آخرین اخبار حادثه قطار در سمنان؛ ۴۴ نفر جان باختند
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۷
کد مطلب: 62359
 
حادثه برخورد دو قطار در نزدیکی ایستگاه هفت خوان در حالیکه لقب یکی از پر خسارترین حوادث حمل و نقل ریلی کشور را به خود اختصاص داده که همچنان آمار این حادثه ضد و نقیض است.
سرویس اجتماعی خبرایرانی، دقایقی قبل شاهین فتحی، معاون عملیات امداد و نجات در خبری گفته است که تعداد کشته های این حادثه به ۴۳ نفر رسیده است و عملیات امداد رسانی همچنان ادامه دارد.

خبر کوتاه بود و تلخ؛ برخورد دو رام قطار مسافربری تبریز-مشهد به شماره ۴۸۰ و سمنان-مشهد به شماره ۳۹۴و حریق گسترده در دو واگن، اما روایت صبح شوم قطار ۷۰۰سائر امام رضا(ع) در سمنان چیست؟

چند دقیقه ای به هشت صبح آدینه مانده بود که نخستین بار خبر برخورد دو رام قطار مسافربری و حریق گسترده در دو واگن از چهار واگن خارج شده از خط بر روی خروجی خبرگزاری خبرگزاریها قرار گرفت اما با گذشت دقایقی از این حادثه جزئیات بیشتری از آن منتشر شد تا جایی که در نهایت سرپرست اورژانس کشور در ساعت ۱۷تعداد کل جان باختگان این حادثه را ۳۶نفر و مصدومان را ۹۸نفر اعلام کرد.

حادثه چگونه رخ داد

ساعت۷:۳۵دقیقه صبح آدینه قطار تبریز-مشهد که شامگاه گذشته از تبریز به سمت مشهد به حرکت درآمده بود در حدفاصل چهار هزار و ۸۰۰ متری ایستگاه هفت خوان در منطقه ای ما بین سمنان و دامغان به دلیل تعویض خط و هدایت قطار به ریل مقابل متوقف می شود اما همچنان دلیل اینکه این توقف چرا بیش از حد معمول رخ داده است، مشخص نیست اما می توان حدس زد برودت ۱۲درجه زیر صفر دلیل تاخیر در انتقال خطوط باشد.

در نهایت قطار تبریز-مشهد در حالی که با چراغ قرمز ورود به ایستگاه هفت خوان مواجه می شود درجای خود متوقف می شود اما این توقف به قیمت حضور قطار ساعت هفت صبح سمنان-مشهد در همان محل و برخورد این دو قطار با یکدیگر تمام می شود.

این حادثه با اصابت لولوکوتیو و منبع سوخت قطار سمنانی با واگن انتهای قطار تبریزی به فاجعه ای بزرگ بدل می شود و دو واگن از چهار واگن قطار تبریزی که از ریل خارج شده بودند، دچار حریق گسترده می شود حریقی که بیش از چهار ساعت ادامه داشت و متاسفانه جان تعداد زیادی از هموطنانمان را گرفت.

نیروهای امدادی در راه بودند

یکی از مشکلات امداد رسانی به قطار حادثه دیده صعب العبور بودن در کنار یخزدگی راه هابود که این امر باعث شد تا ماشین های امداد رسان راه آهن شمالشرق با سختی دسترسی به محل روبرو باشند همچنین مدیرکل راه آهن شمالشرق(۱) در نهایت عطای سفر با خودرو را به لقایش بخشیده و با درزین به محل اعزام و این امر باعث تاخیر دو ساعته او و اکیپ امدادی راه آهن شمالشرق(۱) می شود.

از سوی دیگر نخستین واکنش رئیس مدیریت بحران شهرستان سمنان، اعزام یک رام قطار امدادرسان و جرثقیل به سمت حادثه با هماهنگی راه آهن شمالشرق(۱) بود این قطار به گفته شاهدان ساعت ۹:۱۵ صبح به مکان می رسد و مراحل امداد رسانی به بازماندگان آغاز می شود.

اخبار متناقص از کشته و زخمی های حادثه

در این بین تناقض گویی های بسیاری درباره تعداد کشته ها بیان می شود و بعضا تعداد جان باختگان از هشت تا ۴۰متغییر است اما در نهایت و همزمان با ساعت ۱۰صبح، هلال احمر استان سمنان نخستین آمار را کشته شدن هشت نفر و زخمی شدن ۳۱ نفر اعلام می کند آماری که پس از آن به سرعت تغییر می کند.

در کشت و قوس اخبار متناقض مدیرعامل جمعیت هلال احمر کشور در گفتگویی با واحد مرکزی خبر تعداد کشته ها را همزمان با ساعت ۱۱صبح آدینه ۲۰ نفر اعلام می کند و می افزاید: در حادثه قطار مسافربری سمنان ۳۰ نفر نیز زخمی شده اند.

این در حالی است که سکوت محض خبری مسئولان استان سمنان این خبر را نه تائید و نه تکذیب می کنند اما همچنان مدیریت بحران استانداری سمنان تلاش دارد تا آمار واقعی کشته شدگان این حادثه به رسانه ها اعلام نشود.

همزمان با وقوع این حادثه اما سه فروند بالگرد به همراه ده ها دستگاه آمبولانس در حال امداد رسانی به مصدومان این حادثه بودند و به دلیل آتش سوزی در تعدادی از واگن‌ها و گسترش آتش، امکان ارائه آمار دقیقی از مصدومان و کشته ها وجود نداشت.

سرپرست اورژانس کشور به محل اعزام می شود

ابعاد وحشتناک این حادثه تا آنجا بود که سرپرست اورژانس کشور در نهایت به محل حادثه اعزام می شود پیرحسن کولیوند ساعت ۱۲ ظهر آدینه و در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه تعداد مصدومان حادثه قطار در ناحیه راه آهن شمال شرق (۱) به ۵۲ نفر رسیده است، ابراز داشت: از این تعداد مصدومان ۴۳ نفر به بیمارستان ولایت دامغان و ۹ مصدوم به بیمارستان کوثر سمنان انتقال یافتند و مابقی در حال انتقال و یا مداوای سرپایی هستند.

وی همزمان با ساعت ۱۲:۲۰ ظهر آدینه در اظهار نظری جالب که در نهایت به لغو سفر خارجی وزیر راه می انجامد، می افزاید: تعداد کشته ها آنقدر هست که ملت ایران اسلامی را عزادار کند.

این واکنش ها در نهایت پای عباس آخوندی را نیز به استان سمنان پای می کند و رئیس جمهور که برای حضور در مراسم تشییع پیکر آیت الله موسوی اردبیلی در قم به سر می برد، طی پیامی به معاون اول خود، مراتب تاثر خود را بیان می کند.

حسن روحانی ضمن تسلیت به بازماندگان خواستار پیگیری و گزارش علت حادثه می شود و در این پیام تاکید می کند که تمام اقدامات لازم برای درمان سریع مصدومان به کار گرفته شود.

۲۵جسد از قطارها بیرون آمده است

سرپرست اورژانس کشور یکبار دیگر و در ساعت ۱۴ به خبرنگار مهر، می گوید: تا کنون اجساد ٢٥ نفر از مسافرانی که جانشان را از دست دادند بعد از مهار آتش سوزی از واگن ها خارج شده و تلاش امداد گران برای خارج کردن مصدومین احتمالی و یا بقیه اجساد ادامه دارد.

این درحالی است که محمد رضا خباز، استاندار سمنان همزمان با این مصاحبه از بیان آمار تعداد کشته ها امتناع می ورزد و تعداد مجروحان را ۶۰ نفر اعلام می کند و می گوید: تمامی ارگان های خدمترسان در صحنه حضور دارند و عملیات انتقال مصدومان به بیمارستان ها ادامه دارد.

مرتضی سلیمی، سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، نیز در واکنشی رسمی ضمن اعلام تازه ترین گزارش عملیات امدادرسانی به حادثه دیدگان برخورد صبح امروز دو قطار در سمنان، گفت: تا کنون ۹۸ تن در این حادثه مصدوم شدند که ۶۹ مصدوم این حادثه به بیمارستان ولایت دامغان و ۹ مصدوم نیز با بالگرد به بیمارستان کوثر سمنان منتقل شده اند همچنین۲۰ تن از مصدومان حادثه نیز به صورت سرپایی خدمات امدادی لازم را دریافت کردند.

۱۰۳ نفر زخمی شدند

عباس آخوندی وزیر راه کابینه یازدهم اما در مدیریت بحران استانداری به میان خبرنگاران می آید تا برای نخستین بار ۹ساعت پس از وقوع این حادثه آمار دقیق تلفات تصادف دو رام قطار مسافربری مشخص شود.

وی درباره حادثه می افزاید: به محض دریافت کمیسیون بررسی سانحه تشکیل شده است اما درباره عامل حادثه باید گفت تمام صحبت های لوکوموتیو ران و برج کنترل در جعبه سیاه قطارها ضبط شده و باید بررسی شود تا عامل حادثه مشخص شود آن موقع می توان درباره علت حادثه اظهار نظر کرد اما جزئیات این تصادف به این گونه است که دو قطار از پشت سر با یکدیگر برخورد می کنند که دلیل این برخورد توقف قطار نخست یعنی قطار مسافربری شماره ۴۸۰تبریز-مشهد در پنج کیلومتری ایستگاه هفت خوان سمنان بوده است که هنوز دلیل توقف این قطار مشخص نیست.

وزیر راه همچنین گفت: ۱۰۳مجروح به بیمارستان های استان سمنان منتقل شدند که ۱۸بیمار هنوز در بیمارستان ولایت دامغان و هشت نفر در بیمارستان کوثر سمنان هستند و مابقی مرخص شده اند اما نمی توانم تعداد دقیق کشته های این حادثه را بیان کنم همچنین متوفیان این حادثه به مرکز استان منتقل می شوند و در نهایت با دستور مقام قضایی و پزشکی قانونی آن تعداد از جان باختگان اهل آذربایجان شرقی به تبریز منتقل خواهند شد.

آخرین خبرهای رسمی منتشر شد/ ۴۴ کشته شدند

آخرین خبر را اما همزمان با ساعت ۱۸سرپرست سازمان امداد و نجات کشور گفت: تاکنون ۳۱ نفر در حادثه برخورد دو قطار کشته شده اند و احتمال افزایش تعداد جان باختگان وجود دارد.

پیرحسین کولیوند ضمن تائید جان باختن ۳۶نفر از هموطنانمان در حادثه برخورد دو قطار در هفت خوان سمنان، ابراز داشت: ۱۰۳نفر در این حادثه زخمی شده اند که ۹ نفر به بیمارستان کوثر ۶۹نفر به بیمارستان ولایت و مابقی به بیمارستان شاهرود منتقل شده اند.

وی افزود: این حادثه به دلیل خروج چهار واگن از ریل و حریق گسترده در دو واگن براثر برخورد دو قطار مسافربری سمنان-مشهد و تبریز مشهد همزمان با صبح آدینه رخ داده است.

دقایقی قبل اما شاهین فتحی، معاون عملیات امداد و نجات در خبری گفته است که تعداد کشته های این حادثه به ۴۳ نفر رسیده است و عملیات امداد رسانی همچنان ادامه دارد.

مشاور وزیر بهداشت اما دقایقی قبل آمار کشته‌های حادثه ریلی سمنان را ۴۴ نفر اعلام کرد و افزود: ۱۷ مصدوم در مراکز درمانی بستری هستند.

مردم سردرگم هستند

در این بین اما قصه قطار مسافربری تبریز و سمنان قصه ای آنجا تلخ می شود که همچنان مسئولان استان سمنان از ارائه اطلاعات بیشتر از مجروحان و کشته شدگان این حادثه سر باز می زنند همچنین با گذشت ۱۰ ساعت از این ماجرا هنوز شماره تماسی برای پیگیری سلامتی مسافران خانواده های دلواپس در استان های آذربایجان و سمنان ارائه نشده است.

در این بین اما دادستان مرکز استان سمنان از تشکیل پرونده قضایی و ارجاع آن به شعبه سوم بازپرسی و همچنین صدور دستور قضایی برای شناسایی علت حادثه خبر می دهد و می گوید: علت حادثه در دست بررسی است و دستورات قضایی لازم صادر شده است همچنین باید گفت قطار تبریز-مشهد بالغ بر ۴۰۰ مسافر داشته است که بیش از ۶۰ درصد آن‌ها انتقال داده شده‌اند و مجروحین قطار سمنان-مشهد اکثرا سرپایی مداوا شده‌اند و وضعیت ۱۰۰ نفر از مسافرین دو قطار تاکنون نامشخص است.

حیدر آسیابی با بیان اینکه شناسایی اجساد به دلیل سوختگی ۱۰۰درصد بسیار دشوار است، گفت: متاسفانه امدادگران به دلیل عمق فاجعه و آتش سوزی زیاد هنوز نتوانسته‌اند وارد یک سالن شوند و احتمال می‌روند با بررسی وضعیت این سالن آمار کشته‌ها بیشتر شود لذا برای شناسایی هویت برخی اجساد آزمایش دی ان ای لازم است که در این زمینه هماهنگی لازم با سازمان پزشکی قانونی صورت گرفته تا در اسرع وقت نسبت به این موضوع اقدام شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر
کلمات کليدی: قطار،تبریز_مشهد،حادثه