ایجاد شعب ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۰
کد مطلب: 33967
 
رئیس دادگستری استان تهران گفت: به زودی در تمام واحدهای قضایی استان شعب ویژه رسیدگی به تخلفات و جرایم احتمالی در انتخابات آینده هم در مرحله دادسرا و هم در مرحله دادگاه تشکیل می شود.
اولین نشست ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی استان تهران با حضور اعضا و به ریاست رئیس دادگستری استان تهران در محل سالن کنفرانس حوزه ریاست کل واقع در مجتمع قضائی امام خمینی (ره) برگزار شد.

در ابتدای این نشست، غلامحسین اسماعیلی گفت: اهمیت انتخابات آتی برای همگان بویژه افرادی که دل بسته به نظام و انقلاب هستند ، پوشیده نیست مخصوصاً که با تجمیع دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری مواجه هستیم.

وی افزود: نظام اسلامی ما از حیث محتوا مبتنی بر مردم سالاری دینی است و برگزاری انتخابات های گوناگون پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز موید همین مطلب است و لذا از این حیث یک نظام بی بدیل در جهان است . وظایف خطیری بر عهده این ستاد گذاشته شده لکن محور اصلی آن باید پیشگیری از وقوع هرگونه تخلف احتمالی باشد. مهم ترین مسئولیت ما برگزاری انتخابات سالم و ارتقاء اعتماد عمومی است ، البته در چارچوب مقررات قانونی با تخلفات و جرایم احتمالی ، در اشکال مختلف آن برخورد قاطع خواهد شد.

اسماعیلی در ادامه سخنان خود افزود : لازم است سیاست ها ، راهبردها و شرح وظایف مصوب در ستاد مرکزی پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخابات با مسئولیت دادستان کل کشور ، نصب العین اعضاء ستاد قرار گیرد. همچنین به زودی در تمام واحدهای قضایی استان شعب ویژه رسیدگی به تخلفات و جرایم احتمالی در انتخابات آینده هم در مرحله دادسرا و هم در مرحله دادگاه تشکیل شده و راجع به آن اطلاع رسانی لازم می شود. در این خصوص ضروریست نسخه ای از گزارشات مربوط به جرایم و تخلفات به دبیرخانه ستاد نیز منعکس گردد.

اسماعیلی در پایان سخنان خود با اشاره به چند نمونه از اقدامات و تدابیر ضروری برای پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات احتمالی در انتخابات پیش رو ، در مورد ظرفیت بسیار بالای مطبوعات و رسانه های جمعی در این راستا تاکید نمود و اظهار داشت : ارباب جراید و رسانه های جمعی می توانند با پرداختن به اهمیت نفس انتخابات و بیان نکات قانونی و اخلاقی راجع به آن ، همراه با ایجاد نشاط و تحرک در جامعه ، مانع از وقوع بسیاری از تخلفات احتمالی شوند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری مهر
کلمات کليدی: دادگستری تهران ، جرایم انتخاباتی ، شعب ویژه