خودنمایی پیام های بهداشتی به شهروندان بر در و دیوار مترو! +عکس
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۴۸
کد مطلب: 51572
 
بهداشت فردی پایهٔ اصلی سلامت فرد و در نهایت یک جامعه را تشکیل می‌دهد. با رعایت چندین نکتهٔ ساده و روزمره در زندگی فرد، امنیت بالایی برای وی حاصل می‌شود که نتیجهٔ آن پیشگیری بهتر از درمان خواهد بود.
به گزارش خبرایرانی، بهداشت به زبان "فارسی دری "صحت علم و هنر پیشگیری از بیماریها، طولانی کردن عمر و بالا بردن سلامتی به‌وسیلهٔ کوشش‌های اجتماعی است.

بهداشت فردی شامل تمیز و پاکیزه نگه داشتن اعضای بدن است برای جلوگیری از بروز انواع بیماریها. اولین و ساده‌ترین راه شستشن دست‌ها یا کل بدن، تمیزی مو و ناخن و رعایت اصول پاکیزگی لباس و پوشش‌های فردی می‌تواند سلامت یک فرد را تا حدود بسیار زیادی تأمین کند.

بهداشت فردی پایهٔ اصلی سلامت فرد و در نهایت یک جامعه را تشکیل می‌دهد. با رعایت چندین نکتهٔ ساده و روزمره در زندگی فرد، امنیت بالایی برای وی حاصل می‌شود که نتیجهٔ آن پیشگیری بهتر از درمان خواهد بود.

متاسفانه فرهنگ نظافت و تمیزی هنوز در جامعه ما تعریف درستی ندارد. برخی از افراد به کل نظافت فردی خود را فراموش کرده اند و با همان ظاهر کثیف وارد اجتماع می شوند. گویا نباید در مکان های عمومی با ظاهری تمیز و آؤاسته حضور داشته باشند.

فرهنگ پایین در رعایت کردن بهداشت فردی تا جایی پیش رفته که این روابط عمومی مترو بیکار ننشسته و با نصب انواع بیلبورد های بهداشت به شهروندان یادآوری می کند: "لطفا تمیز باشید".

البته تذکر روابط عمومی مترو  خیلی هم بی ربط نبوده چرا که برای هر یک از ما این اتفاق افتاده و با شهروندی برخورد کرده ایم که از بوی بد دهان و بدن وی فراری باشیم و نتوانیم لحظه ای در کنارش باشیم.

جای بسی تاسف و ناراحتی است، برای شخصی ترین مسئله هم باید به برخی افراد تذکر داده شود آن هم تذکری در حد یک بیلبورد تبلیغاتی در مکان های عمومی شهر.
 

درست است که زندگی صنعتی این روزها همه را درگیر کرده و هر فردی برای گذران امورات روزمره اش باید زمان زیادی وقت و انرژی صرف کند. اما این مسائل و دغدغه ها در زندگی همه افراد جامعه وجود دارد و مختص افراد خاصی نمی شود، ضمن این که توجیه مناسبی برای رعایت نکردن نطافت شخصی نمی باشد.

چرا برخی افراد از نظافت شخصی فراری هستند؟ دوش گرفتن هنگام صبح انرژی و شادابی به همراه دارد اما متاسفانه افرادی هستند که از حمام رفتن و نظافت بیزارند و هیچ توجهی به بهداشت و تمیزی خود ندارند.

افرادی که به نظافت و بهداشت سخصی خود اهمیتی نمی دهند نمی دانند باعث آزار اطرافیان خود می شوند. چون در مکان های عمومی وقتی بخواهند با شخصی صحبت کنند بوی بد دهان شان باعث آزار فرد مقابل می شود، و همین طور بوی بد عرق باعث می شود افراد از آنها دوری کنند.

عده ای از افراد آگاهی کامل نسبت به تمیزی و بهداشت فردی ندارند. به عنوان مثال ممکن است فردی مرتب به حمام برود اما از شستن لباس هایش غافل می شود. در فصل تابستان که هوا گرم تر است و تعرق بدن بالا می رود افراد باید در نظر داشته باشند لباس هایشان را به طور مرتب تعویض کنند.

نظافت دهان و دندان هم یکی از مواردی است که افراد همواره باید آن را رعایت کنند و این نکته را در نظر داشته باشند مسواک زدن مرتب و به موقع باعث از بین رفتن بوی دهان می شود و اطرافیان از این نظر کمتر اذیت می شوند.

نظافت شخصی مسئله ای نیست که نیاز به تذکر عمومی داشته باشد. اما متاسفانه در این زمینه هم بی فرهنگی به اوج خود رسیده است و این روزها در و دیوار مترو با تذکرهای بهداشتی مزین شده است!!!

بدابه حال ما که با دیدن و رواج بی فرهنگی هنوز هم نمی خواهیم اندکی فکر کنیم و برای کوچک ترین و شخصی ترین مسئله زندگی مان نمی توانیم خودمان تصمیم گیری کنیم. و جامعه ایران به سمتی پیش می رود که به برخی از افراد فقط و فقط باید تذکر داد تا بتوانند به صورتی معقول در جامعه حضور داشته باشند.
Share/Save/Bookmark