تلاش نافرجام غرب برای تلخ کردن شیرینی آزادی حلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
کد مطلب: 64260
 
ناقض اصلی حقوق بشر آن کشورهایی هستند که داعش را بوجود آوردند و برای نابودی سوریه و بشار اسد تمام تلاششان را کردند. همان هایی که موافق تخریب سوریه بودند و از پناهجوهای سوری حمایت نکردند. مردم سوریه همان بشری هستند که امروز دم از حقوق آن ها میزنند.

سرویس جهان خبرایرانی، از آغاز تولد نا مبارک داعش، این فرزند نامشروع امپریالیسم، مناطقی از سوریه و عراق بیشتر از نقاط دیگر دنیا دستخوش وحشیگری تروریسم قرار گرفتند. با حمایت تلویحی آمریکا و هوادارانش و با توجه به شرایط مناسب جهت ایجاد خرابکاری، سوریه انتخاب چربی برای این غول بی شاخ و دم محسوب میشد.

 

حلب دومین شهر بزرگ سوریه است و روزی پایتخت اقتصادی این کشور بود اما با آغاز جنگ ‌شبه‌جهانی علیه این ملت، این شهر توسط تروریست‌ها ویران شد و علاوه بر اموال و ثروت مردم، تجهیزات کارخانجات این شهر صنعتی در ترکیه به فروش رفت.

 

عناصر تروریستی در چهار سال گذشته نیمی از شهر حلب را اشغال کرده بودند اما نیروهای سوری و مقاومت پس از تکمیل محاصره آنان در تابستان گذشته، از سه هفته قبل عملیات پاکسازی شهر را آغاز کردند و در نهایت به چهار سال جنایت تروریست‌ها در این شهر تاریخی و باستانی پایان دادند.

 

این روزها شهر حلب پس از چهار سال، شب هایی آرام را سپری میکند و مردم این شهر صدای گوشخراش شلیک گلوله و خمپاره را نمیشوند و کودکان حلبی بدون ترس و وحشت شب را به صبح میرسانند.

 

طی 48 ساعت گذشته 366 فرد مسلح با تحویل سلاح‌های خود شرق حلب را ترک کرده‌اند. هرچند این آمار در لسان منابع غیر رسمی به خیلی بیشتر از این عدد می رسد. بعد از حصول توافق آتش‌بس در شرق حلب، مخالفان مسلح، دیروز ــ چهارشنبه ــ برای خروج از این شهر آماده شده اند. خروج این عناصر از حلب پیروزی برای «بشار اسد» و ارتش وی محسوب می‌شود.

 

ارتش سوریه توانست بزرگترین پیروزی از ابتدای جنگ تحمیلی محور ضد سوری بر این کشور را بر اردوگاه تروریست‌های مورد حمایت این محور رقم بزند و شرق حلب از اشغال آنها آزاد شد، با این حال شماری از تروریست‌ها در نقطه بسیار محدود در محاصره قرار داشتند و بلافاصله از ترکیه یکی از حامیانشان خواستند تا زمینه خروج آنها را از حلب فراهم کند که ترکیه هم برای استفاده بیشتر از این مزدوران با روسیه وارد گفت‌وگو شد تا تروریست‌های باقی مانده را از سرنوشت حتمی‌شان یعنی مرگ نجات داده و آنها را با استفاده از یک توافق از شرق حلب خارج کند.

 

دولت سوریه نیز موافقت خود را با خروج تروریست‌های باقی‌مانده به سمت حومه غربی یا شرقی حلب اعلام کرد تا حدود پنج هزار فرد مسلح به همراه خانواده‌هایشان با استفاده از اتوبوس‌هایی که برای خروجشان فراهم شد،‌از گذرگاه صلاح‌ الدین و از طریق منطقه الراموسه به منطقه الراشدین در حومه غربی حلب بروند، افراد مسلح بر اساس توافقی که میان ترکیه و روسیه به دست آمد، امکان همراه بردن سلاح‌های سبک خود را دارند.

 

اتوبوس سبز رنگ در سوریه به نمادی برای ذلت و تسلیم افراد مسلح تبدیل شده است زیرا هر جا در محاصره قرار می‌گیرند سرانجام با ترک سلاح سنگین و نیمه‌سنگین خود تسلیم می‌شوند و بر اساس توافق از پیش صورت گرفته شده، به استان ادلب فرستاده می‌شوند.

 

طبق اطلاعات رسانه‌ای منتشر شده، افراد مسلح مقرهای خود در سه محله باقی مانده را هنگام خروج آتش می‌زنند. خودروها و دیگر وسایل نیز آتش زده می‌شود.

یک منبع میدانی گفت که مسلحین این کار را از شدت ناراحتی و برای اینکه به دست ارتش سوریه نیفتد، انجام می‌دهند.

 

نبرد حلب یکی از نبردهایی بود که به عرصه‌ای برای رویارویی قدرت‌های منطقه و جهانی بدل شد، و در نهایت این نبرد با پیروزی نیروهای ارتش سوریه و ائتلاف نظامی روسیه، ایران و حزب‌الله لبنان به پایان رسید.

 

مسئولان دولتی ترکیه می‌گویند توافق آتش‌بس در شرق حلب بین روسیه و ترکیه به دست آمده و آمریکا نقشی در آن نداشته است.

 

پشت پرده فتح حلب

 

عملیات آزاد سازی حلب از ابتدا کاملا در دست ارتش سوریه و نیروهای مردمی بود و قرار بود ائتلاف روسیه و ایران نقش حمایتی و مستشاری در این امر داشته باشند. این که سوریه از راه حل های آمریکا در این عملیات سرنوشت ساز حذر کرد و حتی اعلام بی نیازی از کمک های غرب را رد کرده بود نشان گر بی اعتباری راه حل های مغرضانه آمریکا در منطقه است. 

 

توافقی که طرف‌های روسیه و ترکیه از آن پرده برداشتند، به گونه‌ای بود که نشست فوق‌العاده شورای امنیت برای بررسی موضوع حلب را غافلگیر کرد. نماینده روسیه به حاضران در این نشست اعلام کرد که توافقی در خارج از محافل سازمان ملل متحد به دست آمده است. به این ترتیب عملاً شهر حلب از دایره مبارزات مسلحانه که طی چهار سال گذشته با آن درگیر بود خارج شد ، آن هم از طریق سازشی برای خروج باقیمانده عناصر مسلح به سمت حومه غربی این شهر. این ‌سازش در پی عملیات میدانی فوق‌العاده ارتش سوریه و متحدانش در بخش‌های شرقی حلب به دست آمد.

 

در واقع تاثیرات موثر روسیه و ترکیه برای خالی کردن سوریه از تروریست ها دور از چشم سازمان ملل و آمریکا یکی از بزرگترین دست آورد های ضمن پیروزی اخیر است. به همین سادگی معلوم شد با خارج شدن آمریکا از دور مذاکرات ارائه راه حل برای سوریه مشکلات حل خواهد شد. شاید مفهوم این اتفاقات این باشد که چون آمریکا و سازمان ملل نبودند حلب از تروریست ها خالی شد.

 

در ادامه کارشکنی های آمریکا در حوزه سوریه باید گفت که سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در سخنانی در نشست شورای امنیت مدعی شد، دولت سوریه و روسیه و ایران مسئول کشتار غیرنظامیان در حلب هستند. وی خواستار حضور ناظران وابسته به سازمان ملل متحد و پیگیری روند خروج عناصر مسلح و غیر نظامی از این شهر شد. خواسته ای که چون انجام نشد به پیروزی سوریه علیه تروریست ها انجامید.

 

این در حالی است که همزمان با پیروزی ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت در نبرد با تروریست ها در حلب سازمان ملل و کشورهای حامی تروریسم در ادامه ادعاهای نخ نما شده خود که نشان از استیصال آنها دارد بار دیگر نگرانی خود را از اوضاع تروریست ها در حلب ابراز داشتند.

سازمان ملل که از آغاز بحران ضمن چشم پوشی از اوضاع غیرنظامیان سوری و اقداماتی که تروریست ها در قبال آنها انجام داده اند ناکارآمدی خود را نشان داده است از روز گذشته موضوع حلب را در اولویت کاری خود قرار داده است.

این در حالی است که سکوت سازمان ملل در قبال جنایت های سعودی و کشورهای عربی در یمن موجب انتقاد سازمان های بین المللی شده است.

اگر باز هم برای حل بحران سوریه مذاکره شود به نتیجه نخواهد رسید، چرا که تروریست ها و حامیان آنها در مذاکرات به دنبال پایان بحران نیستند، بلکه هر گاه خود را در شرایط وخیم می بینند می خواهند از آن وضعیت بیرون بیایند و نفسی تازه کنند.
 

درس دیگر پیروزی با شکوه حلب بر داعشیان غرب ساخته، تن ندادن به مذاکرات بی مورد است. مذاکره زمان دارد و باید از آن نتیجه ی متناسب به دست بیاید. اما مشاهده کردیم که این سال ها هربار حرف از مذاکره از جانب آمریکا و سازمان ملل برای حل بحران سوریه به میان آمد زمانی بود که تروریست ها نیاز به کمک اربابان خود داشتند و این مذاکره دست آویزی برای رهایی تروریست ها از بحران بود نه رهایی از بحران سوریه.

مذاکره اگر قرار بود بحران سوریه را حل کند تاکنون باید این اتفاق می افتاد، اما چنین نشد. پس از این هم مذاکره نمی تواند راهکار خوبی برای حل بحران غرب آسیا به ویژه سوریه باشد.

حلب اکنون پس از 4 سال آزاد شده است، مسیر جنگ تغییر زیادی یافته به گونه ای که اگر تا پیش از این دست برتر با تروریست ها و حامیان آنها بود، اکنون با دولت و ملت سوریه، ایران، روسیه و محور مقاومت اسلامی است.

نمی توان از یاد برد زمانی که بحران در سوریه آغاز شد و تروریست ها مانند مور و ملخ به سوریه یورش بردند، پیشنهاد مذاکره و گفت وگو برای حل بحران از سوی ایران بارها مطرح شد اما هیچیک از کشورهای حامی تروریست های تکفیری وهابی استقبال نمی کردند و تنها خواسته آنها سرنگونی دولت قانونی بشار اسد بود و هنوز هم هست.

 

فرمانده کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای، در این باره دستور داده اند ایران بر سر موضوعات منطقه نه با آمریکا و نه با کشور دیگری مذاکره نمی کند، یک مذاکره و نتایج آن درباره فعالیت های هسته ای کافی است. تجربه برجام اجازه نمی دهد که بر سر موضعات دیگر مانند سوریه، عراق و یمن مذاکره کنیم.

 

در این میان که مردم حلب، دولت سوریه و دست اندرکاران این فتح بزرگ برای چنین پیروزی ای خوشحال هستند، کشورهای حامی واقعی تروریست درحال سنگ اندازی و نشان دادن ناراحتی خود هستند و با حربه های نخ نمای حقوق بشری کورسوی امید بازگشت تروریست های داعشی و تکفیری را به حلب نظاره گر می شوند.

 

به نقل از جی لانگ، فرانسه درست بعد از از بین رفتن کامل تروریست ها خواستار نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل با هدف بررسی اوضاع حلب شد.

«ژان مارک آیرو» (Jean-Marc Ayrault) وزیر خارجه فرانسه در حساب توئیتری خود در این خصوص اعلام کرد: با توجه به ادعاهای مطرح پیرامون توسل به زور در حلب، فرانسه خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل است.

وی همچنین پیشتر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی LCI گفته بود که نشست مذکور که لازم است در اسرع زمان ممکن برگزار شود، باید به بحث و بررسی پیرامون جنایت های جنگی و جنایت علیه بشریت که اکنون در حلب در جریان است، بپردازد. دلیل واهی حقوق بشر.

 

ناقض اصلی حقوق بشر آن کشورهایی هستند که داعش را بوجود آوردند و برای نابودی سوریه و بشار اسد تمام تلاششان را کردند. همان هایی که موافق تخریب سوریه بودند و از پناهجوهای سوری حمایت نکردند. مردم سوریه همان بشری هستند که امروز دم از حقوق آن ها میزنند.

Share/Save/Bookmark