شوک نفتی تحریم‌ ایران به اقتصاد جهانی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵
کد مطلب: 109097
 
یک نشریه انگلیسی در گزارشی نوشت که شوک نفتی حاصل از تحریم نفت ایران خطری قریب الوقوع را برای اقتصاد جهانی ایجاد می‌کند.
روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارشی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تاثیرات آن بر اقتصادی جهانی نوشت: تحریم‌های آمریکا بازار به خوبی متوازن شده نفت را با بی نظمی بزرگی تهدید می کند و ظرفیت ذخایر نفتی را به سطحی خطرناک می رساند که اگر اشتباهی پیش بیاید، خطر اقتصادی بزرگی در پی خواهد داشت.

این گزارش افزود: تحلیل گران هشدار دادند که حرکت واشنگتن صادرات نفت ایران را تا نوامبر نصف خواهد کرد. این اقدام موجب می شود ذخایر احتیاطی جهان برای نخستین بار در دوران نفتی معاصر، به رقم صفر نزدیک شود.

تلگراف ادامه داد: این حاشیه امنیتی بسیار کوچکتر از حاشیه امنیتی در دو شوک نفتی سال 1979 و 2008 است و خطری قریب الوقوع را برای اقتصاد جهانی ایجاد می‌کند. «وستبک انرژی» هشدار داد هر گونه شوک و بحران ژئوپلتیک در این شرایط می تواند قیمت را تا اواسط سال آینده به 150 دلار یا بیشتر برساند.

این گزارش نوشت: برخورد با ایران در زمانی بسیار مهم برای بازارهای جهانی نفت اتفاق افتاده است. چهار سال اشباع بازار از نفت خام پایان یافته است و تولید ونزوئلا به سرعت رو به کاهش است. آسیب به خط لوله مانع از رشد تولید نفت شیل آمریکا از «پرمیان بیسین» در تگزاس تا اواخر سال 2019 شده است. هزینه کردن در اکتشاف و سرمایه گذاری در جریان افت قیمت نفت (از 2014 تا 2017) متوقف شد. در سال آینده که تولید نفت در میادین متداول به 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش می یابد، آثار تأخیری آن به حداکثر خود می رسد. شرکت های نفتی بزرگ جهان جایگزینی برای میادین رو به اتمام در نظر نگرفته اند. گلدمن ساکس گفت جهان به زودی با «بازار نفت بسیار مخاطره آمیز» روبرو خواهد شد که ذخایر احتیاطی باقیمانده اوپک را تمام می کند.

تلگراف افزود: هلیما کرافت از «بازارهای سرمایه آر بی سی» گفت اگر حکومت ایران تلافی جویی کند، آتشی بزرگ در منطقه به پا خواهد شد. احتمال این اتفاق بسیار زیاد است، زیرا دولت ترامپ برای تغییر حکومت در ایران از طریق به زانو درآوردن اقتصاد این کشور تلاش می کند. ممکن است ایرانی ها به نفتکش ها در تنگه هرمز حمله کنند. کرافت تمرین های نظامی هفته گذشته ایران را نشانه نبود اراده ای برای صلح در تندروهای سپاه پاسداران دانست. وی گفت بن بست خطرناک کنونی بیش از پیش تشدید خواهد شد.

بر اساس این گزارش، خانم کرافت گفت در صورت ناکامی اروپا در حفظ برجام، به احتمال زیاد ایران برنامه هسته ای خود را از سر می گیرد و رقابتی تسلیحاتی به راه می افتد.

تلگراف ادامه داد: پیش از این نیز 27 حمله موشکی از سوی حوثی های مورد حمایت ایران به عربستان سعودی صورت گرفته است. این حملات عبور نفتکش های عربستان سعودی از باب المندب را به خطر می اندازد. اروپا متعهد شده است در برابر تحریم های یک جانبه آمریکا مقاومت و از شرکت های خود برای تجارت با ایران حمایت کند. اما در واقعیت اتحادیه اروپا قدرتی ندارد و این واشنگتن است که بر نظام بانکداری جهان که بر دلار مبتنی است، سلطه دارد.

روزنامه انگلیسی نوشت: دونالد ترامپ تحریم های ایران را گزنده ترین تحریم ها خوانده و تهدید کرده است هر کس با ایران تجارت کند، اجازه تجارت با آمریکا را نخواهد داشت. وی در توییتی نوشت من به دنبال صلح جهانی هستم. چین در این زمینه برای آمریکا دردسرساز است و یک چهارم صادرات نفت ایران به این کشور می رود. اکنون که این کشور خود در جنگ تجاری با آمریکا است، چندان تمایلی به تسلیم در برابر فشار آمریکا ندارد.

این گزارش افزود: شورای تجارت چین کارشناسانی را برای کمک به شرکت ها برای رهایی از خطر تحریم های آمریکا برای تجارت با ایران به خدمت گرفته است. یکی از مقامات چین گفت کسی جرأت از دست دادن بازار آمریکا را ندارد.

تلگراف ادامه داد: در حال حاضر، بازار جهانی نفت از منابع کافی برخوردار است. قیمت نفت آمریکا کمتر از 70 دلار است که رشد ضعیف تر در چین و اروپا و اثر اطمینانی جنگ های تجاری آن را در این قیمت نگه داشته اند. اما شاید این آسودگی درست نباشد. ذخایر اوپک که در شوک ها مانع از ضربه ای شدید می شوند، در حال از دست رفتن اند. عربستان سعودی به حرف می تواند تولید خود را تا 2 میلیون بشکه در روز افزایش دهد. اما بسیاری این ادعا را باور نمی کنند و می گویند عربستان نمی تواند بیش از این نفت تولید کند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم