از آموزش مداحی مختلط تا میزان درآمد مداحان
تاریخ انتشار : شنبه ۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۰
کد مطلب: 30920
 
در روزنامه ها، سایت ها و گاهی روی دیوار شهر تبلیغاتی برای جذب افراد در کلاس های آموزشی دیده می شود. از کلاس کامپیوتر و زبان گرفته تا کلاس های حسابداری و ... . اما در میان این تبلیغات، یکی از کاغذهای چسبانده شده روی دیوار شهر که با سایر تبلیغات کلاس های آموزشی متفاوت است توجهم را جلب می کند؛ کلاس آموزش مداحی، ویژه خواهران و برادران.
خبرایرانی: در روزنامه ها، سایت ها و گاهی روی دیوار شهر تبلیغاتی برای جذب افراد در کلاس های آموزشی دیده می شود. از کلاس کامپیوتر و زبان گرفته تا کلاس های حسابداری و ... . اما در میان این تبلیغات، یکی از کاغذهای چسبانده شده روی دیوار شهر که با سایر تبلیغات کلاس های آموزشی متفاوت است توجهم را جلب می کند؛ کلاس آموزش مداحی، ویژه خواهران و برادران.

به گزارش خبرایرانی، این روزها با نزدیک شدن به ماه محرم، عده ای با تبلیغ کلاس های مداحی، سعی در جذب افراد برای ثبت نام در این کلاس ها شده اند.

آموزش مختلط مداحی!

پیش از این راجع به درآمد بالای مداحان معروف حرف هایی را شنیده بودم، با شماره ای که داخل برگه نوشته شده بود تماس گرفتم و اطلاعاتی راجع به برگزاری کلاس ها پرسیدم. مردی که آن طرف خط پاسخ تلفن را می دهد، می گوید: دو سری کلاس تشکیل می شود، کلاس هایی مخصوص خانم ها و کلاس هایی برای آقایان. کلاس خانم ها یک روز در هفته ساعت 13 برگزار می شود و هزینه آن 20 هزار تومان است، اما برای آقایان دو روز در هفته کلاس تشکیل می شود و مبلغ کلاس هایشان 30 هزار تومان است.


او در ادامه می گوید: من و یکی دیگر از اساتید به شما آموزش می دهیم که چطور مداحی کنید.

از او می پرسم، استاد دیگر هم مرد هستند؟ پاسخ می دهد: بله ایشان هم آقا هستند و خواهران و برادران داوطلب باید قبل از ثبت نام برای یکی از ما دو نفر بخوانند و تعیین سطح شوند!

درآمد مداح ها چقدر است؟

برخی از هیئت های مذهبی افرادی را از بین خودشان انتخاب می کنند و برای روزهای عزاداری دو سه نفر مداح ثابت دارند. اما گاهی اوقات بر حسب سلیقه و با انگیزه بالا بردن کیفیت مراسم عزاداری خود سعی دارند تا در روزهای محرم یک مداح معروف را به هیئت خود دعوت کنند.

اخبار حاکی از آن است که مداح های معروف بابت مداحی خود در سطح شهر یا حتی کشور مبلغی را دریافت خواهند کرد. قیمت مداحی بسته به سبک و نوع شعر، تعداد همخوانان و دیگر موارد دارد.

در این میان مداحان دیگری نیز هستند که به اندازه مداحان معروف شناخته نشده اند. قیمت پایه این مداحان معمولی از شبی 200 هزارتومان شروع می شود و حتی به شبی 600 هزار تومان هم می رسد. طبیعتا مداحان معروف که اشعار جدید و سبک های نو می خوانند بیشتر از این ارقام را دریافت می کنند.

بر اساس گزارش های میدانی مشخص شده است که برخی از مداحان معروف و سرشناس، مدیر برنامه نیز دارند، طوری که آنها از چندین هفته قبل از محرم به هیات های مذهبی وقت می دهند و نرخ مداح را اعلام می کنند. نرخ های اعلام شده با توجه به اجرای تکراری یا جدید متفاوت است.

از میان مداحان مشهور، هستند کسانی که حاضر به دریافت پول نیستند و اگر هم پولی دریافت کنند آن را در همان هیئت بین افراد نیازمند توزیع می کنند.

اما در مقابل شنیده شده است که سال گذشته، مدیر برنامه یکی از مداحان معروف بابت یک ساعت مداحی مبلغ 5 میلیون تومان را درخواست کرده و گفته بود: این مداح با کمتر از این مبلغ حاضر به مداحی نیست!

نکته قابل تامل این است که برخی از مداحان معروف این رقم های پرداختی را برای بالابردن‌ شان و شخصیت شان پیشنهاد می‌دهند!
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: آموزش مداحی،مختلط،حقوق مداحان،خبرایرانی