چرا برای عهدشکنی قابل پیش بینی ترامپ برنامه نداشتید؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۵
کد مطلب: 109192
 
رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران با بیان این که نود درصد تحلیل‌ها این بود که ترامپ عهدشکنی خواهد کرد، گفت: وقتی ما می‌دانیم که عملکرد او چه مشکلاتی ایجاد می‌کند، چرا یک برنامه یا چند برنامه برای مقابله با آن و مواردی مانند تحریم نفت طراحی نکردیم؟
 نجفی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با حضور در برنامه "تیتر امشب" از تمدید نخستین نمایشگاه «توانمندی‌های صنایع کوچک ایران» خبر داد و افزود: با استقبال چشمگیر صنعتگران و فعالان اقتصادی، این نمایشگاه یک روز دیگر تمدید شد و عزیزان می‌توانند با حضور در مصلای امام خمینی (ره) از جدیدترین توانمندی‌های واحد‌های صنعتی کوچک بازدید کنند.

نجفی ادامه داد: در این نمایشگاه ۱۴۰۰ واحد صنعتی از ۸۴ هزار واحد دارای پروانه حضور یافته اند و با اینکه این نمایشگاه تنها دو درصد آن‌ها را شامل می‌شود، اما گردهمایی آن‌ها کار بزرگی را نشان داد که همین واحد‌های کوچک با درکنار هم بودن، صورت داده اند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: هدف ما این بود که مردم از نزدیک توانمندی‌های تولید کنندگان داخلی را ببینند و صنعتگران نیز با همکاران خود و توان آن‌ها آشنا شوند.
ابوالفضل روغنی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران نیز با قدردانی از فعالیت‌های اینچنینی برای معرفی صنایع کوچک، تصریح کرد: یکی از عمده‌ترین مشکلات صنایع ما این است که تکلیف رویکرد‌های کلان روشن نیست.

روغنی افزود: ما هنوز نمی‌دانیم که حرکتمان باید به سمت بنگاه‌های بزرگ صنعتی باشد، یا در مسیر گسترش بنگاه‌های کوچک حرکت کنیم.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران با بیان اینکه تاکنون نتوانسته ایم از واحد‌های کوچک و متوسط بخوبی استفاده کنیم، ادامه داد: ما در دیپلماسی اقتصادی ضعیف عمل کرده ایم، اما با استفاده از شرکت‌های قدرتمند و مادر که می‌توانند واحد‌های متوسط و کوچک را بصورت خوشه‌ای و زنجیره وار، هماهنگ و راهبری کنند می‌توانیم ضعف‌های آن‌ها به ویژه در عرصه توزیع و صادرات رفع کنیم.
نجفی در تکمیل این مبحث اظهار داشت: این شرکت‌ها به نوعی همانند پیمانکار، وارد عرصه‌های صنعتی و اقتصادی شده و از توان تک تک واحد‌های کوچک برای پیشبرد اهداف استفاده می‌کنند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک اضافه کرد: این شرکت‌ها تمام زنجیره کار را از تأمین مواد اولیه گرفته تا صادرات انجام می‌دهند.
در ادامه برنامه تیتر امشب، روغنی با بیان اینکه صنعت ما در حال حاضر مظلوم است، تصریح کرد: صنعت ما امروز حال و روز خوشی ندارد و از سویی درگیر تحریم‌های ظالمانه است و از سوی دیگر با مشکلات مدیریتی در داخل مواجه است.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران افزود: مشکلات امروز کشور ناشی از مدیریت ضعیفی است که از قدیم وجود داشته و نمونه آن بی توجهی به اقتصاد مقاومتی است.

روغنی نداشتن استراتژی بلند مدت را از مشکلات بزرگ صنعتی و اقتصادی دانست و ادامه داد: به عنوان مثال وقتی مسئولان ما می‌گویند که برای هر چالشی برنامه و طرح داریم، باید بپرسیم که اگر این طرح‌ها درست عمل کرده اند، پس چرا اکنون با مشکلاتی مواجه شده ایم؟

این فعال اقتصادی با بیان اینکه کاش مدیریت صنعتی ما هماهنگ و بصورت جزیره‌ای عمل نمی‌شد، تصریح کرد: چالش‌هایی که امروز با آن مواجه هستیم ناشی از جزیره‌ای عمل کردن و نداشتن استراتژی کامل و جامع و بلند مدت است.
روغنی افزود: به عنوان مثال نود درصد تحلیل‌ها این بود که ترامپ عهدشکنی خواهد کرد، اما وقتی ما می‌دانیم که عملکرد او چه مشکلاتی ایجاد می‌کند، چرا یک برنامه یا چند برنامه برای مقابله با آن و مواردی مانند تحریم نفت طراحی نکردیم؟
رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران ادامه داد: وقتی ما می‌دانیم که مشکلات ارزی یا صادرات خواهیم داشت، چرا برای مقابله با آن‌ها برنامه ریزی نکردیم؟
روغنی با بیان اینکه بنگاه‌های کوچک اقتصادی توان و امکان بازاریابی خارجی ندارند، گفت: رفع چنین مشکلاتی از وظایف سازمان شهرک‌های صنعتی است و امیدواریم که طرح‌هایی که در این زمینه ارائه شده و در حال اجراست، به نتیجه مطلوب برسد و سال آینده، مسئولان در نمایشگاه بعدی از میزان صادرات بالا آمار بدهند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: عهد شکنی ، امریکا ، ترامپ