واشنگتون پست: بزودی جنگ جدیدی بر سر ایران در کنگره به راه می افتد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۴
کد مطلب: 25319
 
کورکر با اشاره به قانون تحریم های ایران که سال 2016 منقضی خواهد شد، گفت: «یکی از اولین موضوعاتی که کنگره پس از پایان یافتن بحث پیرامون توافق هسته ای به آن خواهد پرداخت، تمدید قانون تحریم های ایران است، حتی اگر ایران بگوید این کار نقض توافق هسته ای است.»
به گزارش خبرایرانی، روزنامه واشنگتن پست نوشت: به زودی پس از بحث درباره توافق هسته ای ایران در کنگره آمریکا، نزاع دیگری در مورد ایران در کنگره به راه خواهد افتاد.

حتی اگر دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا بخواهد توافق هسته ای ایران را حفظ کند، جنگ دیگری در کنگره بر سر ایران در زمانی زود تر از انتظار به وقوع می پیوندد. باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا اخیرا پیش بینی کرد نتیجه رای گیری کنگره در مورد ایران در ماه سپتامبر هر چه که باشد، قانونگذاران سعی خواهند کرد پائیز امسال تحریم های این کشور را تمدید کنند حتی اگر ایران این اقدام را نقض توافق هسته ای قلمداد کند.

کورکر با اشاره به قانون تحریم های ایران که سال 2016 منقضی خواهد شد، گفت: «یکی از اولین موضوعاتی که کنگره پس از پایان یافتن بحث پیرامون توافق هسته ای به آن خواهد پرداخت، تمدید قانون تحریم های ایران است، حتی اگر ایران بگوید این کار نقض توافق هسته ای است.»

قانون تحریم های ایران با تحریم بخش های تجاری، انرژی، بانکداری و دفاعی این کشور تلاش کرده است فعالیت های هسته ای و موشکی آن را محدود و از حمایت تهران از تروریسم بکاهد. اما تمدید این قانون کار ساده ای نیست زیرا از آن جایی که برخی از تحریم ها به منظور مجازات بلند پروازی های هسته ای ایران وضع شده است، تمدید آن، مشکلی برای کل توافق هسته ای ایجاد می کند.
کورکر گفت: «ما در توافق هسته ای بندهایی برای برقراری مجدد تحریم ها داریم. بنابراین اگر این قانون تمدید نشود، تحریمی وجود ندارد که بتوان آن را بار دیگر اعمال کرد.»

این روزنامه آمریکایی نوشت: تمدید قانون تحریم های ایران موجب کاهش نگرانی برخی از قانونگذاران از نقض توافقنامه از سوی ایران، خواهد شد. اما از طرف دیگر ممکن است ایران بگوید آمریکا به تعهدات خود پایبند نبوده است، زیرا در توافق هسته ای ایران آمده است آمریکا از تحریم مجدد بخش های مالی، انرژی و بخش های دیگری که به طور خاص در این توافقنامه ذکر شده، منع شده است.

جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا در تلاش برای کاهش اهمیت قانون تحریم های ایران برای قانونگذاران گفت: «ما ابزارهای زیادی داریم که با این قانون یا بدون آن نیز می توانیم تحریم های نفتی و مالی را بار دیگر بر ضد ایران اعمال کنیم.»

پیشنهاد کنونی برای تمدید این قانون که از جانب سناتور رابرت منندز و سناتور مارک کرک مطرح شده است تمدید آن تا سال 2026 است یعنی چند سال پس از هشت سالی که کنگره بر اساس توافقنامه هسته ای باید تحریم های هسته ای را لغو کند.

لو افزود اکنون زمان مناسبی برای بحث پیرامون تمدید این قانون نیست زیرا اکنون زمان بحث در مورد توافق هسته ای است.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: واشنگتون پست،جنگ جدید،ایران،کنگره،اخبار سیاسی،خبرایرانی