توافق ترکیه و فرانسه برای اقدام علیه تحریم‌های آمریکا
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: 109344
 
وزرای دارایی فرانسه و ترکیه موافقت کردند تا اقدامات مشترکی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه آنکارا انجام دهند.
 به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت دارایی ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: وزیر دارایی ترکیه و همتای فرانسوی وی روز جمعه در گفتگویی تلفنی توافق کردند تا اقدامات مشترکی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه آنکارا اتخاذ کنند.

بر اساس این گزارش در بیانیه وزارت دارایی ترکیه آمده است: برات آلبیرق وزیر دارایی ترکیه و برونو مایر وزیر دارایی فرانسه درباره همکاری اقتصادی مذاکره کردند.

دو طرف موافقت کردند تا همکاری‌های دوجانبه اقتصادی و مالی را ارتقا دهند. قرار است هیئت‌های دو کشور ۲۷ اوت یعنی ۹ روز دیگر در پاریس با یکدیگر دیدار کنند.

وزیر دارایی ترکیه همچنین از همتای خود و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به خاطر حمایت از آنکارا تشکر کرده است.

روابط آمریکا و ترکیه به خاطر مخالفت آنکارا با آزادی آندرو برانسون کشیش آمریکایی به شدت متشنج شده است.

دستگاه قضایی ترکیه، کشیش برانسون را اتهام همکاری با گروه تروریستی گولن و دست داشتن در توطئه کودتای ناکام دو سال پیش ترکیه، بازداشت و تحت تعقیب قضایی قرار داده و با درخواست وی برای لغو پیگرد قضایی و آزاد کردنش مخالفت کرده است.

کاخ سفید تصمیم ترکیه برای دو برابر کردن تعرفه واردات خودرو، سیگار و تجهیزات الکترونیکی از آمریکا را محکوم کرده و آن را اقدامی در مسیر نادرست ارزیابی نموده است.

ترکیه این اقدام را در واکنش به آنچه که "حمله آمریکا به اقتصادش" توصیف کرده، انجام داده است. ایالات متحده تعرفه واردات علیه فولاد و آلومینیوم ترکیه را طی هفته گذشته دو برابر کرده است. این مساله موجب کاهش شدید ارزش لیره ترکیه شده است.

دولت ترامپ پیش از این دو وزیر دولت ترکیه را نیز تحریم کرده است تا فشار‌ها برای آزادی برانسون را افزایش دهد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: ترکیه ، فرانسه ، تحریم