چرا ادلب مهم است؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب: 109228
 
در اغلب روزنامه‌­های ترکیه، شاهد رشد افکار ضدآمریکایی و انتشار صدها یادداشت و مقاله در خصوص سیاست­های اقتصادی آمریکا هستیم.
ستون­ نویس­‌های روزنامه­‌های ترکیه که در زبان ترکیه از آنان به عنوان «گوشه نویس» یاد می­‌شود، نقش مهمی در هدایت افکار عمومی ترکیه و بالا رفتن میزان محبوبیت و فروش روزنامه­‌های این کشور دارند. تسنیم هر هفته دو بار، گزیده­‌هایی از مهم­ترین ستون­های روزنامه­‌های ترکیه را به خوانندگان خود ارائه می­‌دهد.

خطرات دلار برای امنیت جهان

عبدالله مراد اوغلو/ینی شفق

گذشته از امنیت داخل کشورها و ملل، امنیت کره­‌ای که در آن زندگی می­‌کنیم، از هر جهت برای همه ما اهمیت دارد. در سده بیستم در این جهان، دو جنگ بزرگ روی داد و چندین جنگ منطقه­‌ای کوچک و بزرگ. میلیون­ها نفر جان خود را از دست دادند و مجموع نتایج آن جنگ­‌ها، ما را با کشورها و دولت­های سیری ناپذیر امپریالیست روبرو کرده که به بیماری چاقی مفرط دچار شده­‌اند اما چشم و دل آنها سیر نمی­‌شود و مدام با حرص بیشتر به دنبال اهدافشان هستند.

در چنین جهانی است که دلار، به سلاح بزرگ آمریکا تبدیل شده و ترامپ، درست مانند کودکی که با دسته کنترل بازی­های کامپیوتری بازی کند، دکمه را می­‌فشارد و همه را دچار مشکل می­‌کند. چرا؟ چون سیستم اقتصادی نوین جهان بر اساس سیاست­‌های تسلیحاتی آمریکا پیش می­‌رود و آمریکا مانند دیوهای دهشتناک حکایات "دده قورقوت" به نظر می­‌رسد. ترامپ؛ به همه جهان، جنگ تجاری می­‌پراکند تا این دیو، زنده بماند. جنگ تجاری با ترکیه نیز یکی از مثال­‌های همین رفتار است.

سخنان ترامپ در مورد تحمیل مالیات­‌ها و تعرفه­‌های سنگین گمرکی بر فولاد و آلومینیوم ترکیه، این را به خاطرم آورد که جان کانالی وزیر خزانه­‌داری دولت ریچارد نیکسون، به متفقین آمریکا گفته بود: دلار، برای ما واحد پول است و برای شما واحد معضل!

مملکت دارد می­‌سوزد

حسن جمال/ پایگاه تحلیلی T24

من تازه از تعطیلات برگشته­‌ام. می­‌خواستم چیزهایی بنویسم در مورد دریاهای آبی، اما واقعیت این است که مملکت دارد می­‌سوزد. باید به یاد بیاوریم که سال میلادی جدید را در شرایطی آغاز کردیم که قیمت هر دلار آمریکا 3.7 لیره ترکیه بود و حالا این رقم به 7 لیره رسیده است. فقط توجه به همین نکته و تماشای خرد شدن واحد پول ملی ما، می­‌تواند عمق فاجعه را نشان دهد.

ترکیه چگونه به این نقطه رسید؟ ‌آیا همه چیز در یک لحظه روی داد؟ یا حرکت به سوی چنین وضعیتی، گام به گام و مرحله به مرحله بود؟ راهکار چیست؟ همه کسانی که ستون­‌های مرا می­‌خوانند، می­‌دانند نگاه و فکر من چیست و چه کسانی را مقصر می­‌دانم.

واقعاً می­‌خواستم پس از این تعطیلات طولانی، اعصابم همچنان آرام بماند، اما چنین چیزی ممکن نیست. برایم جالب است که حتی یکی از آن فعالان اقتصادی و صنعتی، که در نشست جناب داماد حضور داشتند، جرات نکرد بگوید: جناب وزیر! مملکت دارد می­‌سوزد. راهکار شما چیست؟

مراد آلبایراک وزیر مالی و دارایی و داماد رئیس جمهور، سخنرانی می­‌کرد و فعالان اقتصادی بزرگ ترکیه، مانند بلبلی که توت بخورد و منقارش به هم بچسبد، سکوت کرده و نگاهش می‌کردند.

سیاست خارجی ترکیه و مثلث نگرش ایدئولوژیک

اَرول مانیسالی/ جمهوریت

در سیاست خارجی و روابط خارجی ترکیه، تفاوت مهمی بین نگرش ایدیولوژیک و اقدامات عینی و فعلی وجود دارد. این تفاوت­ها گاهی به حدی می­‌رسد که می­‌بینیم هیچ ارتباطی بین نگرش ایدیولوژیک دولت و سیاست خارجی وجود ندارد. بگذارید اول از یک مثلث ایدیولوژیک صحبت کنم. بر این باورم که در سیاست خارجی ، سه نگرش و سه جبهه مختلف وجود دارد:

1.اسلام سیاسی.

2.لیبرالیسم غرب­گرا.

3.چپ ضدسرمایه­ داری.

آنچه می­‌بینیم، سه جبهه و سه رویکرد فکری و ایدیولوژیک متفاوت است. اما آنچه در نهادها و تصمیمات و اقدامات آنها می­‌بینیم، این واقعیت است که به خاطر منافع موقت، اهداف مشترکی بین آنها به وجود می­‌آید.

به عنوان مثال از 2002 میلای به این سو، می­‌بینیم که بین پیروان اسلام سیاسی و لیبرال­های غرب­گرا، همراهی و همکاری بسیار جدی در جریان است. این وسط، چپ­های ضد سرمایه‌داری، هیچ جایی برای خود پیدا نکرده­‌اند. جالب است که در نشست داووس 2018 در کمال تعجب همگان، چین از کاپیتالیسم جهانی حمایت کرد و در ضدیت و مخالفت با سیاست­های ترامپ، بر ضرورت تبعیت از الگوهای جهانی سرمایه، پافشاری کرد!

در ترکیه بین آن سه جبهه‌‌ای که برشمردیم، سه رویکرد دیگر در جریان است:

1.غرب­گراها.

2.آنهایی که مانند غرب­گراها عمل می­‌کنند.

3.اسلام­گرایان سیاسی.

غرب­گرایان در میدان عمل سیاسی با وجود گرایش­‌های آمریکایی، در انتخابات سال 2002 میلادی از حزب عدالت و توسعه حمایت کردند و سرمایه­‌داران را نیز دور خود جمع کردند و چنین چیزی حزب اردوغان را به اقتدار رساند.

چرا ادلب مهم است؟

اوغوز چلیک کُل/ حریت

ادلب، آخرین بخش مناطقی است که در مذاکرات آستانه به عنوان منطقه عاری از تنش اعلام شده و هنوز در دست مخالفین اسد است. حالا هر روز شاهد انتشار اخباری هستیم که نشان می­‌دهد دمشق به دنبال تدارک یک حمله بزرگ و تکمیل حاکمیت خود است. قطعاً اگر در ادلب جنگ بزرگی روی دهد، راه برای بحران­های انسانی بزرگ هموار شده و دوباره موج جدیدی از آوارگان سوری راهی ترکیه می­‌شوند.

پیش از آغاز بحران سوریه، جمعیت استان ادلب، یک میلیون و چهارصدهزار نفر بود، اما همه به آنجا گریختند و چنین تخمین زده می­‌شود که حالا 3 میلیون نفر در ادلب ساکن شده­‌اند که یک سوم این جمعیت را کودکان تشکیل می­‌دهند.

به همین خاطر، سازمان ملل در مورد جنگ در ادلب ابراز نگرانی کرده و اعلام شده که تعداد زیادی از غیرنظامیان در میدان کارزار، جان خود را از دست خواهند داد. سوریه به دنبال آن است تا به کمک ایران و روسیه و همچنین با همکاری نیروهای مسلح حزب اتحاد دموکراتیک کردها (PYD) کنترل ادلب را در دست بگیرد و در آستانه تدوین قانون اساسی جدید، از قدرت و ابتکار عمل بالاتری برخوردار باشد.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم