنسرسیوم پروژه توسعه این فاز پارس‌جنوبی را بر عهده دارد و سهم این شرکت فرانسوی در این کنسرسیوم 50,1 درصد، سهم شرکت چینی CNPC ٣ درصد و سهم شرکت پتروپارس 19.9 درصد خواهد بود.
 
طی روزهای گذشته پاتریک پویان مدیر ارشد اجرایی شرکت توتال در مصاحبه با رادیو فرانسه ضمن اشاره به اینکه نگران آثار انتخاب ترامپ به‌ عنوان رئیس‌جمهور آمریکا بر روی قرارداد توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی نیستیم، گفت: «توتال به قانون‌های بین‌المللی احترام می‌گذارد. اگر تغییری در قراردادی که امضا کردیم وجود دارد، ما مجبور به اطاعت هستیم».
 
اظهارات مدیر ارشد اجرایی شرکت توتال بدین معناست که با توجه به برنامه‌های دولت ترامپ، اگر تغییری در نحوه تعامل آمریکا با ایران اتفاق بیفتد، آنها مجبور به اطاعت از آمریکا هستند و نمی‌توانند نسبت به اجرای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی پایبند باشند.


کد مطلب: 69236

آدرس مطلب: http://newsirani.com//news/69236/شرط-توتال-سرمایه-گذاری-پارس-جنوبی

خبر ایرانی
  http://newsirani.com