زنگنه: در زمان بروز حوادث نفتی فرمانده میدان نداریم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۱
کد مطلب: 109490
 
وزیر نفت گفت: یکی از مشکلات ما در زمان بروز حوادث نفتی این است که فرمانده میدان نداریم
 بیژن زنگنه وزیر نفت در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۲۹ مرداد) پارلمان در جریان سوال علیرضا محجوب نماینده تهران درباره علت آتش‌سوزی‌های مکرر در پالایشگاه‌ها گفت: عمر استهلاک یک واحد پالایشگاهی حداقل ۳۰ سال است ما پالایشگاه‌هایی در کشور داریم که ۸۰ تا ۹۰ سال عمر کردند و منابع کافی برای نوسازی و بازسازی آن‌ها وجود ندارد.

وی افزود: در صنعت نفت با مواد سمی سر و کار داریم که استنشاق آن‌ها می‌تواند منجر به مرگ شود یا در مواردی کار با مواد در فشار بالا انجام می‌شود. نزدیک ۶ هزار جایگاه سوخت مایع و سی ان جی داریم و روزانه میلیون‌ها نفر برای دریافت خدمات به آن مراجعه می‌کنند. همچنین ۲۷ میلیون مشترک گاز داریم و مردم مرتب از گاز طبیعی استفاده می‌کنند.

وزیر نفت افزود: علاوه بر این ۶۰ واحد پتروشیمی بالادستی و ۱۰ پالایشگاه عظیم داریم و روزانه ۹۰ میلیون لیتر بنزین و ۸۰ میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌شود. این کار بزرگی است که در سطح خوب ایمنی انجام می‌شود.

زنگنه تصریح کرد: ادغام کار در وزارت تعاون که طیف وسیعی از فعالیت‌های متنوع اقتصادی به آن داده شده باعث شده توجه به ایمنی کار کم شود، مسئول قانونی حفاظت کار، وزارت کار است و تمام کارخانه‌های متعلق به وزارت نفت هم باید از سوی وزارت کار نظارت شود؛ البته وزارت نفت باید از منظر مالکیت نظارت کند، اما خصوصی‌سازی‌های بدون حساب و کتاب مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرده است.

وی ادامه داد:در هنگام خصوصی‌سازی سازوکار لازم برای نظارت پیش‌بینی نشده است، بعضی افراد در شرکت‌های پالایشی مسئولیت می‌گیرند که تخصص کافی ندارند و یا تعمیرات پالایشگاه و پتروشیمی را به تأخیر می‌اندازند، این‌ها باعث ایجاد خطر می‌شود، ابزار ما هم خوراک پالایشگاه است که اگر آن را قطع کنیم، خودمان متضرر می‌شویم، بنابراین قدرت حاکمه در دست وزارت کار و نه وزارت نفت است.

وزیر نفت تأکید کرد: پالایشگاه تهران متعلق به سهام عدالت است، بنده اخیرا به وزیر اقتصاد گفتم که خودتان سهام عدالت را اداره کنید، پالایشگاه تهران ۶۵ سال عمر کرده و واحد‌هایی است که ۸۰ تا ۹۰ سال عمر کردند در حالی که عمر استهلاک یک واحد پالایشگاهی حداکثر ۳۰ سال است.

زنگنه با بیان اینکه بسیاری از پالایشگاه‌ها مستهلک شدند و در تاسیسات جنوب هم ۱۰ مورد سوراخ شدن لوله داریم که منابعی برای بازسازی و نوسازی آن وجود دارد، گفت: عدم ایفای نقش موثر بیمه‌ها از جمله مشکلات در حوزه پالایشگاه‌هاست، در همه دنیا ایمنی را از طریق بیمه اعمال می‌کنند، اما بیمه‌های ما بر رفتار شرکت‌ها نظارت ندارند.

وی با بیان این‌که وقوع آتش‌سوزی‌های مهم در صنعت نفت، تکرار پذیری آن و ضریب شدت حوادث در سال‌های گذشته کاهش یافته است، افزود: تلاش ما این است که با انضباط، آموزش و ابلاغ استاندارد‌ها بتوانیم همچنان این حوادث را کاهش دهیم.

وزیر نفت: یکی از مشکلات دیگر این است که در زمان بروز حادثه ما فرمانده میدان نداریم، البته بعد از آتش‌سوزی بوعلی سینا تصمیم گرفتیم آموزش‌هایی در این زمینه بدهیم. همچنین در سال ۱۳۹۳ شورای عالی اچ اس‌ای در وزارت نفت به راه افتاد و با وزارت‌کار هم موافقت‌نامه‌ای امضا کردیم. ما پس از هر حادثه، بررسی‌هایی داریم، با متخلفان برخورد می‌کنیم، شخصا ساعت‌ها وقت گذاشتم و دستورالعمل‌های لازم را ابلاغ کردم.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: حوادث نفتی ، زنگنه ، فرمانده میدان ، وزیر نفت