فقط به خاطر هجده هزار تومان
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب: 19505
 
حکایت گران شدن بنزین این روزها نقل هر محفلی می باشد. در این میان انواع و اقسام تحلیل ها هم شنیدنی است. از اینکه مردم را بیچاره کرده اند تا اینکه یاد دولت قبل به خیر باد و اینکه باید منتظر موج گرانی ها نشست.
حکایت گران شدن بنزین این روزها نقل هر محفلی می باشد. در این میان انواع و اقسام تحلیل ها هم شنیدنی است. از اینکه مردم را بیچاره کرده اند تا اینکه یاد دولت قبل به خیر باد و اینکه باید منتظر موج گرانی ها نشست.

به نظر می آید ماجرای گران شدن بنزین در واقع گل به خودی دولت بود! دولتی که می داند زیر ذره بین منتقدان قرار دارد نباید به این سادگی برای خود بحران سازی کند . در واقع مشخص است گرانی ناشی از آزاد شدن نرخ بنزین جنبه روانی دارد و نه جنبه اقتصادی. اگر صادقانه نگاه کنیم در می یابیم نرخ بنزین برای اکثر ما ماه هاست که همان هزار تومان است. به برکت مصرف بالای خودروها و ترافیک شهرها بنزین سهمیه ای در بسیاری از موارد به هفته دوم ماه نیز نمی رسید . با تک نرخ سازی نرخ بنزین برای شهروندان عادی تنها هجده هزار تومان تفاوت ایجاد شده است و طبیعی است مثلا یک پارچه فروش حق ندارد به بهانه این هجده هزار تومان گرانفروشی کند.

برای تاکسی ها هم موضوع همین گونه است . برای یک تاکسی بنزین سوز که قبلا ۵۰۰ لیتر سهمیه بنزین داشت اکنون در ماه صدوپنجاه هزارتومان اختلاف ایجاد شده است که هرچند ممکن است زیاد به نظر بیاید اما اگر آنرا به حدودا ۲۵ روز کاری سرشکن کنیم به معنای افزایش شش هزارتومانی در هر روز است . شما قضاوت کنید برای کسب شش هزارتومان بیشتر در هر روز باید کرایه ۱۵۰۰ تومانی به ۲۰۰۰ تومان مبدل گردد؟

در بدترین حالت تاکسی های برون شهری که ۷۵۰ لیتر بنزین سهمیه ای داشتند ماهیانه ۲۲۵۰۰۰ تومان افزایش هزینه دارند که با محاسبه قبلی روزانه مبلغ نه هزارتومان به هزینه شان افزوده شده است. البته به بهانه تک نرخی شدن بنزین وسایر سوختها هزینه قطعات یدکی و سایر خدمات نیز احتمالا افزایش خواهد یافت اما مسلما این مسئله هم فقط جنبه روانی دارد. در این شرایط دولت می بایست با سخت کردن نظارت ها امکان سو استفاده به کسانی که از این آب گل آلود ماهیگیری می کنند را ندهد.

فضای ایجاد شده فعلی که اجازه افزایش قیمت ها به صورت روانی را به برخی ها داده است نیز به دلیل اشتباه دولت در نحوه اطلاع رسانی است . دولت می توانست به سادگی در پایان ماه قبل از طریق صداوسیما با مردم مستقیما گفتگو کند و دلیل تک نرخی شدن سوخت را توضیح دهد. علاوه بر این می توانست هشدار دهد با هر افزایش بی دلیل قیمت ها برخورد قاطعی می کند . اما با بی سلیقگی که صورت گرفت جو روانی بدی در جامعه ایجاد شد و در این بین برخی از رانندگان و به خصوص تاکسی های شخصی اقدام به افزایش بی دلیل کرایه ها نموده اند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : الف
کلمات کليدی: بنزین، گرانی، خبر ایرانی