اگر اشتهای زیادی دارید، بخوانید!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب: 16872
 
شاید تصور شود که گرسنگی و اشتها به غذا خوردن تفاوتی با هم ندارند اما این طور نیست.
 گرسنگی حالتی است که پیش از غذا خوردن بروز می کند و اشتها تمایلی است که همیشه احساس می شود و در صورت توجه به آن اضافه وزن را به همراه دارد.

برای رسیدن به وزن ایده آل لازم است تا به شرایط واقعی نیاز بدن به غذا خوردن توجه داشت. گرسنگی و اشتها دقیقا مترادف هم نیستند و توجه به تفاوت آنها برای غلبه بر بسیاری از پرخوری ها کمک می کند. گرسنگی یک احساس کاملا فیزیولوژیک بدن است که در صورت کمبود انرژی بدن به خصوص نیاز به نشاسته که مهم ترین عامل تامین انرژی است بروز می کند. در این صورت احساس می شود که معده حالت خالی شدن پیدا کرده و معمولا با صدای غار و غور همراه است. همچنین عدم تمرکز و بداخلاقی نیز در این شرایط به سراغ فرد می آید. این احساس گرسنگی قبل از وعده های غذا صبحانه، ناهار و شام کاملا طبیعی است و بلافاصله پس از غذا خوردن احساس بهتری ایجاد می شود.

اشتها چیست؟

اشتها تمایل به خوردن است حتی اگر واقعا گرسنه هم نباشید مانند علاقه به دومین تکه دسر پس از شام یا بیسکوییت در بعد از ظهر در حالی که ناهار کاملی صرف شده است. در واقع، در اغلب موارد این حالت وجود دارد. اگر قبل از اینکه به این علاقه اهمیت بدهید از خود بپرسید " آیا من واقعا گرسنه هستم؟" و یک لیوان بزرگ آب بنوشید، شانس زیادی خواهید داشت که تسلیم این خواسته نشوید.

چطور می توان اشتها را کنترل کرد؟

ساده ترین راه حل آهسته غذا خوردن است. در واقع، مغز هر آنچه خورده می شود از جمله پروتئین ها،‌ نشاسته، چربی ها و کالری ها را ثبت می کند. این مرکز سیری از زمان تولد عملکرد خود را آغاز کرده است. هنگامی که در زمان غذا خوردن به مقدار نیاز بدن نزدیک می شوید، این مرکز سیری پیام می فرستد و تمایل برای غذا خوردن کمتر می شود. وقتی که مقدار لازم غذا به بدن رسید، دیگر تمایلی برای غذا خوردن وجود ندارد.

اما برای این منظور لازم است تا غذا به آرامی خورده شود و هر لقمه تا زمانی که به شکل مایع در آید خوب جویده شود. دلیل این است که مرکز سیری فقط 15 دقیقه پس از شروع غذا خوردن فعال است. اگر لقمه های بزرگی بلعیده شود، مغز نمی تواند مقدار غذا را به طور دقیق محاسبه کند. غذا خوردن سریع باعث خوردن مقدار بسیاری غذا می شود. جویدن آرام لقمه کمتر غذا خوردن در پی دارد.

چطور می توان بر اشتها غلبه کرد؟

اولین راهکار این است که مرکز سیری زودتر فعالیت خود را آغاز کند. به عنوان مثال می توان قبل از شروع غذا تکه ای نان میل کرد. در این صورت پیام " نشاسته" در مغز ثبت می شود و پس از آن به طور طبیعی مقدار کمتری غذا میل خواهید کرد.

نوشیدن یک لیوان آب گوجه فرنگی کاملا غلیظ یا یک سیب نیز مؤثر خواهد بود و در عین حال مقدار زیادی آنتی اکسیدان نیز به بدن می رساند.

همچنین توصیه می شود همیشه غذای خود را با سبزیجات ترجیحا خام آغاز کنید. در این صورت مجبور هستید به خوبی آنها را بجوید که در نتیجه حجم معده را پر می کند و در ایجاد احساس سیری موثر است. به جای اینکه سالاد را همراه غذا بخورید، آن را در ابتدا میل نمایید.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: سلامت+اشتها+لاغری