۱
 
ایران خشک تر می شود
از هامون تا زریوار برای حفظ محیط زیست چه باید کرد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب: 14892
 
آب مایع حیات است.مایع حیاتی که به نظر می رسد به زودی کمیاب و حتی نایاب می شود چرا که جهان با مشکل کم آبی روبروست و ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.
خبر ایرانی: آب مایع حیات است.مایع حیاتی که به نظر می رسد به زودی کمیاب و حتی نایاب می شود چرا که جهان با مشکل کم آبی روبروست و ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.

اگرچه این روزها با دیدن زمین های خیس از آب باران امیدها برای داشتن لوله های پر آب بیشتر از پیش شده است اما باز هم گویا نظر کارشناسان خلاف آن را ثابت می کند.

ایران اگرچه کشوری با اقلیم عمدتاً گرم و خشک است اما روزی ایران خود خالق قنات بود و آب مورد نیاز خود را از دل زمین بیرون می کشید. با نگاهی به تاريخ در مي يابيم كه‌ ايرانيان‌ در سه‌ هزار سال‌ پيش‌ به‌ جريان‌ آب‌هاي‌ زيرزميني‌ پي‌ برده‌ بودند و باتوجه‌ به‌ اين‌ كه‌آب‌هاي‌ زيرزميني‌ در قسمت‌هاي‌ مركزي‌ ايران‌ اكثراً شور و غير قابل‌ استفاده‌ براي‌ شرب‌ و كشاورزي‌ بود، آب‌ زيرزميني‌ لايه‌ هاي‌آبدار دامنه‌ كوه‌ها را بوسيله‌ نيروي‌ ثقل‌ زمين‌ به‌ حاشيه‌ كويرها رسانده‌ و كويرها را آباد ساختند؛ اما امروز دیگر با رشد بی شمار جمعیت این روش ها هم نیاز آنها را پاسخ نمی گوید.

آمارهای منتشر شده در سال 1392 نشان می دهد که میزان سرانه آب تجدیدپذیرساﻻنه کشور از میزان حدود۱۳۰۰۰ متر مکعب در سال ۱۳۰۰ به حدود ۱۴۰۰ متر مکعب تقلیل یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد.

منابع آب تجدید پذیر کل ایران به ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بالغ می‌گردد. مطالعات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۳۸۶ از کل منابع آب تجدیدشونده کشور حدود ۸۹/۵ میلیارد متر مکعب جهت مصارف بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن و خانگی برداشت می‌شده است که حدود ۸۳ میلیارد متر مکعب آن (۹۳ درصد) به بخش کشاورزی، ۵/۵ میلیارد متر مکعب (۶ درصد) به بخش خانگی و مابقی به بخش صنعت و نیازهای متفرقه دیگر اختصاص داشته است و به این ترتیب است که آب درایران هدر می رود و کسی به فکر نیست که نیست.

دریاچه ها و تالاب ها خشک می شوند

هنوز از یادها نرفته است که محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط‌ زیست، از وضع نامناسب سفره‌های آب زیرزمینی در ٦٠ دشت اصلی کشور خبر داد و گفت: «سطح سفره‌های آب زیرزمینی در این دشت‌های کشور، بیش از ٢ متر سقوط کرده و این سقوط در شرایطی اتفاق افتاده که فاجعه دریاچه ارومیه به دلیل افت سطح آب به میزان ٣٠سانتی‌متر رخ داده است.»

حالا خبرها از مرگ تدریجی ٦٠٠ دریاچه کشور حکایت دارند، هم دریاچه‌های رو زمینی و هم زیرزمینی.

درویش گفته بود، سطح آب ٦٠‌درصد دشت‌های کشور که حدود ١٠٠‌میلیون هکتار وسعت دارند، افت محسوس و نگران‌کننده‌ای پیدا کرده، اتفاقی به مراتب بزرگ‌تر از دریاچه ارومیه، اما چون نمی‌بینیم متوجه خطر نیستیم. حالا عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه که در ماه‌های گذشته بارها و بارها از وضع نابسامان دریاچه ارومیه حکایت کرده و بلایی که بر سر ارومیه آمد را ناشی از مدیریت ناصحیح منابع آبی در این حوضه آبریز دانسته بود، از ٦٠٠ دریاچه‌ای روزمینی و زیرزمینی در ایران حکایت می‌کند که درحال خشک شدن هستند.

او دراین‌باره توضیح می‌دهد که «١٠مورد از مجموع ٦٠٠ دریاچه‌ای که درحال خشک شدن هستند، دریاچه‌های زیرزمینی یا سفره‌های آب زیرزمینی کشور هستند.»

کلانتری در جلسه کار گروه آب، کشاورزی و مدیریت بحران عجب شیر ادامه می‌دهد: «ما و مردم طبیعت کشور را در معرض نابودی قرار داده‌ایم و هنوز بدون درک درست از شرایط به دنبال مقصر می‌گردیم.»

او با بیان این‌که در توسعه منطقه‌ای و محلی باید به پتانسیل آب توجه جدی شود، یادآوری می‌کند که «بحران‌های اجتماعی و اقتصادی، ساختارهای فرهنگی را به هم می‌ریزند و از آنجا که عنصر آب با تمام جنبه‌های زندگی ما عجین شده، مشکل کم‌آبی بر سطوح مختلف زندگی ما تأثیر گذاشته است.»

در این میان، دریاچه ارومیه، تالاب گاو خونی، رود کارون،زاینده رود، تالاب هامون و زریوار از معروف ترین مکان هایی هستند که زیر سایه کم توجهی مسئولین به خشکی نزدیک می شوند یا رسیده اند.

حالا هم به تازگی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان با اشاره به اهمیت حفظ تالاب زریوار گفته: حفظ و در نهایت احیای این دریاچه نیازمند مشارکت جمعی و همگانی مردم و مسئولان است.

عبدالوحید ریاضی‌فر در جشن بزرگ تالاب زریوار که با حضور مردم و مسئولان برگزار شد، اظهار کرد: زریوار یکی از ظرفیت‌های منحصر به فرد در کردستان است و در همین راستا باید از این ظرفیت مهم به بهترین شکل ممکن حفاظت شود.او با اشاره به اینکه به‌زودی تالاب زریوار در کنوانسیون رامسر ثبت خواهد شد، عنوان کرده: این موضوع به تنهایی نمی‌تواند ضامن حفظ و صیانت و احیای تالاب باشد و انجام آن نیازمند همبستگی ما بین ارگان‌های مرتبط و خود مردم است.مدیرکل محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه حضور این جمعیت خود نشانه خوبی بر ضرورت نگهداشت از زریوار است؛ افزود: با مشارکت همگانی و جلوگیری از تهدیدات و مشکلات تالاب می‌توانیم آن‌را برای نسل آینده حفظ کنیم.

وی بیان کرده: دریاچه‌ های‌ هامون، پریشان و ارومیه علاوه بر عوامل طبیعی بیشتر بر اساس رفتار نادرست انسان‌ها به نابودی کشیده شده است که امیدوارم با این اجتماع عظیم مردمی و تلاش همگانی مسئولان استان بتوانیم در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم و نگذاریم به سرنوشت تالاب‌های مذکور دچار شود.

حالا باید منتظر ماند و دید دولت یازدهمی ها برای نجات ایران از خشکسالی و برای حفظ محیط زیست چه برنامه هایی خواهند داشت.
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۳-۱۱-۲۸ ۱۵:۲۵:۳۷
خدا نکند (1940)