آیا ایران توان مقابله نظامی با مهاجمان را دارد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۳
کد مطلب: 2393
 
علاوه بر موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی ، در زمینه نظامی نیز ایران ، پیشرفت های چشمگیری داشته است.
آیا ایران توان مقابله نظامی با مهاجمان را دارد؟
جمهوری اسلامی ایران در طول سی و پنج سال گذشته ، به برکت همت و تلاش مردم و مسئولین ، به پیشرفت های شگرفی در زمینه های مختلف دست یافته است. علاوه بر موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی ، در زمینه نظامی نیز ایران ، پیشرفت های چشمگیری داشته است. البته انگیزه پیشرفت در زمینه نظامی، افزایش توان دفاعی کشور برای مقابله با توطئه های بیگانگان بوده است. کارشناسان نظامی، از جمله " آنتونی کوردزمن " کارشناس ارشد مرکز تحقیقات استراتژیک و بین المللی امریکا این موضوع را تایید می کنند . وی می گوید : " قدرت نظامی ایران بیشتر حالت دفاعی دارد تا تهاجمی ایران در گذشته توانایی عظیم خود را در برابر فشارهای خارجی و هرگونه تهاجم ، حتی در شرایطی به مراتب دشوارتر از اوضاع کنونی ، به خوبی نشان داده است . " البته قبل از ذکر موارد بایستی این موضوع را در نظر داشت که بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در تمامی زمینه ها تربیت نیروهای متخصص، مؤمن و متعهدی است که در سایه الطاف حضرت حق در طول 35 سال حیات انقلاب، این افتخارات را کسب کرده و شگفتی آفریده اند.

در زمینه نظامی می‌توان موارد زیر را نام برد:

1-سری موشک های دور برد شهاب(صنایع موشکی): شهاب - 3 یک موشک زمین به زمین میان برد ، با قابلیت جدایش بدنه و سرجنگی است که با سوخت مایع به پرواز در می آید.برد موشک‌های نسل جدید «شهاب 3»، در مقایسه با سری قبلی حدود 100 درصد ارتقا پیدا کرده و از 1300 کیلومتر به 2500 کیلومتر افزایش یافته و خطای هدف‌گیری که در نسل قبلی نسبت به برد آن 8 در ده‌هزار بوده، در نسل جدید، به 2 در ده‌هزار کاهش یافته است. نکته دیگر، سیستم اختصاصی ناوبری موشک‌های شهاب است. این سیستم علاوه بر آنکه قدرت شناسایی و اصابت به اهداف را به گونه ای بسیار دقیق در اختیار ایران قرار داده است که علاوه بر اطمینان از برخورد موشک به هدف موردنظر، در صورت خروج از مسیر تعیین شده نیز می تواند آن را تصحیح کرده و درصد اطمینان از برخورد را به نحو چشمگیری افزایش دهد.

2- هواپیمای آذرخش(صنایع هوایی): آذَرَخش نام دومین هواپیمای جنگنده ساخت ایران، پس از جنگنده صاعقه‌است. این جنگنده که در ایران و به روش مهندسی معکوس بر روی جنگنده بمب افکن اف-5 ساخته و در تاریخ 15/5/1386 در شاهین شهر اصفهان آزمایش شده‌است.این هواپیما یعنی جنگنده آذرخش بیشتر و در واقع برای حمله به اهداف زمینی طراحی و ساخته شده‌است و توانایی جنگ هوایی را نیز دارا است که کاملاً ساخت ایران بوده و برای جایگزینی است.

3- هواپیمای صاعقه(صنایع هوایی): هواپیمای صاعقه، هواپیمای جنگنده شکاری از کلاس هواپیمای دوگانه می باشد. از جمله فناوری های بسیار پیچیده و پیشرفته این هواپیمای جنگنده کاملا بومی، می توان به ارتقاء و بهینه سازی سیستم اویونیک و تسلیحاتی هواپیما در سطح SRII، بومی سازی اقلام وندور مکانیکی و هیدرولیکی اشاره کرد که با تلاش بی وقفه و مشترک متخصصان هوشمند و افتخار آفرین سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح وابسته به وزارت دفاع و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به منصه ظهور رسیده است.4- تانک ذوالفقار(صنایع نظامی- زرهی): تانک ذوالفقار نوع بهینه سازی شده تانک روسی تی-72 است که با تجهیز به سیستم مدرن کنترل آتش،ضمن افزایش قدرت و قابلیت آفندی و پدافندی تانک فوق ، توان مانور عملیاتی آن افزایش یافته است.گفتنی است،مهمات 125 میلیمتری تانک ذوالفقار در داخل کشور تولید می شود.

5- نفربر زرهی براق(صنایع نظامی- زرهی): این نفربر پشتیبانی زرهی یکی از انواع نفربرهای شنی ، آبی و خاکی با حفاظ زرهی مناسب و تحرک بسیار خوب است که با برخورداری از سیستم طراحی شده برای آن می توان از موانع و ناهمواری ها با سرعت بالاعبور کند. نفربر براق یک نفربر ساخت ایران است که در کل یک نفربر زرهی خاکی و آبی با حفاظ زرهى مناسب و تحرک بسیار بالاست .

6- موشک حوت(صنایع موشکی- دریایی): حوت یک موشک سطح به دریا و زیرآبی یا اژدر دارای پیشرانه راکتی ِ تولید ایران است. چنین موشکی قادر به سوراخ کردن بدنه اغلب کشتی‌های جنگی آمریکایی است و نیروی دریایی آمریکا راهکار دفاعی چندانی برای دفاع در مقابل چنین جنگ‌افزاری ندارد.. سرعت این موشک معادل 100 متر بر ثانیه‌است که 3 تا 4 برابر بیشتر از سرعت اژدرهای معمولی است. توان رزمی این موشک برابر با موشک های ساخت روسیه است و تنها دو کشور ایران و روسیه فناوری لازم را برای ساخت چنین موشک‌هایی به دست آورده‌اند

7- ناوشکن جماران2 (صنایع دریایی): ناوشکن بومی جمهوری اسلامی ایران "جماران" که در 30 بهمن 1388 با حضور فرمانده معظم کل قوا به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوست، به موشک‌های هدایت‌شونده دریابه‌دریا، دریابه‌هوا، اژدر انداز، توپ پدافندی، ابزار ناوبری الکترونیکی نوین و امکانات جنگ الکترونیک مجهز است.

8- زیردریایی غدیر(صنایع دریایی): "غدیر" شناوری است زیر سطحی و سبک که به صورت کاملاً بومی در داخل کشور ساخته شده است. این زیر دریایی از قابلیت ناوبری در آب های کم عمق برخوردار و به سیستم نوین پرتاب اژدر و شلیک موشک به طور همزمان و با دقت بالا در هدف گیری مجهیز است. زیر دریایی غدیر در جابجایی سریع نیرو ،رهگیری دقیق و مسدود کردن راههای حمل و نقل شناورهای سطحی و زیر سطحی و شناسایی اهداف نظامی دشمن کاربرد دارد.

9- ماهواره امید(صنایع فضایی): ماهواره اُمید، نخستین ماهواره ساخت کشور ایران است که تمام تجهیزاتش در سازمان فضایی ایران طرّاحی و تولید شده‌است. ماهواره «امید» بامداد 3 فوریه 2009 میلادی (15 بهمن 1387) و در سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب 1357 در مدار فضا قرار گرفت و در 5 اردیبهشت 1388 با جو غلیظ مناطق غربی آمریکای جنوبی و اقیانوس آرام برخورد کرد و به کار 82 روزه خود پایان داد. امید دوّمین ماهواره ایران در مدار بود. اولین ماهواره سینا 1 است که توسط روسیه در سال 2005 ساخته و برای ایران به فضا پرتاب شده‌است.10- بالگرد طوفان(صنایع هوایی): بالگرد طوفان 2 جدیدترین بالگرد تهاجمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است که به نوعی یک گام جدید در بحث ارتقاء ناوگان موجود بالگردی کشور به حساب می آید. مشخص ترین ارتقاء صورت گرفته در این بالگرد نصب سامانه " سامانه پایدار شده ژیروسکوپی " در بخش دماغه جلویی این بالگرد است. بر اساس گمانه های موجود سامانه مورد نظر مدل " عقاب 1 " ساخت شرکت صاایران است.

11- جنگنده قاهر-313(صنایع هوایی): این جنگنده پیشرفته با مشخصات ظاهری منحصر بفرد، دارای سطح مقطع راداری بسیار کم و همچنین قابلیت انجام عملیات پروازی در ارتفاع پست است.

12- موشک سجیل(صنایع موشکی): موشک سجیل نخستین موشک زمین به زمین برد بلند دو مرحله ای سوخت جامد در کشور است که توسط متخصصان اقتدار آفرین سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است. موشک سجیل با برد عملیاتی نزدیک به 2000 کیلومتر از دقت بسیار بالایی در اصابت به اهداف تعیین شده برخوردار است. بهره مندی از TV کنترل، زمان بسیار کوتاه آماده سازی و عملیاتی شدن سامانه پرتاب و انتقال سایت پرتاب پس از شلیک ، قابلیت های لانچر متحرک و حمل موشک اماده شلیک از دیگر ویژگی های آن به شمار می رود.

13- ماهواره برهای سفیر و سیمرغ(صنایع موشکی): سیمرغ ،ماهواره بری است که برای قراردادن یک ماهواره 150-100 کیلوگرمی در مدار 500 کیلومتری زمین به کار می رود. سفیر، ماهواره بری است دو مرحله ای و با سرعت 8110 متر بر ثانیه که توانست با موفقیت ، ماهواره ملی امید را به وزن 20 کیلوگرم در مدار حضیض (250 کیلومتری)زمین قرار دهد.

14- ناوچه موشک انداز ذوالفقار(صنایع دریایی): این شناور که به پیشرفته ترین تجهیزات الکترونیک ،مخابراتی و اپتیکی مجهز است ، دارای سرعت و قدرت مانور قابل توجهی است و طراحی آن بر اساس شرایط آب و هوایی و ویژگی های منطقه خلیج فارس انجام شده است. قایق تندروی موشک انداز ذوالفقار یک قایق تندروی گشت دریایی است که طراحی آن برای حمله سریع به دشمن صورت گرفته است. شناور موشک انداز ذوالفقار به موشک‌هاى کوثر در نسل قدیم و نصر1 در نسل جدید مجهز مى‌شوند.کارایی مناسب، سرعت بالا،‌ مانور سریع و هزنیه کم در مقابل کارایی بالا از ویژگی‌های شناور ذوالفقار است.15- زیر دریایی سابحات(صنایع دریایی): این زیر دریایی از نوع مرطوب است و می تواند به راحتی تا نقاط نزدیک دشمن ،عملیات مختلف از جمله گشت شناسایی ،پیاده کردن تکاور ،حمل و نصب مین و هدایت توپخانه را انجام دهد. کلاس سابحات 15 زیردریایی‌های کلاس سابحات در واقع نخستین زیردریایی‌های ساخته شده در ایران هستند که ساختشان در سال 2000 اعلام شد. کاربرد اصلی این زیردریایی مین‌گذاری است اما با این وجود گفته می‌شود این زیردریایی قادر به جابجایی 3 تا 7 غواص است.

16- قایق پرنده(صنایع دریایی): قایق پرنده شناوری است که اغلب کارکردهای عملیاتی هواپیماهای آب نشین را به طور ایمن و با کمترین هزینه انجام می دهد. قایق پرنده قادر است با سرعت زیاد و با ارتفاع کم از سطح آب دریا پرواز نماید. قایق پرنده وسیله‌ای است که توانایی نشست و برخاست روی آب را داشته و افزون بر آن قادر است با استفاده از بدنه‌ی خود روی آب شناور بماند. به عبارت دیگر توانایی نشست و برخاست این پرنده روی آب با استفاده از شکل خاص بدنه‌ی آن محقق می‌شود.

17- زیردریایی قائم(صنایع دریایی): شناور زیر سطحی در کلاس نیمه سنگین که از قابلیت حمل و پرتاب انواع اژدر, موشک های زیر سطحی و جابجایی نیروهای عملیات ویژه برخوردار است. زیردریایی قائم نخستین زیردریایی نیمه سنگین ایرانی خواهد بود. گفته می‌شود این زیردریایی هم‌اکنون در دست ساخت است.. گفته می‌شود این زیردریایی دارای تناژ جابجایی بالای 1000 تن است. به گفته دریادار حبیب‌الله سیاری قائم قادر به مین‌گذاری و شلیک انواع مختلفی از اژدرها و موشک‌های ضدکشتی است. همچنین به گفته‌ی وی این زیردریایی قادر است در هر عملیات تهاجمی و تدافعی شرکت نماید.

18- هواناو یونس22(صنایع دریایی): هواناو یونس ،ظرفیت حمل 26 نفر سرنشین و 2 تن بار را دراد. سرعت این هواناو ، 80 کیلومتر در ساعت و برد عملیاتی آن 600 کیلومتر بدون نیاز به سوختگیری مجدد است. هواناو «یونس 22» به سفارش نیروی دریایی سپاه طراحی شد و کل سامانه ها و زیرسامانه های آن در درون کشور از سوی پژوهشکده هوا و دریا در شیراز ساخته شد، به جز بخش موتور آن که معمولاً در دو کشور آلمان و انگلستان ساخته می شود.

19- بالگرد جنگنده شاهد(صنایع هوایی): بالگرد تهاجمی سبک شاهد 285 پس از پشت سر گذاشتن مراحل تحقیقاتی و طی تست ها و آزمایش های گوناگون اکنون در مرحله تولید انبوه قرار گرفته است. ابعاد کاملا آیرو دینامیک، تحرک عملیاتی، چالاکی فوق العاده، قابلیت عملیاتی شدن سریع، کارآیی بالا، حمل انواع راکت های ضد زره، ضد شناور و انواع تیربارها از ویژگی های منحصر به فرد بالگرد شاهد 285 است که با شرایط جغرافیایی کشور نیز سازگاری دارد.

20- پهپاد ابابیل(صنایع هوایی): ابابیل یکی از قدیمی ترین و پر تبراژ ترین پهپاد های ایران است. از این رو شاید معروف ترین آنها نیز باشد. این پرنده به خاطر برد نسبتا زیاد آن تا سال 2003 برای هر گونه عملیات تجسسی در برد بیشتر از 50 کیلومتر استفاده می شد.هپاد های ابابیل چند منظوره، ارزان قیمت، ساده و کارآمدند.

21- سامانه مرصاد(صنایع الکترونیکی): سامانه مرصاد یک سامانه پدافندی میان بر است که از فناوری بسیار پیچیده ای برخوردار است و توانایی انهدام هواپیماهای مدرن را در ارتفاع پست و متوسط دارد. از ویژگی های این سامانه که با همت متخصصان زبده و کارآمد وزارت دفاع طراحی و شاخته شده است.

22- سلاح ملی خیبر(صنایع تسلیحات): این سلاح که نخستین سلاح انفرادی ملی به شمار می آید ، علاوه بر سه وضعیت شلیک ضامن ، تک تیربار و رگبار ، از سیستم جدید سه تیر برخوردار است. این سلاح به سلاح ملی معروف شده است .خیبر را می توان مدل تغییر شکل یافته اسلحه (s-5.56)ایران به یک اسلحه بولپاپ دانست که اسلحه(s-5.56) همان CQ چینی می باشد.

23- بمب هوشمند 2000 پوندی قاصد(صنایع هوایی): بمب هدایت شونده 2000 پوندی قاصد، یک مهمات دورایستا و توانمند است.قدرت تخریب بسیار بالا، هدف گیری و هدایت نقطه ای علیه اهدافی که در دید مستقیم خلبان قرار دارد ،کنترل و هدایت خودکار بمب تا لحظه برخورد ، عدم توانایی دشمن در ایجاد اختلال هدایت بمب(هدایت تصویری -پسیو) از جمله ویژگی های مهم بمب هوشمند قاصد به شماره می رود. این بمب دارای قابلیت های دیگری همچون شلیک از فاصله دور از دسترس پدافند دشمن و انهدام اهداف استراتژیک دشمن با حداقل درگیری است.

24- توپ دریایی 40 میلی متری فتح(صنایع دریایی): توپ دریایی 40 میلی متری فتح جزء توپ های ضد هوایی ارتفاع پست است و در شناورهای دریایی مورد استفاده قرار می گیرد. برد نهایی این سلاح 12 کیلومتر و نواخت تیر آن 300 گلوله در دقیقه است و می تواند به عنوان سلاح ضد موشک های کروز نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.

26- رادار بصیر(صنایع الکترونیکی): رادار تاکتیکی بصیر که سیستمی قابل حمل برای مراقبت زمینی است، به منظور تشخیص پستی و بلندی‌ها، هدف یابی، محل یابی، نوع یابی و ردیابی اهداف متحرک سطحی به کار می رود.

27- سامانه های صافات(صنایع الکترونیکی): این سامانه‌های پیشرفته اهداف هوایی موردنظر را به صورت بدون انتشار (پسیو) ردیابی و در زمان مناسب فرمان شلیک را به سلاح صادر می‌کند. سامانه‌های صافات از قابلیت‌های تاکتیکی- تکنیکی و ضد جمینگ نیز برخوردار می باشند.

28- بی سیم هدهد1(صنایع الکترونیکی): "هدهد- 1"، نوعی بی‌سیم زیرسطحی با برد بیش از هزار متر است که برای ارتباط غواص‌ها با یکدیگر، سطح و زیردریایی و همچنین ارتباط زیردریایی با سطح به کار می رود.

29- مین کوب تفتان(تسلیحات): این مین کوب قابلیت پاکسازی مین هایی تا وزن 10 کیلوگرو و عمق 30 سانتیمتر را دارد و در هر ساعت می تواند بین 3 تا 6 هزار متر مربع را پاکسازی کند.

30- موشک قادر(صنایع موشکی): این موشک با برد200 کیلومتر و قابلیت آماده سازی و واکنش سریع می تواند اهداف دریایی از جمله ناوچه ها و ناوهای جنگی و اهداف ساحلی دشمن را منهدم می کند.31- خمپاره انداز فاتح(تسلیحات): این خمپاره انداز 60 میلی متری قابل حمل، با حداقل برد 100 و حداکثر بر 1050 متر مورد استفاده نیروهای تکاور قرار می گیرد.

32- پدافند هوایی 8 لول(صنایع هوایی): سلاحی با 8 قبضه دوشکا در شرایط شلیک و نواخت تیر 400 تا 4800 تیر در دقیقه است.

33- ساخت قطعات اصلی و کلیدی برای انواع هواپیماها و بالگردها(صنایع هوایی): از جمله ساخت ارابه فرود، بالگرد ، ملخ کامپوزیت و تجهیزات خاص سامانه های ناوبری و انواع تسترهای مورد نیاز.

34- موشک کروز دریایی کوثر(صنایع موشکی): این موشک ترکیبی از فناوری بومی و برداشت هایی از نمونه ی چینی701 است این موشک به یک سرجنگی الکترو اپتیک مجهز است که به همراه یک رادار جستجوی میلیمتری کنترل آن را انجام می دهد.موشک کوثر مناسب برای شلیک از شناور های گشتی کوچک تا متوسط لانچر های زمینی هلیکوپتر ها و جنگنده ها یا هواپیماهای گشت دریایی است مانند(اوریون). از توانایی های این موشک میتوان به اصلاح اتوماتیک مسیر شلیک انتخاب اتوماتیک هدف بعدی(نزدیک ترین هدف در صورت خارج شدن هدف اول از دسترس یا قفل رادار بطور کلی بازیافت البته امکان هدایت اپتیکی تلویزیونی هم هست.

35- موشک ضد کشتی رعد(صنایع موشکی): در سال 2004 ایران یک مدل جدید از موشکهای ضد کشتی را بر مبنای موشک چینی کرم ابریشم را با برد و سرعت بیشتر طراحی نمود و به تولید انبوه رساند این موشک با توجه به سرعت زیاد آن یکی از خطرناک ترین موشک های ضد کشتی است که امکان هر گون تحرکی را از حریف سلب می کند.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: تهران ، ژنو ، ایران ، سوئیس ، مذاکرات ، حقوق ، دیپلماتیک ، پرونده ، هسته ای ، مذاکره کنندگان ، اجماع ملی ، روحیه ملی ، دولت ، اعتماد ملی ، آمریکا ، تیم آمریکایی ، رهبر انقلاب ، تیم مذاکره ، صالحی ، ظریف ، محمد جواد ، وزیر خارجه ، مایکل مان ، وندی شرمن ، آدام شوبین ، عراقچی ، غنی سازی ، بیست درصد ، بمب اتم ، اسرائیل ، رژیم صهیونیستی ، خامنه ای ، رهبر انقلاب ، یوکیا آمانو ، آژانس اتمی ، سازمان ملل ، نتانیاهو ، منابع غربی ، سنا ، کنگره ، موساد ، مدالیته ، پروتکل الحاقی ، محرمانه ، اوباما ، چین ، آلمان ، کاترین اشتون ، سخنگو ، اتحادیه اروپا ، سعید جلیلی ، کره جنوبی ، منابع رسمی ، راکتور ، سانتریفیوژ ، آب سنگین ، اراک ، قم ، فردو ، نطنز ، کلاهک هسته ای ، انگلیس ، چاک هیگل ، جان کری ، توافق احتمالی ، بسته پیشنهادی ، تحریم ، تحریم نفت ، شهدا ، اورانیوم ، iran fm ، Geneva ، nuclear talks ، geneva talks ، world powers ، VIENNA ، iran talks ، iran us ، negotiations ، Tehran ، deal possible ، Khamenei ، negotiations ، optimistic iran ، Supreme leader ، nuclear team ، Zarif ، Rouhani ، Washington ، un ، US negotiator ، Wendy Sherman ، sanctions ، Western powers ، relief ، uranium ، enrichment ، nuclear weapon ، lift sanctions ، Geneva ، IAEA ، Yukiya Amano ، obama ، john kerry ، Paris ، French ، Araqchi ، Abbas Araqchi ، Britain ، China ، Russia ، United States ، delegation ، enrichment ، arak ، heavy water ، netanz ، fordow ، Hassan Rouhani ، atomic ، watchdog ، Javad Zarif ، Catherine ، Ashton ، diplomats ، EU ، technical ، discussions ، nuclear program ، nuclear ، agreement ، Iranian ، officials ، banking ، sanctions ، AP ، Reuters ، yjc ، iran news ، france ، netanyahu ، Aipacنرم افزار،اندروید،دانلود،رایگان،ایران،خبر،ایران خبر،ایران،فتحی پور،نماینده،مجلس،نماینده مجلس،آذربایجان شرقی،روزنامه،ورزشی،صفحه،اول،فوتبال،امروز،روزنامه ورزشی،يمت خودرو, قيمت روز خودرو, سايت معرفي خودرو ,سايت قيمت خودرو ,برنامه مخصوص خودرو ,نرم فزار خودرو,سخت افزار خودرو,قيمت روز ماشين ,قيمت ماشين ,قيمت روزانه خودرو,تصاوير خودرو, عکس خودرو,ابعاد خودرو,خودرو ,قيمت خودرو در ايران, قيمت آنلاين خودرو در ايران,سايپا,پارس خودرو,آسان موتور,اطلس خودرو,مديران خودرو,ستاره ايران,پرشيا خودرو,کرمان موتور,خودروسازان راين,رامک خودرو,ايران خودرو,قيمت جديد خودرو. سايت رسمي . ثبت نام اينترنتي خودرو .پيش فروش .فروش نقدي. صفر کيلومتر. دست دوم,در بازار,کارکرده,خارجي,وارداتي, نو,قيمت روز خودروها.قيمت روز روغن موتور,خريد و فروش خودرو صفر و دست دوم،آلبوم اکسیژن, آلبوم اکسیژن بابک جهانبخش, آلبوم اکسیژن بابک جهانبخش دانلود, آلبوم جديد, , دانلود آلبوم روز, دانلود آلبوم هاي ايراني, دانلود اهنگ شاد, دموی آلبوم جدید بابک جهانبخش, ،, دانلود آلبوم هاي ايراني, دانلود اهنگ شاد, عکس جديد از بابک جهانبخش, فاميلي موتور,افرا موتور,نگين خودرو،شارژ،شارژ ایرانسل،شارژ مستقیم،شارژ همراه اول،همراه اول،ایران،خبر،ایران خبر،شارژ وایمکس،عکس،زن،فیلم،دختر،ناز،دختر زیبا،زیبا،تصویر،تن‌فروشان اینترنتی, جوان ایرانی, جوانان ایرانی, دزد اینترنتی, دزدهای اینترنتی, دنیای مجازی, دنیای واقعی, رابطه جنسی جوانان ایرانی, رابطه جنسی روسبی اینترنتی, روسبی, روسبی اینترنتی, روسبی مجازی, روسبیان اینترنتی, روسبیگری مجازی ، فقط با یک کارت شارژ, روسپی, روسپی اینترنتی, روسپی مجازی, روسپیان اینترنتی, روسپیان مجازی, روسپیگری اینترنتی, روسپیگری مجازی, روسپیگری مجازی ، فقط با یک کارت شارژ!, شارژ تلفن همراه, شارژ دزد, شارژدزد, شارژهای تلفن همراه, شبکه‌ اجتماعی, فیس‌بوک, قیمت رابطه جنسی, مستهجن, مسنجر, مهسا, چت خصوصی, چت‌روم‌, کارت شارژ, کارگر جنسی, کاسبیارز،دلار،سکه،قیمت،نرخ،نرخ دلار،نرخ سکه،نرخ یورو،روسپیگری مجازی ،ارز, ارز بانک مرکزی 16 شهریور 92, ارز در بازار ایران, ارز روز 16 رداد, ارز مبادله ای امروز 16 شهریور 92, ارز مرجع بانک مرکزی روز 16 شهریور, بازار ارز امروز, بازار ارز دولتی امروز 16 شهریور 92, دلار 16 شهریور 92, دلار 92/6/16, سایت قیمت لحظه ای دلار, قیمت ارز, قیمت ارز 92/6/16, قیمت ارز امروز شنبه هفتم شهریور ماه 92, قیمت ارز در بازار ایران, قیمت ارز غیرمرجع 16 شهریور ماه 92, قیمت ارز مرجع 16 شهریور 92, قیمت امروز ارز آزاد 92/6/16, قیمت امروز دلار, قیمت امروز دلار 16 شهریور 92, قیمت امروز یورو 92/16/16, قیمت انواع ارز در بانک مرکزی 16 شهریور 92, قیمت انواع ارز دولتی روز 92/6/16, قیمت انواع ارز دولتی و آزاد امروز 16 شهریور 92, قیمت انواع ارز مبادله ای امروز 16 شهریور ماه 92, قیمت انواع ارز مرجع 16 شهریور 92, قیمت درهم امارات, قیمت درهم امارات روز 16 شهریور, قیمت درهم روز 92/6/16, قیمت دلار 16 شهریور 92, قیمت دلار آزاد روز 92/6/16, قیمت دلار در بانک مرکزی, قیمت دلار روز 16 شهریور 92, قیمت دلار روز 16 شهریور در بازار ارز, قیمت دلار روز 92/6/16, قیمت دلار شهریور 92, قیمت دینار روز 16 شهریور 92, قیمت روپیه روز 16 شهریور, قیمت ریال قطر روز 16 شهریور ماه 92, قیمت فرانک, قیمت فرانک روز 16 شهریور 92, قیمت فرانک شانزدهم شهریور92, قیمت لحظه ای دلار روز 16 شهریور, قیمت لیر ترکیه 16 شهریور, قیمت کرون, قیمت کرون روز 16 شهریور, نرخ ارز آمریکا, نرخ ارز در بانک مرکزی92.6.16, نرخ ارز مبادله ای 16 شهریور, نرخ ارز مرجع و غیرمرجع امروز 16 شهریور, نرخ دلار آمریکا, نرخ دلار آمریکا 16 شهریور92, نرخ رسمی دلار مبادله ای 16 شهریور ماه شارژ ، ایرانسل ، همراه اول ، موبایل ، مستقیم ، شارژ ایرانسل ، شارژ همراه اول ، رایتل ، شارژ رایتل ، شارژ ارزان ، ایرانسل مستقیم ، شارژ مستقیم همراه اول ، شارژ بانکی ، شارژ رایتل ، ایرانسل ، همراه اول ، شارژ خط ، شارژ خط مستقیم ، شارژ خط ایرانسل ، شارژ خط همراه اول ، شارژ خط رایتل ، شارژ ایرانسل ، فروش کارت شارژ ، شارژ ایرانسل ، ایرانسل ، ایرانسل ، شارژ 0935 ، شارژ0936 ، شارژ0937 ، شارژ 0919 ، شارژ مستقیم ایرانسل ، شارژ اتوماتیک ایرانسل ، بانک ، تجارت ، ملی ، پارسیان ، کارت شتاب ، شارژ اینترنتی ، شارژ ارزان ، ایرانسل زیرقیمت ، شارژ مجانی ، تخفیف شارژ92, نرخ رسمی فرانک امروز 16 شهریور, پوند 92/6/16, یورو 92/16/16 آهنگ جدید احسان خواجه امیری احسان خواجه امیری ماتادور تیتراژ پایانی سریال ماتادور دانلود آهنگ تیتراژ سریال ماتادور دانلود آهنگ ماتادور دانلود ترانه تیتراژ پایانی سریال ماتادور دانلود تیتراژ سریال ماتادور ماتادور ماتادور احسان خواجه امیری Dark Sisterhood The Initiation Dark Sisterhood: The Initiation With Guide Final بازی برای تقویت حافظه بازی برای تقویت زبان انگلیسی بازی های Hidden Object بازی های شرکت BigFish Games بازی های مناسب کودکان جدیدترین بازی های بیگ فیش خرید بازی های بیگ فیش خرید بازی های یافتن اشیاء پنهان خرید پستی بازی های بیگ فیش دانلود بازی Dark Sisterhood The Initiation دانلود بازی فکری جدید دانلود مستقیم بازی Dark Sisterhood: The Initiation راهنمای Dark Sisterhood اس ام اس های پاییزی اس ام اس و پیامک جدید اس ام اس و پیامک های پاییزی 6 مهر 1392 اس ام اس و پیامک پاییز اس ام اس پاییز اس ام اس پاییزی و زیبا جدیدترین اس ام اس پاییزی جدیدترین پیامک های پاییزی عطر پاییز پیامک های زیبای پاییز پیامک های پاییزی پیامک های پاییزی 6 مهر پیامک پاییز ایمیل ایمیل جالب مجنون به لیلی ایمیل جالب و طنز مجنون به لیلی ایمیل خنده دار و جالب ایمیل طنز ایمیل