اردوغان: مردم ترکیه دلارهایشان را بفروشند و لیر بخرند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰
کد مطلب: 108984
 
رئیس جمهوری ترکیه از شهروندان کشورش خواست تا به منظور حمایت از پول ملی ترکیه طلا‌ها و دلار‌های خود را بفروشند. پس از تشدید تنش‌ها میان آمریکا و ترکیه ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرده است.
 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از شهروندان کشورش خواست تا به منظور حمایت از پول ملی ترکیه طلا‌ها و دلار‌های خود را بفروشند. پس از تشدید تنش‌ها میان آمریکا و ترکیه ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرده است.

به دلیل نگرانی‌ها از اعمال نفوذ اردوغان در سیاست‌های پولی بانک مرکزی ترکیه و همچنین تشدید تنش در روابط آنکارا و واشنگتن ارزش لیر ترکیه ماه هاست که در حال کاهش است.

روز جمعه ارزش لیر ترکیه در یک مقطع شاهد افت ۱۸ درصدی بود که بیشترین کاهش یک روزه از زمان بحران مالی ۲۰۰۱ ترکیه تاکنون به شمار می‌رود.

ارزش لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است. پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که وی مجوز افزایش تعرفه واردات از ترکیه را صادر کرده و تعرفه ۲۰ و ۵۰ درصدی بر آلومینیوم و فولاد این کشور وضع می‌کند، افت ارزش لیر به رقمی بی سابقه رسید.

ترامپ در توئیتر خود نوشت: «(لیر ترکیه) به شدت در برابر دلار قدرتمند ما در حال تضعیف است... روابط ما با ترکیه در حال حاضر خوب نیست.»

اردوغان در شهر بایبورت در شمال شرق ترکیه خطاب به مردم گفت: «اگر کسی هست که دلار یا طلا زیر بالش خود دارد، باید آن‌ها را به بانک‌های ما بدهد و به جایش لیره بگیرد. این یک جنگ ملی و میهنی است.»
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: ترکیه ، لیر ، دلار