معاون اردوغان، عبدالله گل را به خیانت متهم کرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب: 109468
 
حمزه داغ در یک سخنرانی رسمی، اعلام کرد که عبدالله گل، به آکپارتی خیانت کرده است.

به گزارش روزنامه جمهوریت، حمزه داغ معاون اردوغان در بخش تحقیقات و بهسازی حزب عدالت و توسعه، در یک سخنرانی رسمی در ازمیر و با حضور وزیر کشاورزی و چند مقام دیگر، یازدهمین رئیس جمهور ترکیه عبدالله گل را به خیانت متهم کرد.

داغ در سخنان خود، در مورد گل گفت: این معنی ندارد که شما در میدان مبارزه در کنار اردوغان باشی و بعدها به او خیانت کنی. در دوران انتخابات، همه ما بر این باور بودیم که ایشان بزرگ و پیشکسوت ما و از موسسین حزب عدالت و توسعه هستند و بهتر است سکوت کنیم، اما واقعاً این کار گل چه معنایی غیر از خیانت داشت؟ چرا او باید تلاش کند به عنوان نامزد مشترک حزب جمهوری خلق، حزب خوب و حزب دموکراتیک خلق‌ها، به عنوان رقیب اردوغان به میدان بیاید. بدون شک او به جنبش آکپارتی خیانت کرده و این تصمیم، معنایی جز خیانت نداشت.

تحلیلگران ترکیه بر این باورند که یکی از سناریوهای محتمل در مورد انتخابات ریاست جمهوری 2018 این بود که عبدالله گل، به عنوان نامزد مشترک تمام احزاب مخالف اردوغان به میدان بیاید، اما خانم مرال آکشنر، درخواست این احزاب را رد و اعلام کرد، با آن که برای گل احترام قائل است، اما ترجیح می‌دهد بر اساس قولی که به هوادارانش داده، شخصاً به عنوان نامزد به میدان بیاید.

با احتساب مجموع رای 47 درصدی مخالفین اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری، در صورت ورود گل به رقابت‌ها و به دست آوردن بخشی از آرای حزب عدالت و توسعه، احتمال کنار زدن اردوغان و رئیس جمهور شدن گل بالا بود. به همین خاطر، اردوغان نیز در این مورد احساس نگرانی کرده و بلنت آرنچ از اعضای قدیمی و از موسسین حزب را به دیدار با گل فرستاده و از او خواسته بود وارد رقابت نشود، اما گل تا روز آخر صبر کرد و پس از ورود خانم آکشنر به میدان رقابت‌ها، اعلام کرد که قصد نامزدی ندارد.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم