از ایران انکار از عربستان اجرا
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: 20125
 
روزنامه «الوطن» عربستان از صدور حکم «چهار سال حبس و هزار ضربه شلاق» برای دو مامور متهم به تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده درحالی خبر داده است که خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش‌تر این خبر را اعلام کرده اما با تکذیب ایران مواجه شده بود.


به گزارش خبر ایرانی روزنامه الوطن عربستان سعودی به نقل از یک منبع قضایی سعودی نوشته است: «دادگاه بدوی در استان جده، روز چهارشنبه (20 خردادماه) دو متهم متعرض به دو نوجوان ایرانی را به چهار سال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم کرد.»

در ادامه مطلب این روزنامه که پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری منتشر کرده، آمده است: «دایره تحقیق قضایی و دادستانی، پرونده دو متهم را که در فرودگاه ملک عبدالعزیز جده فعالیت می کردند و دو ماه پیش به دو جوان ایرانی در این فرودگاه تعرض کرده بودند، دریافت کرد.» این درحالی است که . وزارت کشور عربستان پیشتر اعلام کرده بود؛ مسئولیت بررسی تعرض جنسی دو پلیس عربستانی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده را به هیات تحقیقات و دادستانی کل برای تحقیق و تکمیل تدابیر قانونی ارجاع داده است.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس روز چهارشنبه پس از برگزاری دومین جلسه دادگاه در حالی این خبر را منتشر کرد که با واکنش ایران مواجه شد. یک مقام آگاه ایرانی که خواست نام­اش فاش نشود، با تکذیب این خبر گفته است: «هنوز گزارش رسمی از نتیجه دادگاه دریافت نشده است.»

دولت ایران در پی تعرض آن دو مامور فرودگاه به دو نوجوان ایرانی، عمره را به حالت تعلیق درآورد و از دولت عربستان اجرای اشد مجازات را برای آن دو مامور درخواست کرد.

سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان نیز پس از آن اعلام کرد: «نهادهای ذی‌ربط عربستان طبق قانون مسئول هستند تا متهمان این حادثه را به اشد مجازات برسانند و تمام اقشار جامعه مسلمان عربستان نیز چنین جنایات شنیعی را محکوم می‌کنند.»

حسن قشقاوی معاون کنسولی و پارلمانی و امور ایرانیان وزارت خارجه با اشاره به حضور سرکنسول ایران در جده در دو دادگاهی که برای آن دو مامور برگزار شده است، گفته بود: «دادستان در نخستین دادگاهی که برگزار شده است، با توجه به نوع جرم اتفاق افتاده درخواست مجازات اعدام برای خاطیان کرده است. این رأی باید در دادگاه بعدی مورد تصمیم قرار بگیرد.» اما ظاهرا تصمیم دادگاه روز چهارشنبه برخلاف خواسته و تاکید دولت ایران بوده است.

دولت ایران شرط از سرگیری عمره و اعزام زائران ایرانی به عربستان را عذرخواهی رسمی دولت این کشور و همچنین اجرای حکم اشد مجازات برای آن دو مامور پلیس اعلام کرده بود.

سازمان حج و زیارت ایران که از طریق وزارت حج عربستان و همچنی کنسولگری ایران در جده پیگیر این موضوع است، تا کنون به حکم صادر شده در دادگاه عربستان برای آن دو مامور که فاسد می‌خواند، واکنشی نشان نداده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا
کلمات کليدی: حج، مجازات، عربستان، ایران، تکذیب