لبنیات گران نمی‌شود
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۳
کد مطلب: 23915
 
دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی اعلام کرد: صنایع لبنی به دلیل نبود کشش در بازار، فعلا از افزایش قیمت محصولات لبنی صرف‌نظر کرده‌اند.

کاوه زرگران گفت: به دلیل رکود در بازار محصولات لبنی، با افزایش دوباره قیمت این محصولات فعالان صنعت لبنیات ضرر بیشتری خواهند کرد.

 

وی با اشاره به افزایش هزینه دستمزد و نیروی کارگری در ابتدای سال و افزایش قیمت سوخت و حامل های انرژی در اسفند سال گذشته اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرده به همان میزان اثرگذاری افزایش هزینه‌ها، قیمت‌ها نیز تعدیل شود و تمام صنایع غذایی خواستار این تعدیل هستند اما قیمت لبنیات فعلا تغییری نمی کند.

 

به اعتقاد زرگران نیاز است در مورد قیمت گندم تصمیم‌گیری شود، چرا که صنایع نشاسته و گلوکز به دلیل بالا بودن قیمت مواد اولیه، قدرت رقابت در بازارهای جهانی را از دست داده‌اند.

 

دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی گفت: قیمت مواد اولیه لبنیات، گندم، نشاسته و گلوکز و ماکارونی در ایران بالاست؛ به گونه‌ای که قدرت رقابت در بازارهای جهانی را از دست داده‌ایم. در حال حاضر 80 درصد صادرات محصولات لبنی ایران به عراق است و در صورتی که فکری به حال قیمت شیر خام نشود این بازار را به ترکیه واگذار خواهیم کرد، چراکه قیمت شیر خام در این کشور کیلویی 800 تومان و در کشور ما بیش از کیلویی 1200 تومان است.

 

وی اظهار کرد: در سال‌های گذشته وزارت جهاد کشاورزی سیاست درستی را در پیش گرفت تا از کشاورزان و تولید داخل حمایت کند، اما در اجرا مشکلاتی وجود دارد، چرا که یارانه کشاورزی را با قیمت تمام شده جمع زده‌ایم و قیمت خرید تضمینی از کمک های دولت و قیمت واقعی جهانی کالا تشکیل می شود و تلفیق این دو باعث قیمت کاذب شده است.

 

زرگران با اشاره به اینکه گندم در دریای آزاد کیلویی 660 تومان است، گفت: در ایران قیمت گندم دو برابر و به میزان 1150 تومان قیمت گذاری شده است.

 

دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی ادامه داد: شاهد هستیم که قیمت خرید تضمینی گندم با قیمت فوق 500 تومان اختلاف دارد لذا دولت باید به حال گندم فکری کند، چرا که مبنا قرار دادن قیمت بالا به میزان 1150 تومان اشتباه است.

 

وی با تاکید بر اینکه دولت باید اجازه دهد گندم به قیمت جهانی وارد شود، گفت: با مدیریت درست نباید بگذاریم سوء استفاده رخ دهد نه اینکه قیمت را با 500 تومان اختلاف نسبت به قیمت جهانی تعیین کنیم.

 

زرگران با تاکید بر اینکه وضع عوارض ورودی گندم از چاله به چاه افتادن است، افزود: برای واردات گندم تعرفه هفت درصد در نظر گرفته شده و اکنون به جای نزدیک کردن قیمت گندم داخلی به نرخ جهانی، شاهد افزایش قیمت گندم وارداتی هستیم؛ به گونه ای که به ازای واردات هر کیلوگرم 150 تومان عوارض وضع شده تا نرخ گندم وارداتی به پای گندم داخلی برسد.

 

دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی در پایان خاطر نشان کرد: اشتباه خرید تضمینی موجب از دست دادن بازارهای صادراتی می شود.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری ایسنا
کلمات کليدی: قیمت،لبنیات،رکود بازار