تحقیق و تفحص از سازمان راهداری کلید می‌خورد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۳
کد مطلب: 109439
 
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: به دنبال مشکلات کامیون‌داران مقرر شد اگر وزارت راه نتواند موفق عمل کند، تحقیق و تفحص از سازمان راهداری و سازمان‌هایی که در این رابطه مسئول هستند به ویژه در بخش کامیون‌ها انجام شود.
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: به دنبال مشکلات کامیون‌داران مقرر شد اگر وزارت راه نتواند موفق عمل کند، تحقیق و تفحص از سازمان راهداری و سازمان‌هایی که در این رابطه مسئول هستند به ویژه در بخش کامیون‌ها انجام شود.

سید ابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مردم یزد و نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست عصر دیروز کمیسیون متبوعش اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم این جلسه این بود که نمایندگان نسبت به مسائلی که مدنظرشان بود و باید کمیسیون به آن توجه می‌کرد را عنوان کردند.

وی افزود: هر کدام از اعضا مسائلی که از نظر آن‌ها مهم به نظر می‌رسید را مطرح کردند که یکی از آن‌ها موضوع نرخ بلیت هواپیما بود.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: مقرر شد ما هفته آینده از سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه و شهرسازی در کمیسیون دعوت کنیم تا این موضوع یعنی بحث تعرفه بلیت هواپیمایی را به تفصیل مورد بررسی قرار دهیم.

موسوی همچنین تصریح کرد: یکی دیگر از موارد مطروحه در نشست امروز وضعیت پیمانکاران برای پروژه‌های عمرانی کشور بود که نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در جلسه حضور داشتند و بر اساس گزارش ارائه‌شده هر سه ماه یک‌بار فهرست بها تهیه و ارائه می‌شود که فهرست بها تبدیل به بازه زمانی سه ماهه شده است.

وی ادامه داد: زمان مشخص برای این فهرست بها درواقع مشکلات صورت وضعیت‌ها را حل می‌کند.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به دیگر موارد مطرح‌شده از سوی نمایندگان در کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: یکی دیگر از این موارد وضعیت شهرداری‌ها در رابطه با حقوق کارکنان و کارگرانشان بود که به سختی پرداخت می‌کنند و یا پرداخت آن‌ها دچار عقب‌ماندگی شده است و در رابطه با این موضوع عنوان شد که ما بتوانیم در بودجه سال ۹۷ یک قسمت از پول‌ها یعنی عواید حاصل از مالیات بر ارزش افزوده را از شهرداری‌ها گرفتیم که پیشنهاد داده شد ما این موضوع را به شهرداری‌ها برگردانیم.

موسوی اضافه کرد: موضوع مسکن نیز از دیگر مواردی بود که در جلسه کمیسیون مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت و بر این اساس کمیسیون عمران درخواست داشت تا توجه بیشتری نسبت به وضعیت مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی صورت گیرد.

وی بر همین اساس اضافه کرد: طبق مباحث انجام‌شده درباره مسکن مقرر شد وزارت راه و شهرسازی پکیج و برنامه خود را به صورت صریح و روشن و مشخص‌تر ارائه کند تا بحث مسکن را بتوانیم پیش ببریم و بحرانی در این حوزه پیش رو نداشته باشیم.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس همچنین یادآور شد: همچنین بحث کامیون‌داران در جلسه مطرح شد که این موضوع بیان شد که اگر وزارت راه و شهرسازی نتواند در این حوزه موفقیت‌آمیز عمل کند، بحث تحقیق و تفحص از سازمان راهداری و سازمان‌هایی که در این رابطه مسئول هستند به ویژه در بخش کامیون‌ها انجام شود.

موسوی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: یکی دیگر از موارد مطرح‌شده بررسی قانون نظام مهندسی بود که جلسات آن به صورت مرتب برگزار می‌شود. این جلسه هم در ادامه همان جلسات بود. موارد مورد دغدغه در این خصوص مطرح شد.

وی ادامه داد: تصمیم‌گیری‌های لازم در این بخش صورت گرفت، همچنین در کمیسیون رأی‌گیری شد و هنوز این موضوع با توجه به اینکه چندین ماده دیگر آن ادامه دارد در جلسه آینده کمیسیون هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: یک بحث در کمیسیون عمران مطرح شده است که برای قبوض گاز مبالغی عنوان شده که بر اساس آن مصرف‌کننده مبلغی را بنا بر مصرف آن می‌دهد که این عوارض مربوط به نوسازی مدارس اختصاص می‌یابد که حدود ۲۰ درصد است.

موسوی افزود: این مبلغ برای سال‌های ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ حدوداً بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است که با توجه به اینکه در جلسه امروز در دیوان محاسبات حضور داشتند از دیوان محاسبات، شرکت گاز، سازمان نوسازی مدارس حضور داشتند و گزارش همه این اعداد ارائه شد.

وی یادآور شد: اختلاف نظری در این رابطه وجود داشت لذا مقرر شد هفته آینده عدد دقیق آن را دستگاه‌های مربوطه و نامبرده قرار شد این اختلاف حساب‌ها و فیش‌ها مورد بررسی بیشتری قرار گرفته و حل شود تا عدد آن مشخص شود؛ چراکه بر اساس گزارشات همه مبالغ موردنظر به سازمان نوسازی مدارس داده شده است، بنابراین قبل از فصل سرما باید نسبت به این مبلغ برای سیستم سرمایشی و گرمایشی مدارس اختصاص داده شده است، بنابراین تا آن زمان که فرصت هست یعنی قبل از شروع فصل زمستان باید از این پول سیستم گرمایشی مدارس اصلاح شود.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: از سازمان نوسازی مدارس خواستیم تا هفته سوم با توجه به اینکه مبالغ را چک می‌کنیم از آن طرف هم برنامه‌های خود را ارائه کنند تا در جریان عملکرد آن‌ها قرار گیریم تا بدانیم که چگونه این مبلغ را در مدارس کشور هزینه می‌کنند آن هم در راستای حل مسائل گرمایشی مدارس کشور.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: تحقیق و تفحص ، سازمان راهداری ، عوارض قبوض گاز ، نوسازی مدارس