اصل ماجرای کشیدن بخیه‌ها از کودک 5 ساله چه بود؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۰
کد مطلب: 34654
 
حدود دو هفته پیش ماجرایی در بیمارستان اشرفی اصفهانی خمینی‌شهر اتفاق افتاد که از سه روز گذشته شایعه‌سازی‌هایی در این‌باره به وجود آمده است.

خبرایرانی:انتشار شایعات متعدد کاذب در رابطه با باز کردن بخیه یک کودک خمینی‌شهری در شبکه‌های اجتماعی باعث شد تا اصل ماجرای اتفاق افتاده در بیمارستان خمینی‌شهر را در گزارشی از زبان مسئولان مربوطه جویا شویم چراکه اساسا موضوع آن طوری نبوده که برخی رسانه‌ها بدان پرداختند.

ماجرایی که حدود دو هفته پیش در بیمارستان اشرفی اصفهانی خمینی‌شهر اتفاق افتاد و از سه روز پیش شایعه‌سازی‌هایی در این‌باره به وجود آمده و موجی از اطلاعات غلط و عکس‌های ناصحیح در شبکه‌های مجازی منتشر شد. اتفاقی که طی آن نه تنها زخم چند میلیمتری را 6 تا 10 سانت و حتی بیشتر مطرح کردند، بلکه برای بازی با افکار عمومی، بیمار را که پسربچه بود، دختری خردسال مطرح کردند و حتی برای تاثیر بیشتر محل زخم که زیر چانه و کمتر در معرض دید است را روی صورت و نیازمند به عمل زیبایی عنوان کرده بودند.

موضوعی که جز بازی با افکار عمومی و ایجاد التهاب و یا حتی برخی تسویه حساب‌های شخصی هدف دیگری را دنبال نمی‌کرد، البته با وجود همه این موارد نباید قصور پزشک و پرستار دخیل در این ماجرا را نیز کم رنگ دید، آن‌ چیزی که مشخص است در این مسئله و موارد مشابه دیگری در بیمارستان‌های کشور چنین کم‌کاری‌هایی به دلایل مختلف روی داده و می‌دهد و شاید رسانه‌ای شدن درست این ماجرا آغازی بر پایان این اتفاقات تلخ باشد.

در این باره هیچ شکی وجود ندارد که چنین اقداماتی و حتی اقدامات کمتر از این مضموم و مورد سرزنش است و کوچک‌ترین کوتاهی در امر سلامت مردم پذیرفتنی نیست. به واقع اهمیت حوزه سلامت برای یک جامعه از اصلی‌ترین مباحث و در رتبه موضوعات درجه اول است که شکل گیری طرح‌هایی نظیر طرح تحول سلامت در همین راستا است.

انتظار مردم هم از پزشکان و جامعه پزشکی که به کوچک‌ترین موضوعاتی حتی در حد یک سریال طنز تلویزیونی معترضند این است که روز به روز و همگام با افزایش تعرفه‌ها، کیفیت خدمات و احساس مسئولیت خود را افزایش دهند.

همچنین وزارت بهداشت و مسئولانی که از راه‌های دور و نزدیک در مورد این حادثه اظهار نظر کردند و مدیران را تعلیق و برکنار نمودند واجب است که نظارت خود را بر همه حوزه‌های درمانی کشور ارتقا دهند تا مشابه این اتفاق نه در اصفهان که در هیچ کجای دیگری رخ ندهد، اتفاقاتی که شاید از دید دوربین‌های رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی دور می‌مانند.

اما موج جعلی رسانه‌ای در این اتفاق و بازی با افکار عمومی و ناراحت کردن مردم مسئله‌ای است که نباید به سادگی از آن گذشت و درد آن از اصل ماجرا کمتر نیست. اتفاقی که به یک رسم نامطلوب در کشور مبدل شده و گاه و بی‌گاه به بهانه‌های مختلف نظیر اسیدپاشی و موضوعات اجتماعی دیگر لکه بر حیثیت سرمایه اجتماعی می‌اندازد.

به نظر می‌رسد مسئولان در کنار برخورد با عاملان پزشکی این جریان باید فکری هم به حال تهدید کنندگان امنیت و روان اجتماعی بکنند.

** نمونه‌ای از تصاویر جعلی فضای مجازی

 

 

** و اما تصویر اصلی از پسربچه بیمار و زخم زیر چانه

 

 

** و حالا اصل ماجرای بخیه‌ها در بیمارستان خمینی‌شهر چه بود؟

ظهر روز یکشنبه 15 آذرماه با حضور مادر و کودک 5 ساله به اتفاق دادستان دادسرای نظام پزشکی شهرستان به موضوع پرونده تخلف دو تن از کارکنان پزشک و پرستار بیمارستان اشرفی رسیدگی و بسیاری از ابهامات در این ماجرا برطرف شد اما بازهم طبق معمول ارائه اطلاعات غلط به افکار عمومی یکی از دستاوردهای شبکه‌های اجتماعی و البته رسانه‌های غیرحرفه‌ای است.

طبق اطلاعات مطرح شده در این جلسه دادرسی صدرا زاهدپور کودک 5 ساله از اهالی استان خوزستان و شهرستان ایذه ساکن خمینی‌شهر است که به علت بریدگی زیر چانه به طول 6-10 میلی‌متر هفته گذشته به همراه مادر خود به بیمارستان اشرفی مراجعه نموده و زخم وی دو بخیه می‌شود. پس از پایان مداوا به علت همراه نداشتن مبلغ 105 هزار تومان هزینه درمان، بخیه‌های این کودک مجدداً به دستور پزشک و توسط پرستار متخلف باز می‌شود.

در حال حاضر بعد از گذشت مدت زمانی از این اتفاق، زخم کودک خردسال در حال التیام و بهبودی کامل بوده و نیازی به هیچ‌گونه عمل زیباسازی و جراحی وجود ندارد و اظهارنظرها در این مورد کذب است.

موضوعی که قبل از انتشار هرگونه خبر در فضای مجازی و رسانه‌های استان در هفته گذشته برخورد قاطع مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان را در پی داشته و به تعلیق پزشک و پرستار متخلف منجر شد.

** از قصوری که پذیرفته نیست تا تحریک خانواده بیمار

مسئول بخش پرستاری یکی از بیمارستان‌های اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این رابطه می‌گوید: قضیه بخیه فقط و فقط به درخواست مادر کودک در حین انجام اقدامات اولیه درمان و به دلیل عدم بیمه درمانی و تمکن مالی والدین پیش آمده و مادر این کودک به بیمارستان اعلام کرده است که پولی برای درمان ندارد و پزشکان به والدین بیمار اعلام می‌کنند که زخم شدیدی متوجه فرزندشان نشده است.

وی افزود: والدین کودک پس از اینکه متوجه می‌شوند زخم کودکشان خیلی عمیق نیست تصمیم بر بازگرداندن او از بیمارستان می‌کنند و پرونده آن کودک نیمه‌کاره رها می‌شود. حتی هیچ‌کس هیچ هزینه‌ای بابت تشکیل پرونده آن شامل ویزیت پزشک، وسایل استفاده شده و زدن یک بخیه برای آن کودک پرداخت نکرده است.

این مسئول خاطر نشان کرد: والدین این کودک نزدیک به 10 روز پس از خروج از بیمارستان از طرف برخی تحریک شده‌اند که این موضوع را در شبکه‌های اجتماعی پخش کنند تا رسانه‌ای شود؛ البته شاید قصوری اتفاق افتاده و سوء مدیریتی شده باشد اما موضوع در این حد که شایعات پیچیده شده نبوده است.

**جدیت دستگاه قضا برای برخورد با متخلفان ماجرای کشیدن بخیه‌ها

حسن رحیمی نیز در رابطه با حوادث بیمارستان شهید اشرفی اصفهانی شهرستان خمینی‌شهر می‌گوید: با توجه به اتفاق ناراحت‌ کننده در بیمارستان یکی از شهرهای استان اصفهان این قضیه با جدیت در دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان معتقد است در این خصوص با عنوان اتهامی خودداری از کمک به مصدوم، پرونده قضایی تشکیل‌ شده و در حال رسیدگی است.

وی ضمن ابراز تأسف در این رابطه از بررسی این موضوع در دادسرای انتظامی نظام پزشکی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان و تعلیق پزشک و پرستار مربوطه خبر داد.

** دستور بازداشت متخلفین بیمارستان اشرفی صادر شد

یوسف کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خمینی‌شهر با اشاره به اینکه متخلفان بیمارستان اشرفی در موضوع مداوای کودک 5 ساله، برای تکمیل پرونده و تحقیقات تکمیلی با دستور مرجع قضائی بازداشت شدند، اظهار کرد: پس از احضار شاکی و اخذ اظهارات مادر و کودک 5 ساله در معاونت دادستانی شهرستان دستور احضار متهمین پرونده بیمارستان اشرفی خمینی‌شهر صادر شد.

معاون دادستان شهرستان خمینی‌شهر از رسانه‌های گروهی خواست تا زمان اعلام نهائی حکم و تشکیل دادگاه از هرگونه اظهارنظر متفرقه خودداری کنند.

وی با بیان اینکه بعضی به بهره‌برداری، جریان‌سازی و تخریب علیه این پرونده اقدام کرده‌اند، از ارائه اخبار تکمیلی از تحقیقات و نتیجه نهایی به مردم در آینده نزدیک خبر داد.

طبق اطلاعات کسب‌شده از یک منبع آگاه تحقیقات تکمیلی برای علت‌یابی و هدف از جریان‌سازی تخریبی به وجود آمده در فضای مجازی در خصوص موضوع پرونده بیمارستان اشرفی آغاز شده است و در آینده نزدیک اطلاعات تکمیلی به مسئولان ذی‌صلاح جهت تصمیم‌گیری ارائه خواهد شد.

** برخورد با متخلفان بیمارستان اشرفی / جریان رسانه‌ای برای یک چند میلیمتری

معاون دادستان شهرستان خمینی‌شهر با تأکید بر اینکه به صورت همزمان پرونده‌ای مجزا در دادسرای نظام پزشکی شهرستان تشکیل شده است، می‌گوید: مراجع قضایی و مسئولان شهرستان با قاطعیت با متخلفان برخورد خواهند کرد.

وی  با تأکید بر اینکه این موضوع مربوط به 10 روز قبل بوده، معتقد است مسئولان شهرستان خمینی‌شهر به محض اطلاع از این تخلف علاوه بر برخورد قانونی و تعلیق متخلفان در هفته گذشته از خانواده کودک 5 ساله توسط فرماندار شهرستان دلجویی و تمام اقدامات پزشکی لازم انجام شد.

کریمی خطاب به برخی رسانه‌ها و کسانی که قصد جریان‌سازی و ایجاد خدشه به جایگاه جامعه پزشکی دارند، می‌گوید: اجازه هیچ‌گونه سوءاستفاده را توسط رسانه‌ها و افرادی که قصد موج‌سواری از این موضوع را دارند نمی‌دهیم.

وی با تأکید بر اینکه با مشاهده یک تخلف جریان سازی رسانه نباید باعث خدشه‌دار شدن اهالی خمینی‌شهر به عنوان شهر مذهبی و انقلابی شود، این طور اظهار نظر می‌کند: متأسفانه بعضی از افراد سودجو از طریق شبکه‌های مجازی باعث ایجاد دغدغه خاطر مردم و مخصوصاً خیرین بخش بهداشت و درمان خمینی‌شهر شده‌اند.

معاون دادستان شهرستان خمینی‌شهر با تأکید بر اینکه ریاست دادگستری و دادستان استان اصفهان با جدیت پیگیری این پرونده هستند خطاب به مردم و رسانه‌ها و جامعه پزشکان تصریح کرد: مردم شهیدپرور خمینی‌شهر و جامعه پزشکان و پرستاران اطمینان خاطر داشته باشند که با قاطعیت به این پرونده رسیدگی خواهد شد و جای هیچ‌گونه نگرانی و دغدغه خاطری در این رابطه وجود ندارد.

** آخرین وضعیت پرونده بیمارستان اشرفی خمینی‌شهر/ اضافه شدن یک نفر دیگر به متهمان

بنابر این گزارش دو متهم اصلی این پرونده یعنی پزشک و پرستار اورژانس که دوشنبه شب به دستور مقامات قضایی بازداشت شدند، هم‌اکنون در حالت تعلیق به سر برده و با قرار وثیقه متناسب آزاد شده‌اند.

مهدی حاج‌باقری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خمینی‌شهر اظهار کرد: پیرو وظیفه ذاتی این سازمان پرونده متهمان بیمارستان اشرفی پس از جمع‌آوری شواهد، اطلاعات، تمام اظهارات مطلعان و متهمان تکمیل گردید.

وی از تکمیل اطلاعات پرونده خبر داده و تاکید کرد کیفرخواست لازم جهت صدور رای نهایی به هیئت بدوی نظام پزشکی شهرستان خمینی‌شهر ارسال شده است.

دادستان دادسرای نظام پزشکی خمینی‌شهر با اشاره به اینکه با قاطعیت با این قضیه برخورد کرده و اغماضی نخواهیم داشت، گفت: روز گذشته سه نفر از متهمان این پرونده شامل پرستار، پزشک و سوپروایزر تا اطلاع‌ثانوی و اعلام نتیجه و صدور رأی نهایی از کار معلق شدند.

بر اساس اظهارات حاج‌باقری در این حادثه دو نفر پزشک و پرستار اورژانس به صورت مستقیم و سوپروایزر بخش به صورت غیرمستقیم در این مسئله نقش داشته چرا که در مدیریت مالی این حادثه کوتاهی کرده و مسئول بخش با مدیریت بیمارستان هماهنگی لازم را به عمل نیاورده است.

به گزارش فارس؛ طبق اعلام محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت به منظور بررسی این حادثه، هر دو دادگاه، تخلفات اداری دانشگاه و دادگاه نظام پزشکی، روز گذشته تشکیل جلسه داده و رسیدگی اولیه به این موضوع را آغاز کردند.

بر این اساس شب گذشته در جلسه‌ای با حضور معاون وزیر بهداشت و مسئولان ارشد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مقرر شد که مسئولان بیمارستان خمینی‌شهر اصفهان از سمت خود برکنار شوند و ضمنا به مسئولان حراست، بازرسی و برخی از مسئولان دیگر دانشگاه تذکرات جدی داده شد.

Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: بیمارستان اشرفی اصفهانی، خمینی‌شهر،ماجرای کشیدن بخیه‌ها ، کودک 5 ساله،جامعه پزشکی