ماجرای ابتلای ۸۷ نفر به ایدز در یک روستای ایران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۸
کد مطلب: 108919
 
یک مسئول وزارت بهداشت به جزئیات ابتلای ۸۷ نفر به ایدز در روستای درگز چابهار پرداخت.
دکتر محمدمهدی گویا ــ رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درخصوص وضعیت شیوع بیماری ایدز در روستای درگز اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان از جمله استان‌هایی در کشور است که در آن شیوع HIV از متوسط کشوری بالاتر است.

گویا با اشاره به اینکه منطقه روستایی درگز در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده و از توابع شهرستان چابهار است، افزود: این منطقه روستایی جمعیتی حدود ۱۸ هزار نفر دارد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص گزارشی مبنی بر ابتلای ۷۸ نفر به HIV در این منطقه روستایی عنوان کرد: براساس گزارشی که در این رابطه منتشر شده است، باید اعلام کرد که تعداد موارد ذکرشده در رابطه با موارد ابتلا از صحت برخوردار نیست و آمار مبتلایان کمتر از تعداد منتشرشده است.

گویا ادامه داد: تمامی موارد ابتلا به HIV در این منطقه، میان افرادی است که رفتار‌های پرخطر دارند که در درجه اول اعتیاد تزریقی و در درجه بعدی، تماس‌های جنسی خارج از چارچوب خانواده، آن‌ها را به بیماری HIV گرفتار کرده است.

وی تصریح کرد: تردد‌های مکرر در مناطق مرزی، اقامت‌های طولانی‌مدت به‌قصد کار در کشور‌های همسایه، افزایش جمعیت حاشیه‌نشین و اعتیاد به تزریق مواد مخدر مهم‌ترین عوامل افزایش موارد ابتلا در این منطقه است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درخصوص برنامه بیماریابی گفت: از دو سال قبل برنامه بیماریابی به‌صورت فعال تشدید شده است و اقدامات پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ایدز در کل مناطق مرزی و پرخطر به‌صورت سیستماتیک و گسترده ادامه دارد. همچنین در این رابطه یک مرکز مشاوره ویژه در شهرستان چابهار و یک پایگاه مخصوص آموزش پیشگیری و مشاوره نیز در دهستان درگز راه‌اندازی شده است و به ارائه خدمت به‌صورت رایگان برای مردم منطقه مشغول است.

گویا با بیان اینکه تمامی بیماران مبتلا به ایدز شناسایی‌شده تحت مراقبت و درمان رایگان قرار دارند، اظهار داشت: برنامه آموزش پیشگیری و مراقبت HIV یک برنامه گسترده چندبخشی بوده که تاکنون توسط دانشگاه علوم پزشکی مربوطه با حمایت وزارت بهداشت به‌تن‌هایی اجرا شده و لازم است سایر سازمان‌ها از جمله سازمان بهزیستی نیز وظایفی را که برنامه چهارم استراتژیک کشور برعهده آن‌ها قرار داده است، در منطقه یادشده به‌اجرا گذارده و این وظایف را با قدرت هرچه بیشتر انجام دهند.

به گزارش وزارت بهداشت ــ وی تأکید کرد: کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان نیز که زیرنظر استانداری انجام وظیفه می‌کند، وظایف تمام دستگاه‌ها را به آن‌ها گوشزد می‌کند.

گویا در پایان گفت: سازمان بهزیستی و استانداری باید نقش فعال‌تری در این رابطه ایفا کنند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: درگز چابهار ، روستا ، بیماری ایدز ، دکتر گویا