آخرین خبر از فیلتر شبکه‌های اجتماعی خارجی
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۹
کد مطلب: 54466
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه تصمیمی در ارتباط با فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی که سرورشان را به داخل کشور نمی‌آورند گرفته نشده است، گفت: شرکت‌هایی که تمایل به این کار دارند، قاعدتا باید با بخش خصوصی وارد مذاکره شوند.
شورای عالی فضای مجازی در جلسه خرداد ماه به ریاست رییس جمهوری، مقرر کرد تا همه شبکه‌های پیام‌رسان برخط فعال در کشور ظرف یک سال آینده انبارش یا ذخیره‌سازی داده‌های خود را در داخل کشور انجام دهند.

لذا شرکت‌های خارجی پیام‌رسان فعال در داخل کشور برای ادامه فعالیت خود ملزم شدند تا همه اطلاعات و فعالیت مرتبط با شهروندان ایرانی را به داخل منتقل کنند.

این مصوبه تاکید کرد صرف نظر از توانایی اجرای مسئولان اجرایی که منجر به پاسخگویی می‌شود، اصل موضوع انتقال سرور پیام‌رسان تلگرام مورد تایید مسئولان بوده و هست.

با این حال سید ابوالحسن فیروزآبادی درباره اینکه طبق اظهارات یک دیتاسنتردار بخش خصوصی مسئولان اجرایی کشور از هفت شرکت طبق درخواست تلگرام، استعلامی را مبنی بر ظرفیت‌سنجی جهت انتقال سرورهای این پیام‌رسان به کشور داشته‌اند؛ آیا به راستی این استعلام صورت گرفته است؟ گفت: هنوز صحبتی در این زمینه از سمت ما صورت نگرفته است اما کسی که این حرف را زده باید در ارتباط با نحوه استعلام و مذاکراتی که انجام داده اظهارنظر کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه بنده پیش از این هم گفته بودم که شرکت‌های بزرگ فعال در کشور جهت انتقال سرورهایشان به کشور اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: برای انجام این کار قاعدتا باید وارد مذاکره با شرکت‌های بخش خصوصی جهت استفاده از ظرفیت‌های آنها شوند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر انتقال سرورهای شرکت‌های مذکور به کشور صورت نگیرد، احتمال فیلترینگ آنها بعد از زمان یک ساله در نظر گرفته شده وجود دارد؟، گفت: تصمیمی در این باره هنوز اتخاذ و زمانی هم به شکل دقیق در نظر گرفته نشده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: انتقال سرور ، پیام رسان ، تلگرام ، فیلترینگ