اقدام تلافی‌جویانه آنکارا علیه واشنگتن
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
کد مطلب: 109279
 
وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد: تعرفه واردات ۲۲ محصول آمریکایی را به دو برابر افزایش داده‌ایم. از شرکت‌های ترک در مقابل اقدامات نا به حق آمریکا علیه آن‌ها حمایت خواهیم کرد و اگر لازم باشد پاسخ لازم به این کشور را خواهیم داد.
«روحسار پکجان» وزیر تجارت ترکیه در رابطه با اقدام تلافی‌جویانه آنکارا در افزایش تعرفه واردات محصولات آمریکایی به ترکیه بیانیه صادر کرد.

پکجان اعلام کرد: تعرفه واردات ۲۲ محصول آمریکایی را به دو برابر افزایش داده‌ایم و بدین ترتیب در مقابل تحریم‌های واشنگتن علیه کشورمان، ۵۳۳ میلیون دلار به تعرفه واردات محصولات آمریکایی به ترکیه اضافه کردیم.

بیانیه وزیر تجارت ترکیه به شرح زیر است:

اختلاف دیدگاه‌های سیاسی باید از موضوعات اقتصادی جدا در نظر گرفته شود. لیر ترک تأثیرات منفی از اختلافات سیاسی دریافت کرد، اما این وضعیت موقت است و ثابت نخواهد ماند. ترکیه کشوری است که پتانسیل رشد اقتصادی بالایی دارد. حملات اقتصادی علیه کشورمان را به طور مؤثری دفع می‌کنیم. تعرفه واردات ۲۲ محصول آمریکایی را به دو برابر افزایش دادیم و بدین ترتیب در مقابل تحریم‌های واشنگتن علیه کشورمان، ۵۳۳ میلیون دلار به تعرفه واردات محصولات آمریکایی به ترکیه اضافه کردیم. از شرکت‌های ترک در مقابل اقدامات نا به حق آمریکا علیه آن‌ها حمایت خواهیم کرد و اگر لازم باشد پاسخ لازم به این کشور را خواهیم داد. واشنگتن با افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم به این کشور، به تاجران آمریکایی هم ضربه زده است. آمریکا یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ترکیه است، اما تنها شریک ما نیست. ترکیه شرکا و بازار‌های جایگزین دیگر هم دارد.

لازم به ذکر است که بر اساس اطلاعاتی که وزارت تجارت ترکیه ارائه کرده است، آمریکا با ۱.۵ تریلیون دلار صادرات، پس از چین به عنوان دومین کشور صادرکننده جهان محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۷ بیشترین صادرات آمریکا به ترتیب به کشور‌های کانادا، مکزیک، چین، ژاپن و انگلیس انجام گرفته است. ترکیه با واردات ۹.۸ میلیارد دلاری از آمریکا در رتبه ۲۸ اُم از این لیست قرار دارد.

گفتنی است مهم‌ترین محصولات آمریکایی که دولت ترکیه تعرفه‌های آن‌ها را افزایش داده است، عبارت‌اند از: خشکبار ۲۰ درصد، برنج ۵۰ درصد، مشروبات الکی با درصد الکل ۸۰ درصد به پایین ۱۴۰ درصد، محصولات توتون ۶۰ درصد، خودرو‌های سواری ۱۲۰ درصد، زغال‌سنگ ۱۳.۷ درصد، لوازم آرایشی و بهداشتی ۶۰ درصد، محصولات پلاستیکی ۶۰ درصد.

Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: ترکیه ، تعرفه واردات ، محصولات آمریکایی