خودرو ارزان می‌شود؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: 30267
 
دبیر انجمن قطعه سازان خودرو با بیان اینکه رکود اقتصادی در این صنعت هم تاثیرگذاشته است ، گفت :‌ البته بعید است قیمت خودرو کاهش یابد و اگر عده ای می خواهند قیمتها کاهش یابد باید برای کاهش هزینه تمام شده تولید هم برنامه ریزی کنند.
 ساسان قربانی در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت : باتوجه به اینکه وضع اقتصادی کشور مطلوب نیست، گفت : رکود بازار خودرو ناشی از کاهش قدرت خرید است که در سفارش تولید قطعه سازی هم تاثیر منفی گذاشته است ،وی اظهار داشت : قطعه سازان همچنین با کاهش نقدینگی روبرو هستند و طلب قطعه سازان هم به موقع پرداخت نمی شود .


قربانی گفت :‌ به همین دلیل قطعه سازان مجبور شدند بخشی از نیروی کار خود را تعدیل کنند و انتظار داریم دولت از صنعت خودروسازی و قطعه سازی که پیوندهای پسین و پیشین زیادی دارد ، حمایت کند .

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو گفت : در سال ۲۰۰۸ هم که اقتصاد غرب دچار رکود شد ،دولت ها از صنعت خودرو با تامین نقدینگی و ارائه بسته های مالی حمایت کردند .

وی افزود : برای ایجاد تقاضا در بازار خودرو و رهایی از رکود خرید این محصولات باید تسهیلات خریدار به میزان قابل توجهی افزایش یابد تا مردم بتوانند متناسب با شرایط مالی و اقتصادی خود خودرو تهیه کنند.

قربانی اظهار داشت البته باید نرخ سود بانکی هم کاهش یابد و از خودروسازان هم انتظار می رود فعالیتهای پایه ای و بنیادی را برای توسعه محصول انجام دهند که البته زمان بر است .

قربانی اظهار داشت : صنعت خودروسازی با صنایع فولاد و همچنین صنایع پتروشیمی و فلزی ، ارتباطات گسترده ای دارد .

وی گفت :‌ راهبرد صنعت خودروسازی کشور باید ساماندهی هزینه ها و قیمت های تمام شده و همچنین توسعه محصول همزمان با ارتقای کیفیت و تولید رقابتی باشد و از لحاظ آمار تولید و بازار مصرف باید منطقه ای و جهانی فکر کنیم .

وی درباره اینکه آیا قیمت خودرو کاهش خواهد یافت هم گفت : با شرایط فعلی و عوامل موثر در هزینه تمام شده بعید است قیمت تمام شده کاهش یابد و به همین خاطر نمی توانیم قیمت ها را برای مصرف کنندگان کاهش دهیم اما دولت و خودروسازان می توانند بسته های حمایتی غیرقیمتی مانند تسهیلات خریدار و همچنین فروش اقساطی و دیگر خدمات ارائه کنند تا بازار خودرو از رکود خارج شود .
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: خودروسازی ، قطعه سازان،قیمت خودرو ،خودروسازی ، قطعه سازان،رکود اقتصادی