چیزهایی که از جشنواره فیلم فجر نمی دانید؛
تنها زوج برنده سیمرغ بلورین کدامند؟ +عکس
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۸
کد مطلب: 68751
 
تاکنون سی و چهار دوره از جشنواره فیلم فجر گذشته و در آستانه اختتامیه سی و پنجمین دوره از مهم ترین رویداد سینمایی کشور، خبرگزاری میزان آمار جالب توجهی از دوره های پیشین منتشر کرده است.
تاکنون سی و چهار دوره از جشنواره فیلم فجر گذشته و در آستانه اختتامیه سی و پنجمین دوره از مهم ترین رویداد سینمایی کشور، خبرگزاری میزان آمار جالب توجهی از دوره های پیشین منتشر کرده است.

پرویز پرستویی اولین جوانی بود که جایزه سیمرغ گرفت. او در 28 سالگی به خاطر بازی در فیلم دیار عاشقان از دومین جشنواره فیلم فجر در سال 1362 سیمرغ گرفت.

رقیه چهره آزاد در سن 81 سالگی برای بازی در فیلم مادر به کارگردانی علی حاتمی سیمرغ گرفت و مسن‌ترین برنده این جایزه‌ است.

از دوره سوم در سال 1363 تا دوره ششم 1366 سن تمامی برندگان سیمرغ بالای 40 سال بوده‌است.

مهدی اسدی در 12 سالگی دیپلم افتخار را برای بازی در فیلم بهار گرفت تا در دورهٔ چهارم 1364 جوانترین بازیگری باشد که تا کنون روی سن رفته‌است.

از دورهٔ شانزدهم 1376 تا بیست و سوم 1383 حداقل یک بازیگر زیر سی سال بوده که سیمرغ گرفته‌است.

جوانترین بازیگری که سیمرغ نقش اول را گرفته حسین عابدینی است. او به خاطر بازی در فیلم "باران" در 20 سالگی سیمرغ دوره نوزدهم 1379 را گرفت. بهرام رادان با گرفتن سیمرغ دوره بیست و دوم 1382 برای فیلم "شمعی در باد" دوم است.

جوانترین بازیگر زنی که سیمرغ بازیگر اول را گرفته "ترانه علیدوستی" است. او در 18 سالگی برای بازی در فیلم من "ترانه 15 سال دارم" سیمرغ دوره بیستم  در سال 1380 را گرفت.

باران کوثری در 21 سالگی در دوره بیست و پنجم 1385، میترا حجار در 23 سالگی در دوره هجدهم 1376 ، رؤیا نونهالی در 24 سالگی در دوره هفتم 1367 و مینا لاکانی در 25 سالگی در دوره سیزدهم 1373 در رده‌های بعدی قرا دارند.

محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی در فیلم قرمز تنها زوج سینمایی می‌باشند که برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن سال در یک فیلم شده‌اند.

پرویز پرستویی تنها بازیگری است که تا به حال توانسته دو سال پشت سرهم (دوره‌های 23 و 24 ) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم‌های بید مجنون و به نام پدر بدست آورد.

چهار کارگردان در میان 22 کارگردان بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر 34، پیش از این موفق به دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی شده‌اند و ابراهیم حاتمی کیا و اصغر فرهادی در این بین رکورددار هستند.

سید علی قائم مقامی تنها مدیر تولید سینما است که در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر مورد تقدیر قرار گرفته، وی در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای مدیریت تولید فیلمهای "چ" و "رستاخیز" جایزه گرفته است.

Share/Save/Bookmark
مرجع : میزان
کلمات کليدی: جشنواره فیلم فجر ، تنها زوج برنده سیمرغ ، مسن ترین برنده ، جوانترین بازیگر ، اولین بازیگر جوان ، محمدرضا فروتن ، هدیه تهرانی