تنش عربستان و کانادا چهره واقعی آل سعود را آشکار کرد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
کد مطلب: 108946
 
پایگاه روزنامه «ایندیپندنت» در گزارشی به تنش اخیر میان عربستان سعودی و کانادا پرداخته و نوشت که این تنش چهره واقعی رژیم آل سعود را آشکار کرد.
 پایگاه روزنامه «ایندیپندنت» در گزارشی به تنش اخیر میان عربستان سعودی و کانادا پرداخته و نوشت که این تنش چهره واقعی رژیم آل سعود را آشکار کرد.

ایندیپندنت نوشته است: زمانی که سال ۲۰۱۵ محمد بن سلمان وعده برخی اصلاحات در عربستان سعودی را داد برخی در رسانه‌های غربی به تمجید او پرداخته و بر این عقیده بودند که بن سلمان شخصیتی است که وضعیت جامعه عربستان را بهبود می‌بخشد، اما آن‌ها هرگز فکر نمی‌کردند که ولیعهد سعودی اینگونه فعالان حقوق بشری در این کشور را بازداشت کند.

تنش عربستان و کانادا چهره واقعی آل سعود را آشکار کرد؛ از پرداخت میلیارد‌ها دلار پول تا خرید سکوت غرب درباره نقض گسترده حقوق بشر

این روزنامه انگلیسی با اشاره به برخی اقدامات ولیعهد سعودی می‌نویسد: شاید محمد بن سلمان برخی اصلاحات را انجام داده باشد، اما او بسیاری از افراد را که سالیان زیادی مدافع حقوق زنان بوده‌اند به سکوت واداشته است، در واقع محمد بن سلمان عربستان سعودی را مدرن‌سازی نکرده بلکه رژیم این کشور را بیشتر از گذشته متمرکز، مستبد و به یک سلطنت مطلق تبدیل کرده که هر فردی که خواستار سخن گفتن درباره جامعه خودش را دارد به حاشیه می‌راند و یا زندانی می‌کند.

ایندیپندنت در ادامه ضمن برشمردن نام برخی افراد که از سوی ولیعهد سعودی بازداشت شده‌اند افزود: محمد بن سلمان به محض روی کار آمدن هزاران نفر از فعالان سیاسی، اجتماعی و حقوق بشری، محققان اسلامی و حتی شاعران این کشور را بازداشت کرده است، اما بدتر از تمامی این موارد بازداشت تعداد زیادی از فعالان حقوق زن در این کشور است.

 

تنش عربستان و کانادا چهره واقعی آل سعود را آشکار کرد؛ از پرداخت میلیارد‌ها دلار پول تا خرید سکوت غرب درباره نقض گسترده حقوق بشر

در ادامه این گزارش به تنش اخیر میان عربستان و کانادا اشاره شده و در تشریح دلایل این تنش آمده است: عربستان به مدت سال‌ها بزرگ‌ترین خریدار سلاح جهان بوده و جریان میلیارد‌ها دلار پول به کشور‌های غربی و از جمله آمریکا، انگلیس، کانادا و آلمان را حفظ کرده است، آن‌ها انتظار دارند که این پول سکوت این کشور‌ها را خریداری کند؛ ما بابت تسلیحاتی پول می‌دهیم که نیازی به آن‌ها نداریم و در عوض شما نیز دهان خود را بر روی نقض حقوق بشر از سوی ما ببندید خواه بمباران یمن باشد و خواه بازداشت فعال حقوق زنان.

این روزنامه انگلیسی در بخش دیگری می‌افزاید: محمد بن سلمان بر روی حمایت‌های ترامپ، سکوت غرب و چشم بسته برخی دولت‌ها بر روی اقدامات عربستان حساب باز کرده است و زمانی که این اقدامات پاسخگو نباشد به تنش با آن‌ها روی می‌آورد؛ اقدامی که سال ۲۰۱۸ با سوئد، اوایل سال جاری با آلمان و در حال حاضر با کانادا انجام می‌دهد.

ایندیپندنت در پایان می‎نویسد: متأسفانه تنها جایی که تمامی طیف‌های جامعه عربستان در آن نماینده دارد زندان‌های این کشور است، هرگونه برنامه اصلاحی جدی باید شامل تشکیل یک هیئت مشاوره‌ای انتخابی باشد و کشور‌های غربی نیز باید به نوبه خود خشم گزینشی را کنار گذاشته و حمایت از دیکتاتوری عربستان را متوقف کنند، مردم عربستان و آزادی آن‌ها مهم‌تر از نفت و تجارت اسلحه است.

Share/Save/Bookmark
مرجع : میزان
کلمات کليدی: عربستان ، کانادا ، حقوق بشر ، میلیارد‌ها دلار پول