چگونگی استفاده از شبکه های اجتماعی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۳
کد مطلب: 31570
 
نکته قابل توجه و تامل برانگیز این است که چرا و چگونه دنیای مجازی اعتماد افراد را به هم جلب کرد! به طوری که در دنیای واقعی تا این حد اطمینان و اعتماد یافت نمی شود.
خبرایرانی: نکته قابل توجه و تامل برانگیز این است که چرا و چگونه دنیای مجازی اعتماد افراد را به هم جلب کرد! به طوری که در دنیای واقعی تا این حد اطمینان و اعتماد یافت نمی شود.

به گزارش خبرایرانی، دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی دنیای بسیار عجیب و غریبی است. در این دنیای عجیب عده ای با انواع فرهنگ، ملیت و اعتقاد در کنار هم جمع شده اند.
 
نکته قابل توجه و تامل برانگیز این است که چرا و چگونه دنیای مجازی اعتماد افراد را به هم جلب کرد! به طوری که در دنیای واقعی تا این حد اطمینان و اعتماد یافت نمی شود.

شاید یکی از علل این امر این باشد که افراد در آنجا مشارکت همگانی دارند یعین به راحتی می توانند مطالب و عکس های مورد دلخواه خود را به راحتی انتشار دهند. برای این مشارکت هم فقط کافی است یک گوشی هومشند در دست داشته باشیم و هزینه ای برای اینترنت پرداخت کنیم.
حضور در برخی از شبکه های اجتماعی و فعالیت داشتن در آنها در برخی از موارد می تواند برای فرد سازنده باشد، جایی که به راحتی می توان اطلاعات مختلف را در هر زمینه ای با افراد گوناگون مطرح کرد. اما این بحث به اینجا ختم نمی شود زیار همه افراد جامعه به دنبال افزایش علم و داشن خود نیستند، متاسفانه برخی با حضور خود در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی صرفا قصد سوءاستفاده از دیگران را دارند.
 
شهروند الکترونیک
واقعیتی که با آن روبرو هستیم این است که بیش از 70 درصد افراد جامعه عضو شبکه های اجتماعی هستند و وقت زیادی را در اینترنت می گذرانند. به طوری که اکثر شهروندان هم پیر و هم جوان لقب "شهروند الکترونیک" را به خود اختصاص داده اند.

با ورود انواع مختلف شبکه اجتماعی افراد توانسته اند سواد رسانه ای خود را بالا ببرند و دنیای دیجیتال وفضای وب باعث شده که افراد شخصا دارای رسانه باشند و از حالت مصرف گرایی خارج شوند. وقتی هر شخص بتواند انواع اطلاعات، عکس و متن را در فضای مجازی در اختیار دیگران قرار دهد خودش صاحب رسانه شده است و همین امر به تدریج در اجتماع گسترش یافته و کاربران زیادی را به خود اختصاص داده است.
 
اما اینگونه قابلیت ها که در اختیار شهروند الکترونیک قرار گرفته معضلاتی را هم به دنبال دارد، زیرا برخی از افراد متاسفانه با عدم آگاهی، حضور بسیار فعال و بی وقفه ایی را در فضای مجازی سپری می کنند که این حالت باعث شده فرد از زندگی عادی خود غافل شود. به گونه ایی که برخی فقط چند ساعتی که در خواب هستند از فضای مجازی دور می شوند.

برخی از افراد نسبت به این امر اعتیاد پیدا کرده اند و از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی صرفا برای خودنمایی و عقده گشایی ، نمایش علاقه، افکار و فرهنگ خود استفاده می کنند. این افراد بدون هیچ ترس و واهمه ای تمام اطلاعات شخصی و عکس های خود رادر اختیار دیگر کاربران قرار می دهند و متاسفانه این  گونه افراد به عاقبت کارخود فکر نمی کنند.
 
ویژگی و خصوصیت شبکه های اجتماعی  برای برخی از افراد بی جنبه این است که می توانند همه گونه نمایشی از خود ارائه دهند چه فیزیکی و چه معنوی! صفحات برخی از افراد از کانال های فشن ها به روز شده تر است و صاحبان این صفحات با وقاحت تمام عکس های نیمه برهنه با آرایش های غیرمتعارف از خود به  نمایش می گذارند گویا می خواهند  گوی سبقت را از مدل های فشن بگیرند! و یا با به اشتراک گذاشتن مطالب و عکس های مستهجن خود نمایی می کنند!
 
سوال این است که آیا واقعا شبکه های اجتماعی و فضای مجازی هیچ صفحه مفید و قابل استفاده ای ندارند؟ که البته می توان گفت صفحات اجتماعی مفید و سازنده ای هم در این شبکه های می توان یافت فقط بستگی به دید و انتخاب افراد دارد.
 
برخی شبکه های اجتماعی با ایجاد صفحات علمی، داستان، گردشگری، سبک زندگی، سلامت و ورزش، فرهنگ و هنر و ... اطلاعت خوبی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند اما  برخی افراد که فقط به قصد اتلاف وقت و سوء استفاده در این شبکه ها حضور دارند از فعالیت در اینگونه صفحات مفید غافل هستند.
 
در برخی موارد حتی صفحات گفتگو هم می تواند اطلاعات خوب و سازنده ای در اختیار کاربران قرار دهد. به عنوان مثال برای دانشجویان که به دنبال کسب علم و دانش هستند این صفحات می تواند راهنمایی خوبی برای فراگیری علم باشد و در این زمینه هم افراد می توانند از اطلاعات علمی یکدیگر استفاده کنند.
 
آنچه که اهیمت دارد این است که درباره نحوه استفاده و حضور در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی اندکی تفکر داشته باشیم. زیرا با پیشرفت سریع تکنولوژی، تکنیک ها و ابزارهای ارتباطی  راه گریزی برای عدم حضور در این شبکه ها را نداریم، بنابراین بهتر است که با حضور و فعالیت در زمینه های علمی و فرهنگی به خود و دیگران کمک کنیم تا اینکه فضای مجازی را به شوء لباس و مدل، نمایشگاه عکس های شخصی و مسایل غیر اخلاقی تبدیل کنیم.
 
امیدواریم بتوانیم دید خود را نسبت به این فضاها و حضور در آنها تغییر دهیم.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: شبکه های اجتماعی،خطرناک،خانواده ها،خبرایرانی