پای FBI به جام جهانی باز می شود!؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۶
کد مطلب: 19452
 
سخنگوی کاخ سفید از استعفای بلاتر استقبال کرده و این اتفاق را به نفع فوتبال در جهان دانست.
سخنگوی کاخ سفید از استعفای بلاتر استقبال کرده و این اتفاق را به نفع فوتبال در جهان دانست.

به گزارش  پایگاه خبری گاتزتادلوسپرت اتفاقات اخیر فیفا پای دخالت کاخ سفید را هم باز کرد. بعد از استعفای سپ بلاتر جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید با اعلام اینکه فیفا می تواند از حضور یک رییس جدید بهره مند شود گفت: این اتفاق فرصت تازه ایست تا تصویر عمومی فیفا بهبود یابد.فیفا مسئولیت اداره ورزشی را بر عهده دارد که حداقل میلیاردها نفر از سراسر جهان آن را دنبال می کنند.

در ادامه هم رسانه های خبری اعلام کردند که واکنش کاخ سفید به اظهارات والکه دبیر کل فیفا که اعلام کرده بود ار بلاتر پیروی نخواهد کرد کمی مثبت بوده است.ژرومه والکه دبیر کل فیفا در آخرین اظهارات خود اینگونه بیان داشت:من هیچ دلیلی برای اینکه از سمت خود کناره گیری کنم ندارم.من هیچ مسئولیتی در قبال اتفاقاتی که در این چند روزه رخ داده است ندارم و هیچ احساس گناهی نمی کنم بنابراین لزومی نمی بینم که تکرار کنم بیگناه هستم!

FBI در مورد میزبانی ها تحقیق می کند

یکی از عوامل اصلی در استعفای سپ بلاتر به بحث میزبانی جام جهانی در کشورهای قطر و روسیه مربوط می شود.حالا چهار سال و هفت ماه از تاریخ دوم سپتامبر 2010 درست زمانیکه فیفا تصمیم گرفت تا میزبانی رقابت های جام جهانی  2018 را به روسیه و میزبانی رقابت های 2022 را به کشور قطر بدهد می گذرد.موضوعی که به اعتقاد ژرومه والکه یک تصمیم کاملا سیاسی بوده است.اما FBI فکر نمی کند که پشت سر این انخابات فقط دلایلی مبنی بر فساد مالی وجود داشته باشد.

رای های مشکوکی که مسئله ساز شد

از دیگر موارد قابل بررسی مسئله رای هایی است که در انتخابات فیفا برای میزبانی رقابت های جام جهانی مطرح شده است.رای هایی که به وضوح به نفع کشورهای منتخب به صندوق ریخته شد.شکست بزرگ به انگلستان مربوط می شد که شانس بالایی برای کسب میزبانی در رقابت های جام جهانی داشت.این شانس در دور نخست توسط بیست یک نفر از بزرگان فیفا که جزو رای دهندگان بودند (بیست و یک نفر عضو کمیته اجرایی به اضافه بلاتر ) با دو رای سوزانده شد و کشور روسیه با کسب حداکثر سیزده رای در مقایسه با اسپانیا و پرتغال با هفت رای و بلژیک و هلند با دو رای در صدر قرار گرفت.در انتخابات مربوط به میزبانی جام جهانی 2022 در دور نخست انتخابات، خیلی زود کشورهای استرالیا و ژاپن و در دور سوم هم کره جنوبی حذف شدند و در رای گیری نهایی کشور قطر با کسب چهارده رای در مقابل هشت رای آمریکا گوی و میدان را ربود و میزبانی را بدست آورد. اتفاقی که بلافاصله با واکنش های رسانه های انگلیسی و آمریکایی مواجه شد و آنها بلاتر را به فساد در این انتخابات متهم کردند. تا جایی که در برابر انتقادات تند رسانه های انگلیسی و متهم شدن بلاتر به عملکرد ناجوانمردانه اش در انتخابات وی تصمیم به پاسخ گرفته و در این رابطه با لحنی انتقادی گفت: آنها نمی دانند که بازنده هستند.....فیفا از نظر مالی پاک و سالم بوده و عملکردی شفاف داشته است.

میزبانی فرانسه هم با رشوه بدست آمد

در ادامه تمامی این اتفاقات هم چاک بلیزر مدیر اسبق فیفا در اعترافاتی تاکید کرد: میزبانی جام جهانی 1998 که در فرانسه برگزار شد با پرداخت رشوه همراه بود.موضوعی که توسط FBI در سال 2013 طی بیانیه ای علنی شده و پرده از رسوایی های فیفا برداشت.
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: کاخ سفید،استعفای بلاتر، تحقیقات FBI ، میزبانی جام جهانی