روزنامه انگلیسی فاش کرد
سیا از بازداشتی‌ها عکس برهنه می‌گرفت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۰
کد مطلب: 43238
 
روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی اختصاصی فاش کرده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، از بازداشتی‌های مظنون به فعالیت‌های تروریستی عکس‌های برهنه می‌گرفته و سپس آنها را برای شکنجه نزد ماموران دیگر کشورها می‌فرستاده است.
گاردین نوشته است که در برخی عکس‌ها چشم‌ها یا دست و پای بازداشت‌شدگان بسته شده و روی بدن آنها آثار زخم دیده می‌شود، همچنین در برخی عکس‌ها افرادی حضور دارند که به نظر می‌رسد کارمندان سیا یا شرکت‌های طرف قرارداد سیا باشند.

به گزارش بی‌بی‌سی روزنامه گاردین از قول یک کارشناس حقوق بشری نوشته است که عکسبرداری برهنه از بازداشتی‌ها شیوه‌ای برای "تحقیر جنسی" مظنونان تروریستی دستگیرشده پس از حملات ١١ سپتامبر بوده است. برخی از فعالان حقوق بشری می‌گویند می‌توان چنین اقداماتی را جنایت جنگی دانست.


استفاده ماموران سیا از شیوه‌های خشن برای تحت فشار گذاشتن مظنونان مرتبط با شبکه القاعده و امثال آن به انتقادهای وسیعی از دولت آمریکا منجر شده است. حدود یک سال پیش گزارشی از سنای آمریکا منتشر شد که استفاده سیا از شیوه‌های خشن و شکنجه را تایید می‌کرد.

مطابق گزارش سنا سازمان سیا به طور مستمر اطلاعات نادرست در اختیار مقام‌های دولتی و قضایی قرار می‌داد و مانع از نظارت کنگره می‌شد.

بنا بر آن گزارش مظنونان به ارتباط با القاعده با روش‌هایی چون القای حس خفگی با آب، تنقیه بازداشتی‌ها بدون ضرورت پزشکی، حبس در جعبه‌ای مثل تابوت، بیخوابی دادن حتی تا 180 ساعت، تهدید به قتل و تهدید به آزار اعضای خانواده شکنجه می‌شدند.

توجیه سیا این بود که از این طریق به اطلاعات مهمی دست یافته و جان هزاران آمریکایی را نجات داده است.

گزارش سنا می‌گفت استفاده از شکنجه به "اطلاعات مهم و قابل پیگیری" منجر نشده و اطلاعات به دست آمده از این بازجویی‌ها در دفاع از امنیت ملی آمریکا کلیدی نبودند. همچنین فاش شد که سیا دست کم ١٩ بازداشتگاه مخفی در کشورهای ثالث داشته است.

روزنامه گاردین به نقل از "منابعی مطلع" نوشته است که منطق عکسبرداری برهنه از بازداشت‌شدگان ثبت وضعیت مظنونان قبل از آن بوده است که نزد ماموران کشورهای دیگر فرستاده شوند و شکنجه‌های خشن را تجربه کنند. به این ترتیب سیا از تبعات احتمالی شکنجه‌های نهادهای غیرآمریکایی مصون می‌مانده است.

به گزارش گاردین عکس‌های سیا از مظنونان برهنه با عکس‌هایی که پیشتر از آزار بازداشتی‌ها توسط ارتش آمریکا منتشر شده بود تفاوت دارند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : مشرق
کلمات کليدی: روزنامه انگلیسی،افشاگری،سیا