طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای/متن
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
کد مطلب: 20853
 
متن کامل طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران در صحن علنی مجلس قرائت شد.
 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای و حقوق هسته‌ای ملت ایران را مورد بررسی و با رای بالایی به تصویب رساندند.

این طرح شامل یک ماده واحده و 3 بند و دو تبصره است که متن کامل آن  که از سوی علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه علنی امروز قرائت شد، به شرح زیر است:

طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران

ماده واحده - در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، هرگونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای 1+5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر به صورت شفاف رعایت شود:

1- لغو تحریم‌ها به صورت یک‌جا و کامل باید در متن توافقنامه جامع درج شده و در روز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

2- آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است. باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

3- هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره یک - بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره 2- وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر 6 ماه یک بار به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هر 6 ماه یک بار گزارش روند حسن اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گزارش می‌کند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: متن ، طرح ، دولت ، حقوق هسته‌ای ، مجلس