چرا آمریکا وارد جنگ با ایران نمی‌شود؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: 109305
 
اما چرا جنگی رخ نخواهد داد و چرا آمریکا در جنگ با ایران متضرر می‌شود. جواب این سؤال را می‌توان در آمار‌های آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (THE CIA WORD FACTBOOK) درباره ایران که وظیفه جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات درباره حکومت‌ها، شرکت‌ها و افراد خارجی و گزارش این اطلاعات به دولت آمریکا را دارد، جست‌وجو کرد.
رهبر معظم انقلاب در دیدار با اقشار مختلف مردم با اشاره رفتار مقامات آمریکایی و اینکه درصددند با اشاره و کنایه، «شبح جنگ» را ایجاد و بزرگ کنند تا ملت ایران یا ترسو‌ها را بترسانند خطاب به ملت ایران تأکید کردند: بدانند جنگی رخ نخواهد داد چراکه ما مثل گذشته هیچ‌وقت شروع‌کننده جنگ نخواهیم بود و آمریکایی‌ها هم حمله را آغاز نمی‌کنند، چون می‌دانند که صددرصد به ضررشان تمام خواهد شد، زیرا جمهوری اسلامی و ملت ایران ثابت کرده‌اند به هر متعرّضی، ضربه بزرگ‌تری وارد خواهد کرد.».

اما چرا جنگی رخ نخواهد داد و چرا آمریکا در جنگ با ایران متضرر می‌شود. جواب این سؤال را می‌توان در آمار‌های آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (THE CIA WORD FACTBOOK) درباره ایران که وظیفه جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات درباره حکومت‌ها، شرکت‌ها و افراد خارجی و گزارش این اطلاعات به دولت آمریکا را دارد، جست‌وجو کرد.
سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) به مثابه بازوی اطلاعاتی دولت آمریکا عمل می‌کند و یکی از سازمان‌های مسوول فراهم آوردن اطلاعات در زمینه امنیت ملی برای سیاست‌گذاران این کشور است.


ترامپ در ماه ژانویه در مصاحبه‌ای خطاب به آژانس اطلاعات مرکزی CIA گفته بود: «من دوست‌تان دارم... من به شما احترام می‌گذارم. شما فعالیت بسیار پراهمیتی را به عهده دارید. ما بار دیگر پیروز خواهیم شد و شما به فعالیت‌های خود ادامه خواهید داد.»


این سازمان بر طبق اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کند، عملیات سری و شبه‌نظامی را هدایت و از طریق یک بخش فعالیت‌های ویژه در عرصه سیاست خارجی به انجام عملیات می‌پردازد؛ که عملیات آژاکس را هم در کارنامه خود دارد. کودتای ۲۸ مرداد (عملیات آژاکس) در ایران با طرح و حمایت مالی و اجرایی سی‌آی‌ای، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا بر ضد دولت دکتر محمد مصدق در ۲۹ مردادماه ۱۳۳۲ (۱۹ اوت ۱۹۵۳) رخ داد.


اما جالب است بدانید همین «tactbook جهانی» در گزارش خردادماه ۹۷ خوب وضعیت امروز ایران را این‌گونه تشریح کرده است:


ایران رتبه هجدهم اقتصاد دنیا را دارد.
ایران رتبه هفتم تولید کتاب در جهان را دارد.
ایران رتبه دهم نرخ رشد تولیدات صنعتی را دارد.
ایران رتبه یازدهم کاربر‌های اینترنتی در جهان را دارد.
ایران رتبه دوازدهم در تعداد ارتباطات تلفنی در جهان را دارد.
ایران رتبه چهاردهم در تعداد روزنامه و نشریه روزانه در جهان را دارد.
ایران رتبه هشتم در تعداد روزنامه و نشریه فصلی در جهان را دارد.
ایران رتبه چهارم در بالاترین مازاد بودجه در جهان را دارد.
ایران رتبه چهارم در مازاد تجارت خارجی در جهان را دارد.
ایران رتبه دوم در بهترین عملکرد بازار بورس در جهان را دارد.
ایران رتبه پنجم در زمینه میزان اشتغال زنان در جهان را دارد.
ایران رتبه ششم در پس‌انداز در مقایسه با تولید ناخالص ملی در جهان را دارد.
ایران رتبه هفتم انتشار کتاب در جهان را دارد.
ایران رتبه نخست در تعداد دانشجویان دختر در جهان را دارد.
ایران رتبه هشتم در تعداد دانشجویان دانشگاهی در جهان را دارد
ایران رتبه سوم در داشتن بزرگترین دانشگاه‌ها در جهان را دارد.
ایران رتبه نوزدهم در بودجه آموزشی در جهان را دارد.
ایران رتبه نخست در رشد علمی و تحقیقاتی در جهان را دارد.
ایران رتبه بیست و سوم حضور بانوان در هیأت دولت در جهان را دارد.
ایران رتبه ششم در تولید انرژی در جهان را دارد.
ایران رتبه سوم در قیمت بنزین ارزان در جهان را دارد.
ایران رتبه نخست در قدیمی‌ترین دولت در جهان را دارد.
ایران رتبه نخست در تعداد اتومبیل گازسوز در جهان را دارد.
ایران رتبه دوازدهم در تولید اتومبیل در جهان را دارد.
ایران رتبه پنجم در تولید سیمان در جهان را دارد.
ایران رتبه نخست در زمینه تعداد قربانیان سلاح شیمیایی در جهان را دارد.


این سازمان که مهم‌ترین وظیفه‌اش گرد‌آوری و تحلیل اطلاعات درباره دولت‌های خارجی، شرکت‌ها و افراد جهت ارائه مشاوره به سیاست‌گذاران دولتی است وقتی چنین آماری از وضعیت داخلی ایران به‌دست می‌آورد، قطعاً هیچ‌گاه گزینه جنگ را به دولتمردان خود توصیه نمی‌کند. امروز آمریکا به خوبی می‌داند که هزینه حمله به ایران بسیار سنگین‌تر از سودی است که از آن این کشور می‌شود و به‌همین دلیل هم هست که این کشور ترجیح می‌دهد وارد درگیری با ایران نشود. هرچند که در حوزه نرم، جنگ همه‌جانبه و وسیعی را علیه ایران در پیش گرفته است.


همچنانکه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها، مهم‌ترین راهبرد دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران را جنگ نرم با ادبیات مختلف همچون تهاجم فرهنگی، یورش فرهنگی، ناتوانی فرهنگی، جنگ نرم، و در نهایت مسأله نفوذ فرهنگی، سیاسی و فکری معرفی کرده‌اند؛ بنابراین می‌توان جنگ نرم و توطئه نفوذ را مجموعه اقدامات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی غیرخشونت‌آمیز با هدف تغییر رفتار و در نهایت براندازی نظام سیاسی مورد نظر دانست. همچنانکه دونالد ترامپ تا کنون بار‌ها اعلام کرده است که دولت او مشغول بازنگری در سیاست‌این کشور در قبال جمهوری اسلامی است. ترامپ در ضمن عنوان کرده که شماری از کارشناسان مسائل ایران در حال حاضر مشغول تدقیق و تدوین سیاست این کشور در قبال ایران هستند.

طرح سیاست براندازی
در همان روز‌های نخست پس از آغاز رسمی کار دونالد ترامپ، مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی «بنیاد دفاع از دموکراسی» و یکی از کارشناسان اصلی آمریکا در زمینه تحریم‌های اقتصادی ایران چکیده نظریات خود پیرامون سیاست صحیح در قبال ایران را در هفت صفحه در اختیار کاخ سفید قرار می‌دهد.


محور اصلی نظریات مارک دوبوویتز «دامن زدن به ناآرامی‌ها با هدف ایجاد یک ایران آزاد و دموکراتیک» است. دوبوویتز معتقد است که ساختار سیاسی ایران از چنان ویژگی‌ای برخوردار است که بتوان آن را ناپایدار و بحرانی کرد و از این طریق به هدف تغییر رژیم دست یافت.

به‌کارگیری الگوی لهستان برای ایران
شماری از سناتور‌های آمریکا، از جمله تام کاتن نیز، یگانه راه مقابله با تهدیدات اتمی ایران و همچنین پشتیبانی مالی و نظامی این کشور از تروریسم را در سرنگونی حکومت ایران می‌دانند. موافقان تغییر رژیم در ایران به سیاست‌های دولت آمریکا در دوره زمامداری ریگان و دوران جنگ سرد اشاره می‌کنند و معتقد هستند که تکرار همان سیاست‌ها می‌تواند منجر به تضعیف دولت اسلامی در ایران شود. از آن جمله حمایت‌های ریگان از جنبش همبستگی لهستان و حمایت مالی آمریکا از کلیسای کاتولیک آن کشور را الگویی برای تضعیف دولت ایران ارزیابی می‌کنند. به باور آنها، نظر به چند پارگی قومی، مذهبی و فرهنگی در ایران، دولت آمریکا می‌تواند با حمایت از اقلیت‌ها در این کشور، دولت مرکزی را به چالش بکشد.


حال که دشمن می‌داند جنگ نظامی و سخت با ایران برایش هزینه دارد چراکه ایران کشور ضعیفی نیست که با چند موشک از پای دربیاید راه‌های دیگر را برای ضربه به نظام در پیش گرفته‌اند. راه‌هایی که مقابله و مبارزه با آن قطعاً آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر از جنگ سخت خواهد بود و این راه مقابله نیز در سایه همت مسوولان، مدیریت صحیح جامعه در تمامی حوزه‌ها تلاش برای حفظ وحدت بین ملت، سازمان‌ها و نهادهاست.

Share/Save/Bookmark
مرجع : صبح نو
کلمات کليدی: بازار بورس ، آمریکا ، جنگ ایران