زلزله ۴ ریشتری بجنورد را لرزاند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب: 48475
 
۶ زلزله و پس لرزه در ۱۲ ساعت گذشته خراسان شمالی واقع در شمال‌شرق کشور را لرزاند که بزرگترین آن ۴ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) قدرت داشت.
مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران قدرت زلزله‌های دیگر را 2.4،1.7و 2.3 و پس لرزه سحرگاه امروز را 1.7 ریشتر اعلام کرده که در فاصله 17 تا 28 کیلومتری شرق بجنورد و در عمق 6 تا 12 کیلومتری زمین رخ داده است.

هنوز از خسارت احتمالی جانی و مالی این زلزله ها گزارشی دریافت نشده است، ولی زلزله 4 ریشتری سحرگاه امروز چهارشنبه موجب وحشت مردم و بیرون آمدن شهروندان از خانه‌های خود شد.

بر اساس گزارش‌های دریافتی این زمین‌لرزه‌ها در شهرستان‌های اسفراین و شیروان هم احساس شد.

استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین‌شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.

این منطقه از دیدگاه لرزه زمین‌ساختی در زون کپه داغ قرار می‌گیرد که در این زون گسل‌های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل‌ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می‌دهند موجب وقوع زمین‌لرزه های مخرب می‌شوند.

مهم ترین گسل‌های خراسان شمالی گسل اسفراین است که با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری - جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می‌کند. گسل باغان - گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری - جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 روی داد و خسارات جانی و مالی فراوانی در پی داشت.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: زلزله ، بجنورد