ويژه خبر ايراني
ما و توريسم جهاني
مهدي براتي كارشناس گردشگري
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۲
کد مطلب: 4393
 
ازآنجائیکه کشورمان ازلحاظ دارا بودن جذابیت ها ی طبیعی تاریخی تنوع فرهنگی تنوع زیست محیطی درمان و سلامت و ... می تواند جزو برترین های صنعت گردشگری باشد اما رتبه ایران در این صنعت 147 است . درصورتیکه ایران از لحاظ دارا بودن جذابیت های طبیعی تاریخی تنوع فرهنگی تنوع زیست محیطی درمان و سلامت مذهبی و .....
کشورمان را جزو برترین های صنعت گردشگری می دانیم .
این درحالی است که درآمد صنعت گردشگری درتمام جهان بالغ 1075 میلیارد دلار در سال 2012 بوده است که تقریبا سهم ایران از این صنعت پرسود صفراست با توجه به اینکه بعد از صنایع سوختی تولیدات پتروشیمی غذا و اتومبیل صنعت گردشگری یکی از پراهمیت ترین صنایع محسوب می شود ودرصد رشدی 4درصدی درسال رادارا می باشد و بر اساس پیش بینی ها درصد رشد آن درسال 2013 بالغ بر 5/6 درصد خواهد بود و بر اساس تقسیم بندی ها گردشگری سلامت که به جهت حفظ بهبود بازیابی سلامت روانی و بدنی است بیش از 100 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است و بررسی ها نشان می دهد که در سال گذشته این صنعت بیش از 260 میلیون شغل به خود اختصاص داده است .
همانطور یکه تمامی کارشناسان موضوعات گردشگری می دانند صنعت توریسم یکی از بزرگترین صنایع درحال فعالیت محسوب می شود که دارای رشد سریع درآمدی و اشتغال می باشد و برهمین اساس تبدیل به یکی ازصنایع بسیار سودآور جهان شده است و سرمایه گذاران زیادی جذب این صنعت شده اند و بر همین اساس دانشگاههای بسیاری درجهان تاسیس شده اندکه به دلیل پراهمیت بودن این رشته ازفعالیت تا مقطع دکتری دانشجو می پذیرد که خود نشان دهنده نقش بسزا ی این رشته از فعالیت در میان دیگر صنایع می باشد با توجه به شتاب بسیارزیاد این صنعت مطمئنا با دانش ناچیزگذشته و عدم سرمایه گذاری ... روزرسانی عوامل تاثیرگذارنمی توان با غولهای این صنعت رقابت کرد (عوامل تاثیرگذارنرم افزار و سخت افزار این رشته هستند).
با یک بررسی اجمالی ورود توریسم و درآمد حاصله از آن متوجه خواهیم شد که باآن همه پیشینه تاریخی و فرهنگی و عوامل تاثیرگذارطبیعی و ... ایران در مقایسه با بعضی ازکشورها درچه جایگاهی قراردارند.
رده بندی 12 کشور جذاب با توجه به میزان ورود گردشگر و درآمد حاصله از آن
1- فرانسه
77 میلیون گردشگر
درآمد 44 میلیارد دلار
2- اسپانیا
57 " "
" 48 "
3- آمریکا
54 " "
" 78 "
4- چین
45 " "
" 29 "
5- ایتالیا
41 " "
" 37 "
6- انگلیس
32 " "
" 32 "
7- هنگ کنک
28" "

8- مکزیک
25 " "

9- آلمان
24 " "
" 33 "
10-اتریش
23 " "
" 17 "
11-کانادا
22 " "

12-ترکیه
22 " "
" 21 "
همانطوریکه می دانیم زیر ساخت های گردشگری ما دچار آسیب جدی شده اند با توجه به اینکه تمامی برنامه های کلان گردشگری توسط دولت صورت می پذیرد پس در این صورت اگر بسیاری از سرمایه گذاریهای زیربنایی نیز توسط دولت صورت بپذیرد مناسب تر است.
واگر امکان ورودبخش خصوصی در برنامه ریزی های کلان این صنعت وجود دارد پس می باست هر چه سریعتر این اقدام صورت پذیرد و یااگرچنین چیزی میسر نیست وانحصارا"بخش دولتی مسئول اصلی است توصیه می شود نسبت به روان سازی و تسهیل وآسان کردن فعالیت این رشته از صنعت توسط بخش دولتی زمینه سازی درخورتوجهی صورت پذیرد .
- برطرف کردن تمام موانع وایجاد بستر مناسب به جهت احیا زیرساخت های گردشگری
- حمایت های منطقی مالی ازدست اندرکاران این صنعت
- عدم دریافت عوارض ومالیات و ... وباکاهش دریافت ویا به حداقل رساندن آن
- معافیت های کاربردی
- پرداخت وام های کم بهره
- حمایت سرمایه گذاری در زیر ساخت های هتلداری و سیاحتی و صنایع وابسته به آن
- تشویق و ترغیب سرمایه گذاری خارجی و حمایت بدون قید و شرط از آن
- برنامه ریزی مناسب حمایتی از هتلداران و مالکان مراکز سیاحتی ودرفصول خلوتی(low season )هتلها به جهت حمایت مالی (کمکهای مالی به دارندگان و گردانندگان این صنایع در ورود ارزان قیمت گردشگران خارجی و یا عدم دریافت عوارض و مالیات در فصول خلوت و پرداخت سوبسید به صنایع هوائی و هتلداران به جهت رونق بخشیدن به این صنعت )
- آزادسازی ورود بسیاری از برندهای خارجی
- معافیت مالیاتی و گمرکی از ورود بسیاری از تجهیزات هتلداری و صنایع وابسته
- برنامه ریزی حمایتی و ارزان قیمت به جهت تشویق گردشگران داخلی به سفرهای داخلی
- و بسیاری از موضوعات دیگر حداقل مسئولین دولتی می توانند بسیاری ازاین حمایت ها را در یک بازه زمانی انجام داده تا این صنعت جایگاه اصلی خود را در کشور پیدا کرده و بعد از این دوره که می تواند یک دوره ده ساله باشد کم کم نسبت به دریافت سهم خود اقدام نماید در واقع در یک دوره ده ساله دولت نه تنها انتظار کسب درآمدی از این بخش را نداشته باشدبلکه حمایتهای تشویقی زیربنایی نماید تا این صنعت نیز همانند صنایع نفت و گاز جزو صنایع مادر محسوب گردد و پس از آن بعد از آنکه شاهد فعالیت های گسترده در این بخش شویم دولت نیز نسبت به برداشت سهم خود از این صنعت اقدام نماید.
Share/Save/Bookmark