جزییات بسته حمایت مالی از بیماران خاص
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۹
کد مطلب: 12780
 
در حالی که به تازگی معاون درمان وزیر بهداشت جزییات بسته حمایت مالی از بیماران خاص و صعب‌العلاج را تشریح و برنامه‌های وزارت بهداشت برای استاندارد کردن ارایه خدمات شیمی درمانی در بخش دولتی و خصوصی را توضیح داده است.
خبر ایرانی: در حالی که به تازگی معاون درمان وزیر بهداشت جزییات بسته حمایت مالی از بیماران خاص و صعب‌العلاج را تشریح و برنامه‌های وزارت بهداشت برای استاندارد کردن ارایه خدمات شیمی درمانی در بخش دولتی و خصوصی را توضیح داده است.

به گزارش خبر ایرانی، سلامتی برای آدم ها از اهمیت ویژه ای بر خوردار است.در واقع می توان گفت، سلامت ركن اصلي زندگي انسان هاست و در هر جای دنیا که باشی بدن سالم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اصلا از قدیم الایام گفته اند:عقل سالم در بدن سالم است.

با این وجود اما بیماران کشور این روزها حال و روز خوشی ندارند.گرانی و کمبود دارو از یک طرف و افزایش هزینه های درمان و بیمارستان ها از طرف دیگر عرصه را برای بیماران تنگ کرده است.

هر چند پیش از تحریم ها نیز خدمات پزشکی و دارویی در کشور چندان ارزان نبود وبیمه ها نیز دردی از بیماران به خصوص بیماران خاص دوا نمی کرد اما این روزها با روی کار آمدن وزیر بهداشت جدید و طرح بیمه سلامت امید ها برای بهبود وضعیت بیماران بیشتر شده است.

در حالی که سال 91 و اوايل سال 92بسياري از شهروندان تهراني از وضعيت ارايه داروهاي خاص در داروخانه ها و افزايش کم سابقه بهاي دارو در سطح شهر تهران انتقاد کرده بودندو بسياري از آنها گفته بودند که براي پيدا کردن داروهاي خاص به ويژه داروهاي درمان سرطان بسياري از داروخانه هاي تهران را زير پا گذاشته اند اما دست آخر این دارو ها را در بازار آزاد و با قیمت گزاف تهیه کردند با روی کار امدن دولت یازدهم این روند بهبود یافته است اما در هر حال پاره ای از مشکلات بیماران خاص به قوت خود باقی است.

ضد و نقیض های رایگان شدن دارو

اوایل مهر ماه سال گذشته بود که مديرعامل سازمان تامين اجتماعي اعلام کرد: تمامي هزينه هاي بيماران خاص (دارو و تجهيزات پزشکي مربوط به بيماري هاي خاص) از جمله کليوي، هموفيلي، دياليزي و... توسط سازمان تامين اجتماعي پرداخت مي شود.

سيدتقي نوربخش درباره خبر خوش به بيماران خاص اظهار کرد: تفاهمنامه اي مابين وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي منعقد شده است که براساس آن از اول مهر تمامي هزينه هاي بيماران خاص از جمله کليوي، هموفيلي، دياليزي و... توسط سازمان هاي بيمه گر از جمله تامين اجتماعي پرداخت مي شود.

اما این سخنان اجرایی نشده است چرا که به روایت مسئولان آمار مرگ و میر بین بیماران کلیوی به دلیل نداشتن هزینه های درمان بالا رفته و هموفیلی ها هم هرگز داروی رایگان نگرفته اند.

احمدی قوی دل عضو مجمع عمومی کانون هموفیلی ایران در همان روزها گفت: متاسفانه اقدامات وعد داده شده توسط وزرای بهداشت و تعاون كه توسط رئيس سازمان غذا و دارو اطلاع‌رساني گرديد تاکنون اجرايي نشده و از بيماران هموفيلي بابت تحويل داروهای آنها پول دريافت مي‌شود.

از سوی دیگر، دبیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی کشور اعلام کرد: بررسی‌های این انجمن نشان می‌دهد، طی 20 سال گذشته 18 هزار و 331 بیمار کلیوی در تهران فوت کرده اند که این آمار بسیار نگران‌کننده است.

داریوش آرمان افزود: کشور از پزشکان، متخصصین و جراحان برجسته و صاحب نام دنیا برخوردار است و بیماران کلیوی از نظر دسترسی به پزشک ومتخصص مشکل چندانی ندارند اما متاسفانه مشکلات دارویی و درمانی و هزینه‌های بسیار سنگین این بیماری باعث می‌شود تعداد قابل‌توجهی از بیماران در تهیه دارو و درمان با مشکلات زیادی مواجه شوند و طول عمر آنها کاهش یابد.

او تاکید کرد:متاسفانه مشکل اصلی اغلب بیماران مربوط به شرایط پس از پیوند کلیه است.بخشی از این بیماران به‌دلیل مشکلات اقتصادی و مالی موفق به تهیه و مصرف داروها نمی شوند و متاسفانه فوت می‌کنند.

در این میان بیماران سرطانی هم مشکلات زیادی داشتند و دارند که هنوز بر طرف نشده است.

جزییات بسته حمایت مالی از بیماران خاص

در این میان اما، به تازگی معاون درمان وزیر بهداشت جزییات بسته حمایت مالی از بیماران خاص و صعب‌العلاج را تشریح و برنامه‌های وزارت بهداشت برای استاندارد کردن ارایه خدمات شیمی درمانی در بخش دولتی و خصوصی را توضیح داده است.

دکتر محمدآقاجانی درباره بسته خدمتی حمایت مالی از بیماران صعب العلاج و نیازمند در قالب اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: بخشی از خدمات مربوط به بیماران خاص و صعب‌العلاج در قالب خدماتی که در بسته کاهش فرانشیز پیش بینی کرده بودیم، اتفاق افتاده است.

وی افزود: البته خدمات به این بیماران بسیار گسترده است؛ یعنی بیماران خاص و صعب‌العلاج از جمله بیماران مبتلا به سرطان در مراجعه به بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور مورد حمایت کامل قرار گرفتند و از کسانی که از طریق نظام ارجاع به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند تنها سه درصد هزینه اخذ می‌شود و کسانی هم که خارج از نظام ارجاع می‌آیند تنها 6 درصد از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند. این خدمات انواع اقدامات درمان سرطان اعم از درمان‌های دارویی سرطان، درمان‌های جراحی سرطان و پرتو درمانی که سه بخش اصلی درمان سرطان را تشکیل می‌دهند را شامل می‌شود.

آقاجانی ادامه داد: در مورد داروهایی که از خارج بیمارستان و به صورت سرپایی باید تهیه شوند نیز باید گفت که خوشبختانه سازمان غذا و دارو و در مجموع وزارت بهداشت حمایت‌های خوبی را از داروهای سرطانی به عمل آورده و در قالب اعتباراتی که برای یارانه دارو در اختیار داشته، این اعتبارات را به سازمان‌های بیمه‌گر اختصاص داده و سازمان‌های بیمه نیز براساس این اعتبارات، حمایت‌های ارزنده‌ای را از این بیماران انجام داده‌اند. بر این اساس عمده این هزینه‌ها توسط سازمان‌های بیمه‌گر که بخشی با منابع خودشان و بخشی با منابع وزارت بهداشت است، پوشش داده می‌شود.

وی گفت: تقریبا تمام داروهای سرطانی و تمام داروهای بیماران خاص در حال حاضر در همه شهرهای کشور در اختیار است و حمایت‌ها نیز خدمات بستری و سرپایی را شامل می‌شود. اما برای گسترش این خدمات وزارت بهداشت برنامه‌های جدیدتری دارد. در روزهای آینده شاهد اعلام بسته‌های حمایتی جدید برای حمایت از بیماران سرطانی در قالب حمایت از داروهای آنها و شیمی درمانی مورد نیاز آنها خواهیم بود که البته باید اعتبارات آن فراهم شود.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: برای زیر ساخت‌های ارائه خدمات نیز وزارت بهداشت برنامه‌های خوبی دارد که در طی هفته‌های آینده این اقدامات هم اعلام می‌شود.

وی در عین حال بر اهمیت استانداردسازی خدمات شیمی درمانی و ارائه داروهای شیمی ‌درمانی در بیمارستان‌ها تاکید کرد و گفت: داروی شیمی درمانی دارویی نیست که مردم بتوانند آن را از داروخانه خریداری کرده و مثل داروی سرماخوردگی جابجا کنند. این داروها ساینوتوکسید هستند؛ یعنی می‌توانند بر سلول اثر مخرب داشته باشند و اصلا داروی عادی سرپایی که بتوان در داروخانه به شکل سرپایی به بیمار عرضه کرد، نیستند. در همه جای دنیا نیز به همین شکل است.

آقاجانی افزود: این داروها باید در قالب مراکز درمانی عرضه شوند. برنامه وزارت بهداشت این است که اولا مراکز شیمی درمانی را هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی استاندارد کند و همچنین داروها را در اختیار این مراکز قرار دهد تا دیگر مردم سرگردان در داروخانه‌ها به دنبال داروی شیمی درمانی نباشند. این امر موجب استاندارد شدن این خدمات، کم شدن هزینه‌ها، کاهش هزینه‌های مردم، کاهش هزینه‌های دولت و کنترل عوارض این داروها می‌شود.

در هر حال هر چند وزارت بهداشت نشان داده تلاش خود را برای سامان دادن بیماران خاص می کند اما هنوز وعده سازمان تامین اجتماعی اجرایی نشده است تا بلکه بخشی از مشکلات هزینه ای بیماران خاص حل شود هر چند مسئولین تامین اجتماعی می گویند این طرح در حال اجراست و ابلاغ شده است .
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: دارو+بیماران خاص+بسته حمایتی+امیرحسین موحدیان