چه آدابی را به هنگام زیارت امام رضا (ع) رعایت کنیم؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب: 53616
 
دیدار با هر فردی آداب ویژه‌ای دارد هر چه آن فرد، بزرگ‌تر و شریف‌تر باشد، مسلماً برای دیدارش اهمیت زیادتری قائلیم و آداب بیشتری را رعایت می‌نماییم .
امامان معصوم ما علیهم السلام كه حجت‌های الهی بر روی زمین هستند، پس از رسول اكرم صلی الله علیه و آله بزرگترین و والاترین مقام و شخصیت عالم هستی به شمار می روند . لذا زیارت و دیدار هر یك از ایشان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و آداب مخصوصی دارد كه زائر هوشیار و بیدار دل همواره در رعایت هر چه بیشتر و بهتر آنها می‌كوشد مانند : 

1- با طهارت ( وضو ) بودن ودر صورت امكان غسل زیارت كردن .

2- پوشیدن جامه ‌های پاكیزه و نو  .

3- خوشبو نمودن خود (درغیر زیارت امام حسین علیه السلام) .

4- ترك كلام بیهوده و لغو و پرهیز از مخاصمه و مجادله با دیگران .

5- كوتاه برداشتن قدم‌ها و با خضوع و خشوع راه رفتن .

6- گفتن تكبیر و تحمید و تسبیح و صلوات و لعن دشمنان .

7- خواندن اذن دخول هنگام ورود به حرم.

یعنی هنگام ورود به حریم مقدس و مرقد مطهر ایشان، ابتدا بایستیم و اجازه بگیریم و چنین بخوانیم :
 
« اللهم إنی وقفت علی باب من أبواب بیوت نبیك صواتك علیه و آله و قد منعت الناس أن یدخلوا إلا بإذنه فقلت یا أیها الذین آمنوا لاتدخلوا بیوت النبی إلا أن یؤذن لكم أللهم إنی أعتقد حرمه صاحب هذاالمشهد الشریف فی غیبته كما أعتقدها فی حضرته وأعلم أن رسولك و خلفائك علیهم السلام أحیاء عندك یرزقون، یرون مقامی و یسمعون كلامی و یردون سلامی و أنك حجبت عن سمعی كلامهم و فتحت باب فهمی بلذیذ مناجاتهم و إنی استاذنك یا رب اولاًو و استاذن رسولك صلی الله علیه و آله ثانیاً واستاذن خلیفتك الامام المفروض ( المفترض ) علی طاعته ( علی بن موسی الرضا علیه السلام ) و الملائكه الموكلین بهذه البقعه المباركه ثالثاً أدخل یا رسول الله ءأدخل یا حجه الله أدخل یا ملائكه الله المقربین المقیمین فی هذا المشهد ؟ فاذن لی یا مولای فی الدخول أفضل ما اذنت لاحد فی اولیائك فان لم اكن أهلالذالك فانت أهل لذلك » « پروردگارا، من بر درگاه محترمی ایستاده‌ام از درهای سرای پیغمبر تو كه درود تو بر او و بر آل طاهرینش باد، و تو خلق را از ورود در آن سرای بدون اذن منع كردی و فرمودی از اهل ایمان شما در خانه‌های پیغمبر بی‌اجازه داخل نشوید .

پروردگاراً من به حرمت صاحب این خانه و این مشهد و حرم شریف در غیب و مماتش معتقدم، چنانكه در حضور و حیات او اعتقاد دارم ؛ والبته می‌دانم كه پیغمبر تو و جانشینانش همه نزد تو زنده‌اند و روزی می‌خورند و مقام مرا نزد قبر مطهر خود می‌بینند و سلام مرا شنیده و پاسخ می‌دهند و اكنون تو بر گوش من پرده افكنده‌ای كه سخن آنان را نشنوم ،اما در لطف خویش به رویم گشودی، تا از راز و نیاز به آنها لذت برم.

نخست خدایا، من از تو اذن می‌طلبم، سپس اجازه می‌گیرم از رسول تو كه درود خدا بر او و بر آلش باد، و از جانشین پیغمبرت، همان امامی كه اطاعتش بر من واجب است یعنی حضرت علی بن موسی الرضا، و همچنین از فرشتگانی كه بر این بقعه مبارك موكلند و مقیم این حرم شریفند، رخصت می طلبم.

ای رسول خدا، آیا وارد شوم ؟ ای حجت خدا آیا داخل گردم ؟ و ای فرشتگان مقرب كه در این حرم هستید آیا وارد شوم ؟ 

پس اینك رخصتم ده ای رسول من، كه به این حرم وارد شوم، بهترین رخصتی كه به برخی از اولیا و دوستانت دادی، كه اگر من لایق نیستم، تو لایق آنی .

آنگاه آستانه‌ی در را ببوسیم و در حین ورود بگوییم : 

بسم الله و بالله و فی سبیل الله و علی مله رسول الله صلی الله علیه و آله اللهم اغفرلی و ارحمنی و تب علی إنك أنت التواب الرحیم . 

8- خواندن زیارت مأثوره ،‌مانند زیارت مخصومه، امین الله ، جامعه كبیره. از جمله زیارت مخصوصه‌ی آن حضرت زیارت زیر است كه كوتاه‌ترین آن‌هاست : 

« اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی الامام التقی النقی و حجتك علی من فوق الأرض و من تحت الثری، الصدیق الشهید، صلوه كثیره تامه زاكیه متواصله متواتره مترادفه كأفضل ما صلیت علی أحد من أولیائك .»

9- پشت به قبله و رو به قبر مطهر زیارت خواندن و پس ازآن به بالای سر مطهر رفتن و ایستادن ودعا كردن به طوری كه قبر مطهر در رو قرار گیرد .

10- توبه و استغفار پس از زیارت .

11- فرستادن لعن و نفرین زیاد بر دشمنان و قاتلان اهل بیت علیهم السلام. 

12-خواندن دو ركعت نماز پس از زیارت به قصد رجاء و اهداء ثواب آن به امام علیه السلام.

13- تلاوت قرآن و هدیه نمودن ثواب آن به روح مقدس امام علیه السلام.

14- بلند نكردن صدا به هنگام زیارت و رعایت حال سایر زوار .

15- انجام زیارت به نیابت از كسانی كه بر گردن ما حق دارند، مانند پدر و مادر و مربیان، و از همه مهمتر به نیات از ولی نعمتان، امام زمان عجل الله تعالی و فرجه الشریف . مهمترین دعا را در بهترین موقت برگزینیم.

حضور در مكانی شریف، پس از زیارت ولیی از اولیای خدا به خصوص اگر در زمان شریفی هم باشد، مانند سحرها ،‌یا شب‌های جمعه از ابتدای شب تا سحر ،‌یا ماه‌ها و روزهای مخصوص زیارتی مانند : ماه ذی القعده و روز بیست و سوم و بیست و پنجم آن ماه بر شرافت آن می افزاید و شرایط را برای استجابت هر گونه دعایی مهیاتر می سازد حال اگر این دعاها همان دعاهایی باشد كه از زبان خود آن بزرگواران بیان شده، قطعاً در جلب نظر پروردگار مفیدتر و موثرتر است .

در این موقعیت، اگر بهترین دعا را هم برگزینیم. چه سعادتی نصیب ما گشته است ! راستی به نظر شما بهترین دعا چه دعایی باید باشد ؟
Share/Save/Bookmark
مرجع : میزان
کلمات کليدی: حرم امام رضا ، آداب زیارت ، زیارت حضرت ، زیارت مخصوصه ، حرم رضوی