آخرین وضعیت سهمیه‌های ایران در لیگ قهرمانان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب: 48199
 
تا زمانی که لیگ قهرمانان آسیا در فصل جاری به پایان نرسد، نمی‌توان امتیازات نهایی را محاسبه کرده و بر اساس آن از حالا درباره لیگ سهمیه‌‌های جدید لیگ قهرمانان آسیا به تصمیم‌گیری پرداخت.
درحالیکه برخی رسانه‌های سعودی در هفته‌های گذشته از کاهش سهمیه عربستان از 3 و نیم سهمیه به 2 و نیم سهمیه خبر می‌دادند،امروز یکی از رسانه‌های عربستان ادعا کرد سهمیه ایران برای سال آینده در آسیا کاهش یافته است.

روزنامه الریاض عربستان امروز خبر داد:کنفدراسیون فوتبال آسیا سهمیه عربستان را کاهش نداد و 3 و نیم سهمیه ثابت ماند ولی در مقابل سهمیه ایران را از 3 و نیم سهمیه به 2 و نیم کاهش داد و امارات را جایگزین ایران کرد تا سهمیه امارات امسال در لیگ قهرمانان آسیا از 2 و نیم سهمیه به 3 و نیم افزایش یابد.

اگر این خبر روزنامه الریاض درست باشد تیمهای استقلال خوزستان و ذوب آهن مستقیم به لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده اند و تیم پرسپولیس به عنوان نایب قهرمان به پلی‌آف می‌رسد و استقلال که به مقام سوم رسید سهمی حتی در پلی‌آف هم نخواهد داشت. باید دید این خبر گمانه زنی و شیطنت سعودی هاست یا کنفدراسیون فوتبال آسیا در صدد عملی کردن این تصمیم است.

در واقع این ادعا در حالی از سوی این روزنامه سعودی مطرح شده که هنوز در این خصوص توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گیری به عمل نیامده است.

در همین خصوص شاهین رحمانی اظهار داشت: سهمیه‌ها بر اساس 3 عامل مشخص می‌شود. موضوع مهمی که بر اساس آن سهمیه‌ها مشخص و اعمال می‌شود به امتیاز فنی تیم‌ها مربوط می‌شود که این نمرات به عملکرد 4 سال اخیر تیم‌های ملی (30 درصد) و باشگاهی در رقابت‌های بین‌المللی (70 درصد) اختصاص پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بر همین اساس و پس از مشخص این امتیازات، قرار است جلسه‌ای در نوامبر سال 2016 برگزار شده که در این جلسه طبق امتیازاتی که برای کشورها در مجموع به دست می‌آید، بر اساس آن سهمیه‌ها مشخص می‌شود.

رحمانی گفت: تا امسال این طور بوده که دو کشور اول در غرب و شرق آسیا هر کدام 3 سهمیه کامل و یک سهمیه پلی‌آف می‌گرفت و دو کشور بعدی دو سهمیه کامل و دو سهمیه پلی‌آف به آنها اختصاص پیدا می‌کرد. حالا امکان دارد در جلسه نوامبر امسال حتی در این خصوص نیز تصمیم گیری‌های جدید حاصل شده و تغییراتی به وجود بیاید. اگر چنین تغییری به وجود نیاید، سهمیه کشورها بر اساس امتیازاتی که به دست می‌‌آید طبق روال سابق اعمال خواهد شد.

عضو ایرانی کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: در هر صورت این مسائلی که مطرح می‌شود شاید گمانه‌زنی های رسانه‌ای باشد چون تا لیگ قهرمانان آسیا در فصل جاری به پایان نرسد، نمی‌توان امتیازات نهایی را محاسبه کرده و بر اساس آن از حالا به تصمیم‌گیری پرداخت. به طور مثال عملکرد نتایج تیم‌های اماراتی در دور بعدی رقابت‌ها می‌تواند مهم و تعیین کننده باشد.

رحمانی در پایان گفت: این صحبت‌هایی که مطرح می‌شود البته اشتباه نیست چون می‌گویند اگر تیم‌های ایرانی نتایج خوبی نگیرند، این موضوع در تعداد سهمیه‌ها تأثیر می‌گذارد. این درست است اما اینکه چه اثری را بگذارد باید بر اساس اطلاعات دقیقی باشد که در حال حاضر دسترسی به این اطلاعات با توجه به اینکه هنوز رقابت‌ها به پایان نرسیده امکان پذیر نیست.

همچنین یکی از مسئولان امور بین‌الملل فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: در صورتی که اماراتی‌ها نتایج خوبی را در رقابت‌های امسال کسب کنند، در نهایت این کشور در رنکینگ بعدی جایگزین ایران خواهد شد و در بدترین حالت 2 سهمیه قطعی و 2 سهمیه پلی‌آف به ایران تعلق خواهد گرفت.

این بدان معناست که در این حالت استقلال و پرسپولیس به عنوان سهمیه‌های پلی‌آف و استقلال خوزستان و ذوب‌آهن به عنوان سهمیه‌های قطعی معرفی خواهند شد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا ، پرسپولیس تهران ، استقلال تهران ، شاهین رحمانی ، روزنامه سعودی ، روزنامه عربستانی