اتفاق نادر در بازار ارز!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب: 50069
 
اخبار کاهش نرخ سود بانکی و انفجار در استانبول ترکیه عوامل روانی و روند افزایشی و فاصله‌گیری دلار از مرز 3هزار و 500 تومان از عوامل فنی بودند که به رکوردزنی دلار کمک کردند.
روز چهارشنبه، عوامل بنیادی، روانی و فنی دست‌به‌دست هم دادند تا دلار به بالاترین قیمت در سال 95 برسد. اما این رکورد قیمتی تنها اتفاق نادر روز نبود. در پنجمین روز هفته، دلار با 25 تومان افزایش به قیمت 3 هزار و 528 تومان رسید. در حالی که شاخص ارزی در گذشته معمولا از سوی یکی از عوامل بنیادی، روانی یا فنی تحریک می‌شد، روز چهارشنبه در اتفاقی نادر هر سه عامل دست‌به‌دست هم دادند. روز چهارشنبه، افزایش تقاضا در آستانه عید فطر عامل بنیادی، اخبار کاهش نرخ سود بانکی و انفجار در استانبول ترکیه عوامل روانی و روند افزایشی و فاصله‌گیری دلار از مرز 3هزار و 500 تومان از عوامل فنی بودند که به رکوردزنی دلار کمک کردند. به این ترتیب، روز چهارشنبه تنها یک عامل نقش لیدر را تعیین قیمت بازی نکرد و تحریک قیمت از 3 سو برقرار بود. همسو با رشد دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز 8 هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به قیمت یک میلیون و 79 هزار تومان رسید.

برگشت به مرز 3500

روز گذشته، معامله‌گران ارزی فعالیت خود را با احتیاط آغاز کردند، ولی هرچه از زمان شروع بازار گذشت، هیجان این دسته بالاتر رفت. در چهارمین روز هفته، دلار معاملات خود را با بهای 3 هزار و 500 تومان آغاز کرد که کاهشی 3 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه داشت. به گفته فعالان، در ساعات انتهایی روز سه‌شنبه، قیمت دلار از مرز 3 هزار و 500 تومان به زیر کشیده شد و تا قیمت 3 هزار و 492 پایین رفت. به اعتقاد بازیگران بازار، این کاهش قیمت ناشی از افزایش فروش معامله‌گران آتی بود. با این حال، با نزدیک شدن دلار به محدوده 3 هزار و 490 تومان، خریدهای ارزی بالا رفت و موجب شد که این ارز روز چهارشنبه را نیز در کانال 3 هزار و 500 تومان آغاز کند. حدود یک ساعت از شروع بازار در روز چهارشنبه زمان برد تا قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار بگیرد، افزایشی که به‌خصوص در ساعات پایانی روز، سرعت و شدت بیشتری نسبت به روزهای گذشته داشت. از حدود ساعت 12 بعدازظهر دلار حرکت خود از ابتدای کانال را آغاز کرد و تا ساعت 4 بعدازظهر توانست تا بهای 3 هزار و 428 تومان بالا برود. این قیمت 25 تومان بالاتر از روز سه‌شنبه بود و موجب شد که این ارز به بالاترین قیمت در سال 95 برسد. همزمان با فاصله‌گیری دلار از مرز 3 هزار و 500 تومان، هیجان معامله‌گران و تعداد معاملات در بازار نیز بالا رفته بود و بیشتر بازیگران غیررسمی در تکاپوی خرید ارز قرار گرفته بودند.عاملی که موجب شد در ساعات غیررسمی انتهای روز، دلار قیمت‌های بالاتری را نیز تجربه کند.

 

عوامل همدست

به گفته فعالان، روز چهارشنبه، شاخص بازار ارز از سوی عوامل بنیادی، روانی و فنی تحریک شد تا قیمت از مرز 3 هزار و 500 تومان فاصله بگیرد. به گفته شماری از حاضران در بازار، در آستانه عید فطر و نزدیک شدن به پایان ماه رمضان به‌طور معمول میزان تقاضا کمی افزایش پیدا کرده و همین عامل زمینه‌ساز این شده است که شاخص ارزی در مسیر افزایشی قرار بگیرد. جدا از این عامل بنیادی، روز چهارشنبه، خبرهای کاهش نرخ سود بانکی و انفجار در استانبول ترکیه از عوامل روانی بودند که به‌طور مقطعی بازار را تحت‌تاثیر قرار دادند.

کاهش نرخ سود این احساس را در معامله‌گران به‌وجود می‌آورد که در آینده بخشی از سرمایه‌هایی که در بانک‌ها انباشته شده بود، وارد بازار خواهد شد. از آن‌سو، به‌طور سنتی بازار به خبرهایی که نشان‌دهنده ناامنی در کشورهای همسایه و مرزی است، واکنش افزایشی نشان می‌دهد. عامل آخری که در انتظارات افزایشی معامله‌گران تاثیر داشت، بهبود وضعیت دلار از لحاظ فنی بود. به گفته برخی حاضران در بازار، عبور از مرز 3 هزار و 500 تومان و فاصله‌گیری از آن در کنار روند افزایشی این ارز تیرماه دو عامل مهمی بودند که انتظارات معامله‌گران را افزایشی کرده بود. در کنار این عوامل، روز چهارشنبه نرخ حواله درهم نیز به محدوده 960 تومان نزدیک شد تا از سوی این عامل نیز قیمت دلار در بازار داخلی تحریک شود. به‌طور سنتی نرخ حواله درهم و دلار با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و افزایش یکی به رشد دیگری منجر می‌شود.

 یک گام تا شکستن کانال

روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی تا آستانه کانال یک میلیون و 80 هزار تومان بالا رفت. در پنجمین روز هفته، سکه معاملات خود را با قیمت یک میلیون و 76 هزار تومان آغاز کرد که افزایشی 5 هزار تومانی نسبت به روز سه‌شنبه داشت. رشد ابتدای روز سکه ناشی از بالا رفتن بهای اونس در بازارهای جهانی بود. تا ساعت 3 بعدازظهر، بهای اونس در بازارهای جهانی مقداری پایین آمد، ولی این‌بار دلار بود که به کمک سکه آمد و موجب شد که فلز گرانبهای داخلی تا قیمت یک میلیون و 79 هزار تومان بالا برود، رقمی که 8 هزار تومان بالاتر از روز سه‌شنبه بود.

اتفاق نادر در بازار ارز!
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : دنیای اقتصاد
کلمات کليدی: نرخ سود بانکی ، انفجار استانبول ، بازار ارز ، دلار آمریکا