انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه منتفی شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب: 46959
 
دبیرکل خانه کشاورز گفت: به دلیل هزینه بالای پمپاژ آب و همچنین عدم تطابق املاح آب دریای خزر و دریاچه ارومیه انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه منتفی شد.
عیسی کلانتری در جمع خبرنگاران درباره وضعیت انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه با بیان اینکه این موضوع از نظر ما منتفی است، گفت: انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه توجیه اقتصادی ندارد.

وی با بیان اینکه املاح آب دریای خزر از نظر شیمیایی سولفاته و املاح دریاچه کلرات است، تصریح کرد: از آنجا که ساختار این دو آب به لحاظ شیمیایی با یکدیگر همخوانی ندارد، این کار شدنی نیست.

وی در ادامه به مشکلات پمپاژ آب دریای خزر اشاره کرد و گفت:‌ پمپاژ آب در ارتفاع 2700 متری هزینه‌بر است به طوری که برای پمپاژ 5 متر مکعب آب از خزر به دریاچه ارومیه 80 تا 100 هزار ریال هزینه لازم است.

مجری طرح احیای دریاچه ارومیه گفت: بنابراین در صورتی که بخواهیم 10 میلیارد متر مکعب آب را از دریای خزر به دریاچه ارومیه منتقل کنیم باید معادل کل تولید ناخالص ملی کشور را هزینه کرد.

کلانتری با بیان اینکه وزارت نیرو در حال مطالعه و بررسی این موضوع است، افزود: به احتمال زیاد این وزارتخانه هم به این نتیجه خواهد رسید که انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه به دلیل هزینه بالا و سایر مسائل امکانپذیر نیست.

دبیرکل خانه کشاورز بیان داشت: حتی اگر شرکای دریای خزر با عملیات انتقال آب موافقت کنند این کار از لحاظ شیمیایی امکانپذیر نیست.

وی با اشاره به وضعیت مناسب بارندگی در سال جاری گفت:‌ محدودیت کشت در حاشیه دریاچه ارومیه نداریم اما کاهش مصرف آب کشاورزی در دستور کار قرار دارد.
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: دریای خزر ، دریاچه ارومیه ، انتقال آب