قیمت میوه‌های نوبرانه تغییر می‌کند؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۸
کد مطلب: 19711
 
چشممان به جمال مبارک هلوهای تپل و چاق و چله روشن باد. رنگ براق گیلاس و آلبالو به مشتریان چشمک می‌زند و درشتی و شیرینی زردآلوها توقف هر کودکی را برای چند ثانیه جلوی در میوه فروشی‌ها فراهم می‌کند. هستیم و خوب تماشا می‌کنیم.


اگر وسع‌مان نمی‌رسد‌ از هر یک از میوه‌ها یک کیلو بخریم، ولی از هر نوع دو سه گرم می‌خریم تا جمعا یک کیلو شود.

خراسان شمالی یکی از قطب‌های تولید محصول کشاورزی و میوه همچون گیلاس، زردآلو و هلو است، اما زمانی که به میوه فروشی‌ها مراجعه می‌کنیم هر کیلوگرم گیلاس را باید با قیمت 12هزار تومان، زردآلو 11هزار تومان، هلو 12هزار تومان و گوجه سبز را هشت هزار تومان خریداری کنیم.

شجاعی یکی از میوه فروشان بجنوردی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: قیمت میوه‌های تابستانی هم اکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو تا سه برابر افزایش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر میوه‌ها نوبرانه هستند، اما فکر نمی‌کنم با گذشت زمان نیز قیمت میوه‌ها کاهش چندانی داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که هم اکنون مشتری‌ها بیشتر چه میوه‌هایی را می‌خرند، توضیح داد: توان خرید مردم کاهش یافته است. افرادی که توان مالی خوبی دارند، میو‌ه‌ها را با این قیمت خریداری می‌کنند، اما تعدادی نیز هستند که فقط نگاه می‌کنند و رد می‌شوند.

یزدانی یکی از مشتریان این میوه فروشی همچنین در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: هندوانه کیلویی 1700تومان است و ترجیح می‌دهم جای یک کیلو گیلاس دو تا هندوانه بخرم.

وی بیان کرد: حداقل این دو هندوانه را طی چهار، پنج روز استفاده می‌کنم، اما گیلاس طی یک روز تمام می‌شود.

وی تاکید کرد: آنقدر توان مالی من بالا نیست که بتوانم زردآلو را با قیمت 11هزار تومان و گیلاس را با 12هزار تومان بخرم.

بازرس اتحادیه میوه و تره بار بجنورد نیز در گفت و گو با ایسنا گفت: قیمت میوه در بازار بستگی به عرضه و تقاضا دارد، هر چه قدر تقاضا بالا باشد، قیمت آن نیز بالا می‌رود.

محمد مجید فر ادامه داد: هم اکنون میزان تقاضای بازارهای شمال و تهران زیاد شده است و حجم زیادی از میوه‌ها به استان‌های شمالی و تهران منتقل می‌شود که موجب کاهش میوه در میدان میوه و تره بار بجنورد شده است.

وی تاکید کرد: طی چند روز آینده که مقدار بیشتری از محصولات باغات استان وارد بازار می‌شود، قیمت میوه نیز کاهش خواهد یافت.

وی افزود: در حال حاضر قیمت گیلاس و زردآلو در بازار افت کرده است.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خراسان در ادامه در گفت و گو با ایسنا، توضیح داد: میوه جزء اقلام پرمصرف و اساسی نیست که وزارتخانه باید نسبت به خرید تضمینی و ذخیره کردن آن برای عرضه با قیمت پایین به مردم ورود پیدا کند.

محمد محمد زاده تاکید کرد: به دلیل اینکه میوه‌های تابستانی تازه وارد بازار شده‌اند، قیمت آن‌ها بالا‌ست و به تدریج از قیمت آن‌ها کاسته می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا میوه‌ها نیز با قیمت بالایی از باغدار خریداری شده است ‌یا خیر‌ یا اینکه در حال حاضر نیز سود این میوه به جیب دلال می‌رود، تصریح کرد: تا یک درصد خاصی می‌توان سود را بر روی میوه‌ها کشید، به طور حتم میوه‌ها با قیمت مناسبی از باغدار خریداری شده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا
کلمات کليدی: میوه، خبر ایرانی، قیمت، گران، نوبرانه