۱۱
 
جواد موفقیان رکورددار نیکوکاران ایرانی ـ کانادایی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۱۱
کد مطلب: 250
 
نام آقای موفقیان را ایرانی ‌های ساکن کانادا شاید کمتر شنیده باشند و خیلی از ایرانی‌ های ونکوور هم او را کمتر می ‌شناسند اما سرمایه ‌های هنگفتی که او در سال‌ های اخیر خرج خیریه کرده است او را رکورددار نیکوکاران ایرانی ـ کانادایی می‌ سازد.
جواد موفقیان رکورددار نیکوکاران ایرانی ـ کانادایی
به گزارش خبرایرانی،بیمارستان دانشگاه بریتیش کلمبیا به زودی مرکز جدیدی برای بهداشت مغز پیدا می‌ کند. طرح این ساختمان پزشكی از سیناپس مغز الهام گرفته شده است نام این مرکز با مساحت بیش از ۱۲۵۰۰ متر مربع که قرار است تا سال ۲۰۱۳ افتتاح شود قرار است “مرکز جواد موفقیان برای بهداشت مغز”باشد. این ‌را بگذارید کنار “بخش جواد موفقیان” در همان بیمارستان،”سینمای جواد موفقیان”در دانشگاه سیمون فریزر و “سالن جواد موفقیان”در مرکز تنوع زیستی بیتی در دانشگاه بریتیش کلمبیا (که این آخری میزبان اسکلت عظیم یک نهنگ آبی است که بین دانشجویان و بازدیدکنندگان معروف است.)
اطلاعات کامل در مورد کلنیک تخصصی مغز جواد موفقیان در این لینک
http://goo.gl/۲kICGv
روزنامه ‌ی سانِ ونکوور در مقاله ‌ای با عنوان “نیکوکاری بی‌سر و صدای مردی از تهران” به معرفی این سرمایه‌ دار ۸۴ ساله پرداخت.

موفقیان متولد تهران است و همان‌ جا بزرگ شده. پدرش رضا وقتی جواد هنوز یک سالش بود از سکته جان سپرد و می‌ گوید او از مادرش، ربابه، الهام گرفته که به خیریه‌ ها کمک کند. موفقیان به سان می‌ گوید: “مادرم همه‌ ی پولش را خرج خیریه کرد و اهمیت کمک به فقرا را به ما آموخت و وقتی درگذشت تمام پولش را به خیریه‌ ها سپرد. و من اخیرا تصمیم گرفتم همه‌ ی پولم را خرج خیریه کنم و جیب‌ هایم را خالی کنم.”

موفقیان پیش از انقلاب در تهران از دانشگاه فارغ‌ التحصیل شد و با سرمایه‌ ی خانوادگی ‌اش یکی از بزرگترین شرکت ‌های ساختمانی را ساخت که به گفته‌ ی خودش بیش از ۱۰ هزار کارگر را در استخدام داشت. قبل از انقلاب پروژه‌ های بزرگ می‌ ساخت (مدرسه و جاده و پل) اما این ‌ها با درگرفتن انقلاب متوقف شد. این‌ جا بود که آقای موفقیان ایران را ترک کرد و به سه فرزندش پیوست که در سوئیس درس می‌ خواندند، اما ۲۵ سال پیش که برای اولین بار از ونکوور دیدن کرد حسابی قانع شد که بهترین جای دنیا برای زندگی همین‌جا است و در سال ۱۹۸۸ به آن‌جا نقل مکان کرد.

رابطه ‌اش با ایران را البته قطع نکرده و از زمان انقلاب سه بار برای دیدن خویشاوندان خود رفته. خودش می‌ گوید:”من علیه دولت نیستم و آن‌ها هم علیه من نیستند.”

سابقه‌ ی نیکوکاری‌ های جدی و وسیعِ موفقیان به هفت هشت سال قبل برمی‌گردد. در سال ۲۰۰۳ بود که بنیادی به نام خودش به راه انداخت و در این‌جا بود که پول ‌های میلیون دلاری شروع به پر کردن جیب نهادهایی کرد که مورد لطفِ این فرد نیکوکار قرار می ‌گرفتند. ۱۹ میلیون دلار به دانشگاه بریتیش کلمبیا داد، ۵/۹ میلیون دلار به دانشگاه سیمون فریزر، ۵/۶ میلیون دلار به بیمارستان کودکان (که امسال هم ۴ میلیون دلار برای ساخت مهدکودکی جدید به آن اضافه شد)، ۲ میلیون دلار به بیمارستان عمومی ونکوور ، ۳۰۰ هزار دلار به بیمارستان لاینز گیت (با ۴ میلیون دلار دیگری که قرار است به زودی به آن اضافه شود) و ۷۵۰ هزار دلار به مرکز رشد کودکانِ در ساریِ بریتیش کلمبیا. این اقدامات البته به کانادا محدود نمی ‌شود. او پول این ‌طرف و آن‌ طرف دنیا کم نریخته. یک مرکز پیوند استخوانی در سوئیس مدیون کمک ‌های او است، بیش از ۷۰ بورسیه به دانشجویان خارجی برای تحصیل در انگلیس داده و خرج ساخت ۲۶ مدرسه در تهران را هم تقبل کرده است.
کمک اين ايراني نيکوکار به مرکز پژوهشي سلامت مغز دانشکده پزشکي دانشگاه بريتيش کلمبيا، بيشترين مبلغي است که از تاريخ تاسيس اين دانشگاه تاکنون اهدا شده است.

او در مصاحبه با سان می‌ گوید بهداشت و آموزش و پرورش کودکان از همه چیز برایش مهم ‌تر است:”من به این باور دارم. به نظرم تنها راه‌ حل نجات جامعه این است که کودکان بهداشت خوب و آموزش و پرورش خوب داشته باشند. چه در کانادا، چه در بریتیش کلمبیا و چه در هر جای دیگری.”

موفقیان در این‌جا هم کارهای ساختمانی کرده و صاحب چهار ساختمان اداری است، اما ژانویه ‌ی امسال که خودش سکته کرد، یاد فانی بودن خود افتاد و این بود که کلیه ‌ی دارایی ‌هایش را به بنیادش منتقل کرد و می‌ خواهد تا دلار آخرش را خرج نیکوکاری کند.

گزارشگر روزنامه ‌ی سان اشاره می‌ کند که با این ‌که ساختمان‌ هایی که به نام او است همه‌ جای ونکوور را پر کرده خودش تا به حال کم‌تر معرفی شده و اهل سخنرانی عمومی هم نیست. دانشگاه سیمون فریزر به او دکترای افتخاری داده ،اما گزارشگر سان می ‌گوید که او لایق ستایش بزرگتری همچون “نشانِ کانادا” (Order of Canada) است.

موفقیان پس از سکته ‌ی مغزی در صحبت کردن مشکل دارد، اما داستان ‌های جالب زیادی برای تعریف کردن دارد.

در پایان گزارش سان ماجرای اهدای چند میلیون دلار به بیمارستان کودکان و ساختن “بخش جواد موفقیان” در آن ‌را تعریف می ‌کند.

“یک ‌بار از این بیمارستان بازدید می‌ کردم و به کودکان سرطانی سر زدم و منقلب شدم. بعد به یکی از راهروهای قدیمی‌ تر ساختمان نگاه ‌کردم، دیدم که وضع تعمیراتش خیلی بد است. گفتم ۱ میلیون دلار (به بیمارستان) می‌دهم. بعد به راهروی دیگری سر زدم و همین را گفتم و این شد ۲ میلیون دلار.” و خلاصه چهار راهروی دیگر با وضع خراب و چهار میلیون دلار دیگر.

کتاب زندگی و کارنامه خیّر مدرسه‌ساز، جواد موفقیان در ۲۶۴ صفحه گلاسه و رنگی و با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه در ایران به چاپ رسیده است.

ساختمانی به ارزش هشت میلیارد تومان را جهت تأسیس «مرکز تحقیقات فناوری های توانبخشی هوشمند» به دانشگاه صنعتی شریف اهدا کرد.

بنیاد خیریه او تا کنون به احداث ۲۶ مدرسه در ایران کمک کرده که سالی
۱۷هزار دانش آموز از آن بهره مند می شوند. تعدادی از این مدارس برای کودکان دچار مشکلات جسمی-ذهنی است
http://goo.gl/o۵yA۴v

در اردیبهشت سال ۹۲ از تنديس خير مدرسه ساز جواد موفقيان در تهران
رونمايي میشود

و این است گوشه ای از ماجرای این میلیونر و احتمالا میلیاردر که در آخرین سال‌های زندگی می‌ خواهد سرمایه‌ هایش را خرجِ نیکوکاری کند.
Share/Save/Bookmark
 


حمید دهقان
۱۳۹۳-۰۷-۱۸ ۰۰:۳۵:۰۳
درود.ایرانی دانشجو در پونای هند هستم اگر می توانید مرا در جهت هزینه مالی کمک کنید.با سپاس و تندرستی.بدرود. (314)
 
۱۳۹۴-۰۱-۱۸ ۱۹:۳۱:۱۱
سلام آیا شما در زمینه بزرگسالان بازمانده از تحصیل مایلید همکاری کنید و در این زمینه کارهای خیر انجام دهید (2004)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۸ ۲۱:۳۹:۲۰
سلام یکی از معلمینی هستم که در یکی از مدارسی که به همت شما برپا شده مشغول به تدریس هستم . و بسیار لذت می برم از پرورش دانش آموزان و برای شما آرزوی سلامتی روز افزون دارم.انسانهای بزرگ توانا و بخشنده هستند.همیشه پایدار (2218)
 
مهران
United Kingdom
۱۳۹۴-۱۱-۳۰ ۰۹:۵۰:۳۶
با سلام
من در ایران کارآفرین بودم که با مشکلات مالی مواجه شدم برای موسسه شما امکان وام یا سرمایه گذاری در کانادا وجود دارد متشکرم (2333)
 
اکبر فضل الهی
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۵:۴۵:۱۸
با سلام واحترام
در ایام محرم سال 94 سری به یک مدرسه ابتدای و راهنمایی دخترانه وپسرانه (همه در یک ساختمان) که حدود سی سال پیش آنجا درس می خواندم زدم.متاسفانه همون میز وصندلی های سه نفره قدیمی و پوسیده را دیدم با یک سرویس بهداشتی که اصلا نمی شد به این نام نگاهش کرد. کلی عکس گرفتم واسنادش موجوده و همچنین با معرفی نامه ای که از شورای اسلامی انجا گرفتم دنبال یک خیری هستم که فقط تا ده میلیون تومان کمک کنه آنهم نقدی نه صندلی بخره و سرویسهای آنجا را درست کنه میگردم.خودم کارمند دانشگاه تهران هستم وسع مالی خودم آنقدر نیست که بتوانم تنهایی این کار را انجام دهم امیدوارم کسی صدای آن بچه های معصوم را از این طریق بشنود وپدری کند برایشان تا انها هم معنی کلمه خیرمدرسه ساز را بفهمند فقط تا ده میلیون تومان نه بیشتر . خواهش میکنم هر کسی تونست و کسی را میشناسد که بتواند این کار را انجام دهد با اینجانب ارتباط برقرار کند.اجرکم عندالله (2225)
 
اکبرفضل الهی
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۵:۵۹:۰۹
با سلام واحترام
در ایام محرم سال 1394 سری به مدرسه ای که حدود سی سال پیش انجا درس خواندم زدم.همون نیمکت های پوسیده اون زمان که حالا بعد سی سال به چه روزی افتاده بود را دیدم که هنوز بچه های ان محل در این بهبوهه امکانات مدرن روی هون ها درس میخوانند را دیدم. و سرویس بهداشتی که اصلا نمی شد به ان نام سرویس بهداشتی گذاشت به گفته یکی از معلمان عزیز آنجا که میگفت اکثر بچه ها بعلت وضعیت موجود دستشویی خود را نگه میدارند تا بعد مدرسه به خانه هایشان ببرند. نیمکت هایی که عکسشان را گرفتم خاطر مناطق جنگ زده را ملموس میکند.خیلی لفظ قلمی ندارم فقط امیدوارم کسی از این طریق صدای آن بچه ها را بشنود که با برآوردی که کردم حدود ده میلیون تومان لازم هست تا حسابی شاد شوند . نقدی هم لازم نیست کمک بشه تعداد 100 صندلی و یه تعمیر و بازسازی سرویس بهداشتی . امیدوارم با این همه خیری که داریم یک نفر پیدا بشه تا معنی ومفهوم خیر مدرسه ساز را به آن بچه های ساده وبی الایش بدور از موبایل وتبلت را بفهماند . خواهش میکنم بخاطر رضای خدا کسی چنانچه میتواند ویا کسی را سراغ دارد که چنین همتی داشته باشد را به اینجانب ارتباط دهد.بنده خودم کارمند دانشگاهم درتهران . (2226)
 
مهدی اسماعیلی
United States
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۲۳:۴۹:۳۹
وقتی خبردار شدم که این مرد بزرگ,نیکوکار و خردمند فارغ التحصیل هنرستان صنعتی تهران است ,با افتخار خلاصه ای از زندگینامه و اقدامات و عکس ایشان را در کانال هنرستان قرار داده و نسبت به معرفی در سایت اولین هنرستان ایران با بیش از صدوهشت سال سابقه تعلیم و تربیت جوانان ایران عزیز نمودم تا سرمشق و الگویی باشند برای نوجوانانی که امروز در هنرستانی درس میخوانند که روزی دکتر جواد موفقیان در آن تحصیل نموده است. (2280)
 
محمدچ
Canada
۱۳۹۵-۰۷-۰۹ ۰۳:۰۲:۲۶
درود جناب موفقیان ما ایرانی ها بشما افتخار میکنیم (2570)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۰۰:۳۵:۵۹
بلی دقیقآ درست است من خودم چند سالی به صفت انباردار در پروژه های مدرسه سازی ایشان وظیفه داشتم (2577)
 
کریمی
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۰۰:۴۰:۲۲
حرفهای ایشان کاملآ درست است چونکه خودم چندین سال به صفت انبار در مدارس در حال احداث ایشان کار کردم (2578)
 
كودكان همه چيزنز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۱۱:۳۴:۳۹
من و همكارانم مدت ١٦ ساله كه در جهت آموزش كودكان در دو استان كشور خدمت كرده ايم. طرح ها و ايده هاي خوبي داريم كه برخي رو با توان اجرايي موجود انجام داده و بسياري بدليل عدم حمايت هاي دولتي مسكوت مانده، ما معتقديم كه بايد تمام توان خود را براي ساختن دنيايي شايسته تر براي كودكان بكار گيريم. اما تنهاييم و گاهي نااميد مي شويم..
ضمن قدردداني از كارهاي خيرانه و بزرگ جناب دكتر، آيا در زمينه كودكان و آموزش كودكان زير ٦ سال امكان همكاري يا حمايت داريد؟ (2742)