۱
 
گزارش اکونومیست از تلاش ها برای افزایش جمعیت ایران:
دولت نگران جمعیت پیر است، اما یك جمعیت جوان بیكار بدتر است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب: 6661
 
از تلویزیون گرفته تا وزیر بهداشت، همگی در ایران در حال تغییر لحن در مورد برنامه تنظیم خانواده هستند. در سال ۲۰۱۲ نرخ زادوولد کشور، باعث شد تا با این سیاست مخالفت شود. سیاستی که از دهه ۱۹۸۰ پس از هشت سال جنگ با عراق در پیش گرفته شد و در مدت سی سال به میزان دو سوم نرخ زادوولد را کاهش داد.
دولت نگران جمعیت پیر است، اما یك جمعیت جوان بیكار بدتر است
اکونومیست نوشت: از تلویزیون گرفته تا وزیر بهداشت، همگی در ایران در حال تغییر لحن در مورد برنامه تنظیم خانواده هستند. در سال ۲۰۱۲ نرخ زادوولد کشور، باعث شد تا با این سیاست مخالفت شود. سیاستی که از دهه ۱۹۸۰ پس از هشت سال جنگ با عراق در پیش گرفته شد و در مدت سی سال به میزان دو سوم نرخ زادوولد را کاهش داد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرایرانی، شعار "فرزند کمتر، زندگی بهتر" در حال محو شدن است. در عوض بیلبوردهای تبلیغاتی جای آن را گرفته که خانواده پرجمعیت شاد را در کنار خانواده کم تعداد غمگین نشان می‌دهد. یارانه کاندوم و برنامه‌های تنظیم خانواده کاهش یافته است. مجلس قانونی را تصویب کرده که طی آن نرخ جمعیت افزایش می‌‌یابد. اگر این قانون اجرایی شود، وازکتومی و توبکتومی که تا دو سال پیش رایگان بود، مانند سقط جنین ممنوع خواهد شد و با مجازات و پرداخت دیه روبرو می‌شود.

اما ممکن است دولت توفیق زیادی در این مورد نداشته باشد. از زمان انقلاب،‌ ایرانیان، بخصوص زنان، تحصیل‌کرده شده‌اند و به طور کلی تمایل کمتری به داشتن خانواده‌های پرجمعیت دارند. از این مهمتر، نرخ ازدواج نیز به شدت کاهش یافته است. بنا بر آمار رسمی، نرخ طلاق سالانه ۳.۴ درصد افزایش یافته. بسیاری، تهاجم فرهنگی، ارزش‌های خودخواهانه و فردگرایی غرب را مقصر می‌دانند.

حسن روحانی و دولتش در این موضوع سکوت کرده‌اند. تمام ایرانیان نیز قصد ندارند نرخ تولد را معکوس کنند. در حالیکه، مجلس لایحه فرزند حداکثر را تصویب کرده،‌ مهرداد لاهوتی از اعضای مخالف می‌گوید، این لایحه عمق مشكلات اقتصادی را نادیده گرفته است. وی گفت: "نباید با این مشكلات اقتصادی توقع افزایش جمعیت را داشته باشید." یك دكتر در تهران می‌گوید: "دولت نگران این است كه جمعیت پیر برای كشور بد باشد. اما یك جمعیت جوان بیكار حتی بدتر است."
Share/Save/Bookmark
 


ستایش
۱۳۹۳-۰۵-۱۷ ۲۲:۲۸:۰۲
عالی (278)