واکنش دادستان کل به نامه ۶ وزیر برای رفع فیلترینگ
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: 109235
 
حجت الاسلام منتظری گفت: وقتی ما یک شبکه اجتماعی را فیلتر می‌کنیم، می‌بینیم که برخی وزرا صدایشان در می‌آید.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در همایش مقابله با جرائم مالی در فضای مجازی که امروز (چهارشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: خداوند نعمتی که به مردم می‌دهد را پس نمی‌گیرد، مگر اینکه خود بندگان آن را از بین ببرند. خداوند انسان را آفریند و وسائل سیر در مسیر الهی را برای مهیا کرد و مسیر را هم نشان داد و فرمود: خودتان مسیر را انتخاب کنید. خداوند در قرآن فرموده است که اگر مردم ایمان بیاورند در‌های نعمت را به روی آن‌ها باز می‌کنیم.

وی افزود: امروز در جامعه ما آسیب‌های فراوانی وجود دارد و باید به آن‌ها رسیدگی کنیم. رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی مورد توجه ویژه مقام معظم رهبری است و هر چند ماه یک بار نهاد‌های مربوطه را می‌خواهد که گزارش کار ارائه دهد. البته رسیدگی به آسیب‌ها فقط برعهده قوه قضاییه نیست و قوه مجریه و نهاد‌های دیگر هم نقش دارند.

دادستان کل کشور اظهار داشت: امروز استفاده از فضای مجازی و فناوری‌های نوین یکی از امور بسیار مهم است و لازم است ما خود را به روز رسانی کنیم و از متخصصان کمک بگیریم و آن‌ها هم وظیفه دارند راه‌های ایجاد جرائم در این فضا را فرابگیرند، اما متاسفانه ما عقب هستیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری اشراف کاملی بر فضای مجازی دارند و از سال‌ها قبل دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را دادند. سال گذشته نیز جلسه حضوری با مقام معظم رهبری در این شورا داشتیم.

دادستان کل کشور کفت: ما باید بهتر در شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی کار قوی می‌کردیم، اما آنچنان که باید کار نشده و جایی که باید اراده کافی وجود داشته باشد نیست.

دادستان کل کشور افزود: مقام معظم رهبری بر تشکیل مرکز ملی فضای مجازی و ایجاد شبکه‌های اجتماعی بومی تاکید کردند؛ ما ملت عقب مانده‌ای در علوم و فناوری نیستیم که نتوانیم شبکه‌ها و پیام رسان داخلی نداشته باشیم. جوانان ما می‌تواند کشور را از این بلای فضای مجازی نجات دهند البته اگر به آن‌ها فرصت دهیم، اما متاسفانه مدیران مربوطه در تصمیم‌های خود عزم و جزم ندارند.

وی گفت: وقتی ما شبکه‌های مجازی را زمانی که در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فیلتر می‌کنیم می‌بینیم که آقایان صدایشان در می‌آیند و ۶ وزیر به ما نامه می‌نویسند که فیلتر فلان شبکه اجتماعی برداشته شود و من را به جلساتی برای این منظور دعوت می‌کنند؛ من در جلسات شرکت نمی‌کنم، زیرا می‌دانم که شریک گناه می‌شوم.

دادستان کل کشور گفت: به گفته مقام معظم رهبری، فضای مجازی دارای ۲ فرصت و یک تهدید است که ما باید از فرصت‌های آن استفاده کنیم.

وی گفت: من به عنوان مدعی العموم به آقای فیروز آبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی می‌گویم اکثر مردم کشور ما مسلمان هستند و اکثریت مردم با وجود مشکلات اقتصادی به پای نظام ایستاده اند و در کنار آن مطالباتی دارند که ما به عنوان مسئول باید به آن‌ها پاسخ دهیم.

وی گفت: یکی از نشانه‌های پایبندی مردم به نظام این است که دشمن در ماه‌های گذشته خواسته کشور را متشنج کند، اما از ۸۰ میلیون نفر جمعیت کشور ۵ هزار نفر هم به ندای آن‌ها پاسخ ندادند.

وی گفت: بنده به عنون مدعی العموم مطالبه می‌کنم که فضای مجازی باید کنترل شود. ما هیچ گاه نمی‌خواهیم فضای مجازی را ببندیم که آقایان این حرف‌ها را می‌زنند. ما می‌گوییم این فضای مجازی را که یک اتوبان باز است را باید از آسیب‌ها مصون کنیم.

وی گفت: من و دادستان‌ها وظیفه داریم که باید با جرایم فضای مجازی مبارزه کنیم و مبارزه باید برابر زمان باشد. با سلاح و اسلحه نمی‌توان به مقابله با ویروس‌های بیولوژیک برویم. با خشونت و رفتار‌های غیر اخلاقی و شرعی و بگیر و ببند نمی‌توان با جرایم فضای مجازی مقابله کرد.

وی افزود: شبکه ملی اطلاعات می‌تواند در کاهش جرایم در فضای مجازی راه گشا باشد.

منتظری گفت: همه نهاد‌های مسئول باید برای رسیدگی به آسیب‌های فضای مجازی کمر همت ببندند.

دادستان کل کشور افزود: قرار بود تا پایان سال گذشته پیام رسان‌های داخلی کشور راه اندازی شوند که محقق نشد و وعده دادند که در اردیبهشت و خرداد محقق می‌شود که هنوز هم عملیاتی نشده و حالا گفته اند که تا پایان شهریور عملیاتی می‌شود.

دادستان کل کشور گفت: بدترین گناه مالی ربا است و خداوند از آن به جنگ با خدا نام برده است. دومین گناه قمار است و ما نباید اجازه دهیم که فضای مجازی به قمارخانه تبدیل شود و سومین جرم در فضای مجازی کلاهبرداری است. در شبکه‌های مجازی به شیطنت آمیزترین روش‌ها از مردم کلاهبرداری می‌کنند.

دادستان کل کشور گفت: سرقت و اکل مال به باطل جرائم دیگری است که در فضای مجازی رخ می‌دهد و وظیفه بانک مرکزی و شورای عالی فضای مجازی است که به آن‌ها رسیدگی کنند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: فیلترینگ ، دادستان کل ، فضای مجازی