رسانه آلمانی: به‌زودی شرکت‌های روسی و چینی جای اروپا را در ایران خواهند گرفت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
کد مطلب: 108968
 
یک رسانه آلمانی در مطلبی با اشاره به اینکه اروپا توانایی مقابله با تهدیدها و تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ندارد، نوشت: به زودی شرکت‌های روسی و چینی جای اروپا را در ایران خواهند گرفت.
"دویچه وله" آلمان در مطلبی نوشت: بخشی از تحریم‌های اقتصادی "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا علیه دشمن خود، یعنی ایران مجددا به جریان افتاده است. این تحریم‌ها باعث تضعیف بیشتر توان اقتصادی ایران خواهند شد. اتحادیه اروپا که در راستای نجات توافق هسته‌ای، در کنار دولتمردان ایران ایستاده است، توانایی مانع شدن از اجرای این تحریم‌ها را ندارد. قانونی که اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا پیش بینی کرده، مستقل از نیت خیر تصویب کنندگان، در عمل تاثیری بر تحریم‌ها و کاستن فشار ناشی از آن‌ها ندارد و نسخه‌ی جدیدی از قانونی است به نام "Blocking Statute" که اتحادیه اروپا سال 1996 در برابر تحریم‌های کوبا توسط آمریکا تصویب کرده بود.

درسال 1996 نیز آمریکا سیاست تحریمی خود را علیه کوبا برخلاف میل و بدون همراهی اروپا وضع کرده بود. اروپا با وضع آن قانون، در برابر سیاست آمریکا مقاومت کرد. در آن زمان، رئیس جمهوروقت آمریکا، بیل کلینتون ناگزیر به عقب‌نشینی شد و شرکت‌های اروپایی را از مجازات معاف کرد. از آن زمان البته مدت زیادی می‌گذرد و این بار موضوع بر سر بیل کلینتون نیست، بلکه سر نخ ماجرا دست "دونالد ترامپ" است که در تفرقه‌افکنی و منزوی کردن از ثبات قدم زیادی برخوردار است.

قدرت اروپا در برابر تحریم‌های ترامپ علیه ایران محدود است. در واقع، آن دسته از شرکت‌های اروپایی که تحریم‌های آمریکا را نقض کنندمجازات می شوند. افزون بر آن، هیچ کس نه می‌تواند و نه می‌خواهد شرکت‌های اروپایی را وادار کند با ایران همکاری اقتصادی کنند یا در ایران فعالیت اقتصادی داشته باشند.

آزادی عملکرد و انتخاب شرکت‌ها شامل حقوق بنیادینی است که اتحادیه اروپا نیز تمایلی به محدود کردن این حقوق ندارد. این شرکت‌ها امکان دیگری ندارند، آن‌ها چاره‌ای ندارند مگر به سود حضور در بازار آمریکا تصمیم بگیرند و به فعالیت‌های اقتصادی خود با ایران خاتمه دهند.

بسیاری از این شرکت‌های اروپایی خروج از ایران و پروژه‌های مشترک با این کشور را اعلام کرده‌اند، شرکت‌های دیگر نیز به‌زودی از این سیاست پیروی خواهند کرد. حتی "بانک سرمایه‌گذاری اروپا" که متعلق به اعضای اتحادیه اروپاست، اعلام کرده که حاضر به سرمایه‌گذاری و فعالیت مالی در ایران نیست. علت آن را واهمه از مجازات‌های آمریکا اعلام کرده‌اند.

این امکان که آن بخش از شرکت‌های اروپایی که در اثر مجازات‌های برخاسته از سیاست‌های تحریمی آمریکا زیان ببینند، می‌توانند به دادگاه‌های اروپا علیه دولت آمریکا شکایت کنند و خواستار جبران خسارت شوند نیز، بیشتر یک امکان نظری است تا یک راه حل عملی. هیچ نمونه مشابه تاریخی وجود ندارد که بتوان با رجوع به آن به صحت چنین امکانی باور آورد.

در آخرین مرحله، قاضیان دادگاه‌های اروپا می‌توانند مثلا دارایی‌های آمریکا را به منظور پرداخت خسارت بلوکه کنند. چنین کاری مخاطرات زیادی به همراه داشته و امری زمان‌بر و بسیار گران است. بدیهی است که بسیاری از شرکت‌ها از همان ابتدا از در گیر شدن به چنین ماجراجویی خودداری خواهند کرد.

اتحادیه اروپا با تصویب این قانون به آن امید بسته است که آمریکا به پیام سیاسی ان پی ببرد. اتحادیه اروپا مایل است به آمریکا نشان دهد که حاضر نیست در برابر سیاست خشن و یکطرفه واشنگتن کوتاه بیاید.

ابزارهایی که اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته‌ای با ایران در اختیار دارد، بسیار محدود هستند. قدرت این ابرقدرت اقتصادی، یعنی آمریکا، بیشتر از اتحادیه اروپا است. به‌زودی شاهد آن خواهیم بود که شرکت‌های روسی و چینی در معامله و همکاری با ایران، جای شرکت‌های اروپایی را خواهند گرفت که صحنه را ترک کرده‌اند. لبه‌ تیز تحریم‌ها و مجازات‌های آمریکا شرکت‌های روسی و چینی را چندان تهدید نمی‌کند، چون آن‌ها در بازار آمریکا از نقش کمتری برخوردارند.

 این رسانه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: در واقعیت امر، اتحادیه اروپا سیاست ایجاد بی‌ثباتی دولت ایران که از سوی دولت آمریکا دنبال می‌شود را سیاستی بسیار خطرناک می‌داند. این سیاست می‌تواند به سیاست خارجی ایران چهره‌ای خشن‌تر و تهاجمی‌تر بدهد. می‌تواند باعث آن بشود که حکومت ایران فعالیت‌های خود را برای تجهیز به سلاح‌های هسته‌ای از سر گیرد. و اگر نظام ایران متلاشی شود، به شکل‌گیری یک کانون جدید بی‌ثباتی در خاورمیانه بدل خواهد شد. بی‌‌ثباتی ناشی از ناکارآمدی سیاسی دولتی نظیر آنچه ما در عراق شاهد آن هستیم. حتی اگر تاکتیک خشن  ترامپ به ثمر بنشیند و رئیس جمهور ایران را به پای میز مذاکره بکشاند نیز، بسیار بعید است که ایران به خواست‌های حداکثری واشنگتن گردن نهد.

این اقدامات به تدریج باعث افزایش تردیدهای سیاستمداران اتحادیه اروپا و دیگر نقاط این قاره نسبت به سیاست‌های ترامپ شده است.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم