بازتاب مراسم وداع با شهدا در رسانه‌های جهان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب: 20558
 
تشییع پیکر باشکوه شهدای غواص در تهران در رسانه های جهان بازتاب داشت.
رسانه ها و شبکه های مختلف جهان حضور گسترده مردم را در مراسم وداع با 175 غواص ایرانی بازتاب دادند.

روزنامه انگلیسی دیلی‌میل نوشت: تلویزیون دولتی ایران تصاویری از جمعیت عظیمی از مردم را در تهران نشان داد که برای تشییع پیکر سربازان ایرانی کشته شده در جنگ ایران و عراق در دهه ،80 حضور داشتند. افرادی که پیکر های آنها اخیرا به ایران تحویل داده شده است. برخی از عزاداران در این مراسم آشکارا گریه می کردند.

یورونیوز نیز به طور مفصل این خبر را پوشش داد. به نوشته یورونیوز، براساس تصاویری که در رسانه ها منتشر شد، دستان این غواصان با سیم از پشت بسته شده بود و زنده دفن شده بودند.

خبرنگار یورو نیوز نیز در گزارشی گفت: این پیکرها از زمان جنگ ایران و عراق در چند دهه پیش باقی مانده بود.  در حال حاضر دو کشور روابط خوبی دارند و برای مقابله با داعش با همدیگر همکاری می‌کنند.

ای بی سی نیوز نیز از تجمع هزاران ایرانی در تشییع جنازه غواصان خبر داد.

پایگاه خبری "خبر پرس" لبنان نیز نوشت: دیروز سه شنبه در تهران پیکرهای دویست و هفتاد شهیدی که در جنگ تحمیلی عراق با ایران به شهادت رسیدند تشییع شد. 175 نفر از این شهدا، غواص بودند که در عملیات کربلای 4 به شهادت رسیدند.

خبر پرس این خبر را با عنوان "تشییع پیکرهای 175 غواص شهید در تهران" پوشش داد.  

رویترز نیز به مراسم پرشکوه وداع با 270 شهید تازه تفحص شده ایرانی در تهران اشاره کرد و آن را یک مراسم تشییع پیکر مملو از احساس توصیف کرد. این خبرگزاری همچنین توضیحی درباره 175 غواص ایرانی ارائه داد که بوسیله نیروهای بعثی زنده به گور شده بودند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی مستقیم از تهران به پوشش خبری مراسم با شکوه تشییع پیکر ۲۷۰ رزمنده هشت سال دفاع مقدس که در بین آن‌ها ۱۷۵ غواص نیز وجود داشت، پرداخت و نوشت: ده‌‌ها هزار نفر از مردم ایران در مراسم باشکوه و گسترده تشییع پیکر ۲۷۰ رزمنده کشته شده (شهید) در نبرد دهه ۸۰ میلادی علیه عراق حاضر شدند.

پیکر این رزمندگان در ماه مه (اردیبهشت) در عراق و در گور دسته جمعی کشف شد و روز گذشته جمعیت کثیری در یکی از مراکز شهر تهران برای تشییع جنازه این افراد گرد هم آمدند.

این خبرگزاری در ادامه گزارشی درباره چگونگی آغاز جنگ ایران و عراق منتشر کرد و نوشت: این نبرد در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸(1359 تا 1367) بوقوع پیوست و مسبب آن "صدام حسین، دیکتاتور عراق، بود که سربازان خود را به جنگ با ایران فرستاد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: مراسم وداع ، شهدای غواص ، تهران ، رسانه‌های خارجی