روحانی:مردم ایران ذهنیت‌های تاریخی نسبت به دخالت‌های بیگانگان دارند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۵
کد مطلب: 26120
 
رئیس‌جمهور توافق هسته‌ای را مقدمه‌ای برای ایجاد حرکت بهتر در روابط دانست و گفت: توافق هسته‌ای را آغاز حرکت برای ایجاد شرایط بهتر در روابط بین‌المللی و منطقه‌ای می‌دانیم.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار "فیلیپ هاموند" وزیر امور خارجه انگلستان با تأکید بر استفاده از شرایط به‌ وجود آمده پس از توافق هسته‌ای در جهت گسترش مناسبات همه‌جانبه، بر ضرورت تعامل انگلستان و ایران برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و مشارکت دو کشور در مسیر حل مسائل و موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای تأکید کرد.

وی توافق هسته‌ای را مقدمه‌ای برای ایجاد حرکت بهتر در روابط دانست و تصریح کرد: ما این توافق را به عنوان آ‎غاز حرکت برای ایجاد شرایطی بهتر در روابط بین‌الملل و منطقه می‌دانیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به بازگشایی مجدد سفارتخانه‌های ایران و انگلستان در تهران و لندن و ضرورت ارتقاء روابط سیاسی و توسعه همکاری‌ها میان دو کشور، اظهارداشت: در شرایط فعلی مسئولان دو کشور وظیفه بزرگ‌تری بر دوش دارند تا روابط فی‌مابین را بر مبنای اعتماد متقابل بازسازی و به سطح قابل قبولی برسانند.

روحانی با بیان اینکه مردم ایران ذهنیت‌های تاریخی نسبت به دخالت‌های بیگانگان دارند، اظهار داشت: اگرچه قضاوت‌های تاریخی یک ملت را نمی‌توان در مدت زمانی کوتاه به سرعت تغییر داد ولی در عین حال معتقدیم که نباید در گذشته‌های تاریخی هم باقی ماند، باید با نگاه به آینده حرکت خود را تنظیم کنیم.

وی تصریح کرد: باید به گونه‌ای حرکت شود که علاوه بر توسعه روابط، به تدریج قضاوت تاریخی مردم نیز تغییر کند.

رئیس‌جمهور فضای جدید به وجود آمده حاصل از توافق هسته‌ای را بسیار مغتنم دانست و خاطرنشان کرد: نحوه اجرای توافق، رفتارها و گفتارها باید به گونه‌ای باشد تا افکارعمومی بر مفید بودن این تحولات صحه بگذارد.

روحانی با تأکید بر لزوم اهتمام طرف مقابل به اجرای دقیق تعهدات، گفت: جمهوری اسلامی ایران به کلیه تعهدات داوطلبانه‌ای که در «برجام» عنوان شده، پایبند خواهد بود، چرا که تصمیم قاطع ما این بوده که به دنبال سلاح نیستیم و تأسیسات ما نیز تحت نظارت آژانس می‌باشد. در این راستا طرف‌های مذاکرات، در آینده خواهند دید که انتخاب تعامل با ایران به جای تقابل راه صحیحی بوده است.

وی با تقبیح برخی از سخنان و یا رفتارها از جمله تهدید به وجود گزینه نظامی و یا بازگشت تحریم‌ها، خاطرنشان کرد: این سخنان طنزآلود، شعارها و شوخی‌های نابجایی است که به روند اعتمادسازی، آسیب‌ می‌رساند.

رئیس‌جمهور بهترین تضمین برای دستیابی به اهداف دوجانبه را توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور دانست و گفت: معتقدم با حرکت رو به جلو در مسائل گوناگون سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای می‌توانیم تضمینی برای اعتماد بلندمدت ایجاد کنیم.

روحانی اضافه کرد: ایران و انگلستان باید به منافع مشترک دو ملت و منطقه بیاندیشند و با توجه به توانمندی‌های صنعتی و اقتصادی انگلستان و نیز توانمندی‌هایی که در ایران وجود دارد، روابط تجاری خود را به روابط اقتصادی پرثمر و دوجانبه تبدیل کنند.

وی اظهار داشت: در کنار همکاری‌های اقتصادی، باید به دنبال ارتقای سطح روابط علمی، دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی و سایر زمینه‌های فرهنگی باشیم.

رئیس‌جمهور به مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری به عنوان یکی از مسائل ضروری در دنیای امروز اشاره و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مخالف کشتار انسان‌های بیگناه در جهان بوده و خواستار جلوگیری از این روند است.

روحانی افزود: هدف ما جلوگیری از کشتار، خونریزی، تفرقه، خشونت و افراطی‌گری در همه نقاط جهان است و این نکته که در جهت دستیابی به اهداف عالی انسانی با دیگران مشارکت داشته باشیم برای ما بسیار حائز اهمیت است.

وی درباره مسائل مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای، تصریح کرد: امروز مسائل بسیار مهمی در منطقه ما از جمله در سوریه، عراق، افغانستان، لبنان، بحرین و یمن وجود دارد که می‌توانیم در جهت حل این مشکلات با تعامل و گفت‌وگو اقدامات مشترکی برای رسیدن به راه حل‌های سیاسی داشته باشیم.

رئیس‌جمهور افزود: توقف خونریزی‌ها، مبارزه با تروریسم، بازگشت آوارگان به کشورهای خود، کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم و استقرار دمکراسی در منطقه از جمله اقداماتی است که می‌توان برمبنای آنها در زمینه مسائل منطقه‌ای با یکدیگر همکاری کنیم.

روحانی با تأکید بر ضرورت توسعه و گسترش همکاری‌های همه‌جانبه میان تهران و لندن، خاطرنشان کرد: طرح‌های فراوانی در زمینه‌های گوناگون انرژی،‌ راه، نوسازی ناوگان هوایی، محیط زیست و صنایع و معادن در ایران وجود دارد که شرکت‌های انگلیسی نیز می‌توانند در این خصوص مشارکت و حضور داشته باشند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری
کلمات کليدی: روحانی ، وزیر خارجه انگلیس ، ایران ، ذهنیت‌های تاریخی ، بیگانگان