هفته‌ طوفانی یک برنامه‌ تلویزیونی
همه‌ی جنجال های فیتیله ای ها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۴
کد مطلب: 32505
 
برنامه‌ «فیتیله» که طرفداران پر و پا قرصی در بین کودکان و نوجوانان داشت، به دلیل اشتباه سهوی تعطيل شد و یک هفته‌ جدال و درگيري را نيز به همراه داشت.
خبرایرانی: برنامه‌ «فیتیله» که طرفداران پر و پا قرصی در بین کودکان و نوجوانان داشت، به دلیل اشتباه سهوی تعطيل شد و یک هفته‌ جدال و درگيري را نيز به همراه داشت.
 
به گزارش خبرایرانی، جنجال‌های حول و حوش برنامه تلویزیونی «فیتیله» از جمعه ۱۵ آبان با پخش یک آیتم طنز شروع شد. این قسمت از برنامه به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخید و موجی از اعتراض‌ها علیه این برنامه تلویزیونی و به تبع آن مسئولان صدا و سیما را به راه انداخت. موجی که تا به امروز ادامه پیدا کرده و مشخص نیست چه تبعاتی برای صدا و سیما و سازندگان این برنامه به دنبال خواهد داشت.

اولین واکنش صدا و سیما دو روز بعد از پخش برنامه
دو روز بعد از پخش برنامه، یکشنبه ۱۷ آبان، صدا و سیما اولین واکنش رسمی‌اش به پخش این برنامه را در قالب یک اطلاعیه منتشر کرد. در این اطلاعیه که از سوی روابط عمومی این سازمان منتشر شد، خطای پیش‌آمده در برنامه فیتیله، علیرغم پربیننده بودن این برنامه و سهوی بودن این خطا، تخلفی قابل پیگیری توصیف شد که نتایج این پیگیری بعد از بررسی‌های دقیق به اطلاع عموم خواهد رسید.

در این اطلاعیه وعده داده شده که مدیرپخش و مدیر گروه شبکه، توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت بر برنامه‌هاست توبیخ و از مسئولیت برکنار شود.

واکنش نمایندگان به برنامه
در خبرها ايسنا آمد كه محمد حسین فرهنگی، محمد اسماعیل سعیدی و مسعود پزشکیان نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر یکشنبه ۱۶ آبان با انتشار مطالبی در وب سایت‌های شخصی‌شان، توهین برنامه فیتیله به ترک‌زبانان را محکوم کردند و خواستار عذرخواهی رسمی صدا و سیما شدند. جواد جهانگیرزاده، نماینده مردم ارومیه در مجلس هم اقدام صدا و سیما در پخش این برنامه را اقدامی توطئه‌آمیز و در جهت ایجاد اختلاف قلمداد کرد. او رفتارهایی از این دست را خائنانه و مخالف امنیت ملی خواند و خواستار برخوردی مشابه علی ضیا با دست اندر کاران برنامه فیتیله شد.

واکنش تهیه کننده برنامه
علیرضا آقایی تهیه کننده برنامه فتیله هم دو روز بعد از پخش برنامه نسبت به اعتراضات پس از پخش برنامه واکنش نشان داد و از سو تفاهم به وجود آمده عذر خواهی کرده بود. آقایی در این بیانیه گفته بود اصالت بازیگران این برنامه از اقوام آذری و گیلک و لر است و دست اندرکاران برنامه هرگز به خواستگاه خود توهین نمی‌کنند و به احترام به همه اقوام و گروه‌ها پایبند هستند.

کارگردان فیتیله: من هم آذری زبانم
محمد مسلمی کارگردان برنامه کارگردان برنامه فیتیله درباره اجرای لهجه آذری در برنامه فیتیله گفت: بارها در این برنامه و حتی در سریال «عکاس‌خانه» لهجه آذری داشته‌‌ام و همیشه به ادبیات، فرهنگ و فهم مردمم ایمان داشته‌ام. من خودم آذری‌زبان هستم، چطور می‌توانم به خودم و قومی که به آن تعلق دارم توهین کنم در حالی که از میان ما آذری‌ها شاعران بزرگ، شخصیت‌های برجسته علمی و فرهنگی بسیاری به کشور معرفی شده است.

به گفته این کارگردان، ممکن است در جریان ۲۴ سال فعالیت هنری، اشتباهی رخ بدهد اما به این معنا نیست که جریان خاصی در پس آن نهفته باشد یا عموهای فیتیله‌‌ای ابزار کسانی شده باشند که به دنبال اهداف خاصی بوده‌اند.

مدیر شبکه دو: جبران می‌کنیم
سه روز بعد محمدرضا جعفری جلوه، مدیر شبکه دو در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما، همه اقدامات رسانه ملی را در راستای تحکیم وحدت اقوام مختلف دانست و از هموطنانی که خاطرشان مکدر شده بود، عذرخواهی کرد و از انجام اقداماتی در جهت جبران این اشتباه خبر داد. 

بعدتر جعفری جلوه، طی نامه‌هایی جداگانه‌، مدیر گروه کودک و نوجوان و مدیر پخش این شبکه را توبیخ و جانشین مدیر پخش و مسئول نظارت نهایی برنامه‌های شبکه را از مسئولیت خود برکنار کرد.

سرافراز هم وارد عمل شد
بعد از ادامه حواشی پیرامون برنامه فیتیله بلاخره رییس سازمان صدا و سیما هم به جمع عذرخواهان اضافه شد. سرافراز ضمن ابراز تاسف عمیق از خطا و سهل‌انگاری غیرقابل گذشت، از برکناری دو نفر از عوامل تولید و ممنوع‌التصویری سه مجری برنامه فیتیله خبر داد.

معاونت سیما: آیین نامه‌ها را تغییر می‌دهیم
علی اصغر پورمحمدی معاون سیما رسانه ملی هم دیروز ضمن عذرخواهی از ترك‌زبان‌ها، از تعطیلی برنامه فیتیله و احتمال اخراج و برکناری مدیران خاطی خبر داد و گفت: آیین‌نامه‌ها را طوری تغییر می‌دهیم که دیگر این اتفاقات نیفتد.

شکایت یک وکیل 
جعفر افشارنیا وکیل پایه یک دادگستری دیروز در گفتگو با ایلنا از طرح شکایت خود در دادگاه رسانه علیه مسئولان صدا و سیما و دست اندر کاران برنامه فیتیله خبر داد و گفت: من به عنوان یک شخص حقیقی به جرم تشویش اذهان عمومی و توهین از عوامل این برنامه شکایت کرده‌ام.

اظهار نظر یک مجری قدیمی
حسین پاکدل نویسنده، کارگردان، مجری صدا و سیما و برادر بزرگتر مهدی پاکدل اعتقاد دارد که کار هنری به دلیل ویژگی‌های خاص خود نیازمند مراقبت و حمایت است. پاکدل که خود در دوره‌ای مدیریت پخش شبکه یک سیما را برعهده داشته است، در همین رابطه در اینستاگرام نوشت : « فعاليت هنرى، هر لحظه اش همراه با ريسك و اتفاقات غير قابل پيش بينى است، به ويژه در گستره رسانه. به همين دليل و صدها دليل ديگر كار هنرى نيازمند مراقبت و حمايت است.»

به نظر می‌رسد داستان فیتیله و حواشی پیرامون آن کماکان ادامه دارد. هر روز عده‌ی جدیدی به جمع عذرخواهان و محکوم‌کنندگان اضافه می‌شوند اما اینکه در نهایت فیتیله‌ای‌ها از تلویزیون خواهند رفت یا نه و اینکه چه کسی مقصر اصلی شناخته خواهد شد، در آينده مشخص خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: جنجال ها،برنامه فیتیله ای ها،شوخی با قومیت ها،خبرایرانی