نرخ تورم را سیاست‌های اقتصادی تعیین می‌کند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب: 109322
 
استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: به نظر می‌رسد که جمع‌بندی دولت و بانک‌مرکزی با توجه به خصلت سیاست‌گذاری کمی زمان‌بر باشد، از همین روی انتظار اتخاذ سیاست اقتصادی متناسب با تورم در کوتاه‌مدت وجود ندارد، اما امیدواریم در ۲ یا ۳ ماه آینده به جمع‌بندی نهایی رسیده و سیاست لازم را اجرا کنند تا از اواخر پاییز اقدام به کنترل تورم شود.
تیمور رحمانی در مورد نرخ تورم در ماه‌های پیش رو گفت: به طور یقین شاهد رشد نرخ تورم در ماه‌های آینده خواهیم بود، البته نرخ آن بسته به سیاست‌های اعمال شده می‌تواند متفاوت باشد. پس اینکه نرخ تورم ۲۰ درصد باشد یا ۵۰ درصد، سیاست‌های اقتصادی آن را تعیین خواهد کرد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد که جمع‌بندی دولت و بانک‌مرکزی با توجه به خصلت سیاست‌گذاری کمی زمان‌بر باشد، از همین روی انتظار اتخاذ سیاست اقتصادی متناسب با آن در کوتاه‌مدت وجود ندارد، اما امیدواریم در ۲ یا ۳ ماه آینده به جمع‌بندی نهایی رسیده و سیاست لازم را اجرا کنند تا از اواخر پاییز اقدام به کنترل تورم شود.

این استاد دانشگاه تهران در مورد افزایش نرخ تورم تولیدکننده و تورم ۱۶ درصدی زیربخش صنعت گفت: نرخ تورم تولیدکننده مدت‌ها است که روند صعودی دارد و موضوع تازه‌ای نیست و این را اعلام می‌کند که تورم مصرف کننده نیز همین مسیر را طی خواهد کرد. اما اینکه زیربخش صنعت نرخ بالا را دارد تقریبا طبیعی است و تنها مختص ایران نیست، به نوعی در کل جهان شاهد افزایش قیمت محصولات پایه هستیم و ایران نیز از این روند جدا نیست.

رحمانی استفاده از سیاست کوپنی در شرایط تحریمی را بعید دانست و افزود: امیدواریم که مجبور به استفاده از این سیاست نشویم و انتظار می‌رود که دولت مشکل تامین کالا‌های اساسی مردم را برطرف کند. متاسفانه در این میان شبکه توزیع کشور اشکالات و ناکارایی‌هایی دارد که در شرایط تحریم، محددیت و سوءاستفاده تشدید می‌شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایلنا
کلمات کليدی: تورم ، اقتصاد ، دلار ، ارز